Katarský princ Hámid bin Abdal Sání na archivním televizním záběru

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání na archivním televizním záběru | foto: TV Nova

Katarský princ byl ve vězení správně, vyšetřování Němce vázne u žalobců

  • 48
Soudci Monika Křikavová a Petr Stutzig, kteří v roce 2005 nechali katarského prince Hámida bin Abdal Sáního obviněného ze zneužívání nezletilých dívek ve vězení i po rozhodnutí ministra Pavla Němce o předání do Kataru, neporušili zákon. Rozhodla o tom policie, která celý případ znovu prošetřovala.

Justice ale zároveň řeší opačný problém, zda za princovým propuštěním nestála korupce. S tímto vyšetřováním ale nechce mít nikdo nic společného.

"Policie usnesením trestní oznámení odložila s tím, že se nejedná o trestný čin," řekla iDNES.cz žalobkyně Jiřina Fronková. Podnět k zahájení případu podal spolek Šalamoun a jeho předseda John Bok. Žalobci na Praze 7 řešili, zda soudci nezneužili své pravomoci, když prince i po rozhodnutí o vydání nechali několik měsíců ve vazbě.

Obecné soudy totiž v roce 2005 tvrdily, že Němec neměl pravomoc o vydání prince rozhodnout. Nejvyšší soud byl ale jiného názoru a vydání Sáního do Kataru umožnil. Zároveň muže propustil z vazby na svobodu, v cele strávil 340 dní.

Žalobci se prohlašují za podjaté

Kauza Sání

Obvodní soud pro Prahu 2 Sáního v květnu 2005 nepravomocně odsoudil na 2,5 roku vězení za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami, i přestože Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Obvodní soud a posléze i Městský soud v Praze ale rozhodly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však posléze prohlásil, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. 
Na základě pokynu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové začala policie Němcův postup prověřovat. V roce 2005 žalobci z obvodního i městského státního zastupitelství případ odložili. Kauzu znovu otevřela Renata Vesecká, i druhé kolo prověřování však dopadlo stejně. Státní zástupci v roce 2007 definitivně rozhodli, že Němec ani další ministerští úředníci trestný čin nespáchali.

Na pokyn nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana měli žalobci na Praze 7 původně řešit i opačný směr celé kauzy; zda se někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec a jemu podřízení úředníci nedopustili korupčního trestného činu, když kauzu předali do Kataru. Zabývat se měli i tím, zda žalobci nezneužili pravomoci, když Němce kvůli jeho rozhodnutí sice prověřovali, ale případ odložili.

Tato linie se ale nečekaně zkomplikovala. Městské státní zastupitelství, které by kauzu řešenou na Praze 7 dozorovalo, totiž s věcí nechce nic mít. "Z důvodů možné podjatosti jsme dali návrh, aby dohled vykonávalo jiné státní zastupitelství. Bylo nám vyhověno," řekla mluvčí městských žalobců Štěpánka Zenklová.

Co je důvodem možné podjatosti, nechce nikdo specifikovat. Za námitkou ale může stát současná zaměstnankyně pražského zastupitelství, jejíž manžel dříve pracoval na zastupitelství pro Prahu 2. Právě to již dříve prověřovalo, zda Němec postupoval podle zákona, věc ale odložilo.

Kdo řeší možnou korupci?

"Nejvyšší státní zástupce dospěl k závěru, že rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 o odložení věci z března 2007 bylo přinejmenším předčasné," uvedla již dříve Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Podle informací iDNES.cz  spis po prvním odmítnutí doputoval do Ústí nad Labem, kde ale skončil stejně. "Pan státní zástupce Jakovec se prohlásil za podjatého, a jelikož je to krajský žalobce, je podjaté celé zastupitelství," řekl iDNES.cz zdroj obeznámený s věcí.

Kde tedy celý spis nyní leží, zatím není jisté. Vrchní státní zastupitelství v Praze přitom jakékoli informace odmítá komentovat a odkazuje na tiskovou zprávu plánovanou na příští týden. Mlčí i o tom, které zastupitelství má nyní vyšetřování možné korupce kolem vydání Sáního do Kataru na starost, tedy o informaci, která je jinak běžně zveřejňována.

Sání si prý trest odseděl v Praze

Stíhání Sáního prokurátor v Kataru zastavil v roce 2007. Podle vyjádření tehdejšího mluvčího pražského městského soudu Petra Kulawiaka Katar uvedl, že princ byl již potrestán vazbou v Česku, a odmítl se kauzou zabývat. Český soud proto rozhodl, že bude ve stíhání za sexuální zneužívání pokračovat a nařídil odvolací jednání. 

Začátkem letošního roku pak soudce vydal na Sáního mezinárodní zatykač. Nepodařilo se mu doručit do Kataru soudní usnesení a předvolání. Ministerstvo spravedlnosti se snažilo Sánímu doručit soudní písemnosti od konce roku 2009.


Video