V kauze Balvín policie zkoumá korupci

  • 9
Hlavním důvodem, proč policie vůbec začala před čtvrt rokem vyšetřovat ředitele České televize Jiřího Balvína, je podezření z korupce. Případ ředitele, kterého policie stíhá kvůli podezřelé zakázce na nákup přenosového vozu, je tedy vážnější, než se původně zdálo. Policisté prověřují informace, podle nichž nákup digitálního přenosového vozu od firmy ČNTS provázela pětiprocentní provize pro Balvína. Ředitele televize však z korupce dosud neobvinila.

"To, z čeho byl Balvín zatím obviněn, je v podstatě ptákovina. Je to vedlejší produkt vyšetřování. Ve skutečnosti jde od začátku o to, jestli za transakci žádal a dostal od ČNTS provizi," řekl policista obeznámený s vyšetřováním. Ředitel protikorupční služby Jaroslav Macháně na otázku, jestli policie zkoumá v případě Balvín korupci, odpověděl: "Bez komentáře."

I sám Balvín, který dříve pracoval právě v ČNTS, potvrdil, že se jej policisté na provizi ptali. Popírá však, že by nějaký úplatek žádal a dostal. "O žádné provizi nevím. S výběrovým řízením jsem neměl nic společného," řekl Balvín, který za absurdní považuje i obvinění ze zmanipulování zakázky na nákup přenosového vozu.

Policie už v případu vyslechla několik svědků, kterých se ptala právě na údajnou provizi. "Dotazovali se na to a řekl jsem pravdu. Nebudu prozrazovat, o co šlo," uvedl generální ředitel ČNTS Jan Vávra.

Právě jeho svědectví je dnes pro policii klíčové. Protikorupční služba má však k dispozici i další důležité informace, které ji dovedli k tomu, aby se o údajnou korupci zajímala.  Podle zdroje detailně obeznámeného s vyšetřováním je Vávrovo zaprotokolované svědectví závažné.

Vyplývá z něj, že Balvín měl "svou" provizi po ČNTS žádat prostřednictvím svého právníka Pavla Kačírka, který si o ní řekl při schůzce s dalším jednatelem ČNTS Milanem Cimrotem. "(Cimrot) měl dojem, že ten člověk požadoval pět procent pro Jirku," řekl podle zdroje Vávra do protokolu.

Jiří Balvín připustil, že Cimrota i Kačírka zná, Vávrovo svědectví však popírá: "S panem Cimrotem jsem v této záležitosti jednal. Šlo jen o technické záležitosti. Pan Kačírek v této věci žádnou roli nesehrál." Kačírek ani Cimrot, kterého včera vyslýchala policie, nebyli během dne k zastižení. Kačírkův telefon v kanceláři nefungoval a číslo domácího telefonu není veřejně přístupné.

Policie má ovšem k dispozici i další závažné indicie: například dopis, který poslal počátkem prosince 2001 bývalý finanční ředitel ČT Tomáš Oliva elektronickou poštou do ČNTS. Ta se tehdy velmi razantně domáhala toho, aby jí ČT za přenosový vůz konečně doplatila 50 milionů z celkových 75,5 milionu, jak to stanovila smlouva. Olivův e-mail však naznačuje, že kromě této písemné smlouvy mezi ČNTS a ČT existovaly ještě nějaké další dohody.

"Na základě jednání s panem GŘ Balvínem Vám sděluji, že ČT stále očekává splnění některých domluvených ujednání na úrovni generálních ředitelů. Jakmile budou tyto splněny, okamžitě pošleme dohodnutou výši platby," stojí v dopise.
Oliva, který už také vypovídal na policii, autentičnost dopisu potvrdil.

Že by však "domluvenými ujednáními" mínil provizi, odmítá: "Volil jsem možná trochu nevhodná slova, byla to vypjatá situace," říká Oliva. "Odvolával jsem se na smlouvu o prodeji. Co z ní konkrétně nebylo splněno, nevím, nebyl jsem u toho, když se připravovala." Balvín tvrdí, že o Olivově dopisu vůbec neví. A Vávra zase říká, že žádné dohody mimo smlouvu nebyly. "Už tehdy jsme jim odepsali, že nevíme, o čem je řeč," tvrdí Vávra.

Právě provize by vysvětlovala, proč ČT pod Balvínovým vedením koupila přenosový vůz od firmy, které podle policie ušila zakázku na míru. Balvín je zatím obviněn z toho, že ve veřejné soutěži zvýhodnil ČNTS a kromě toho zavinil, že ČT hrozí pokuta za opožděné platby za přenosový vůz. Policie Balvínovi připisuje škodu za 2,5 milionu korun, které má ČT zaplatit podle smlouvy s ČNTS jako penále.

Balvín prodlevy s poslední splátkou vysvětluje tak, že ČT musela vyřešit nenadálé technické problémy s vozem. Bývalý ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný, jemuž Balvín připisuje odpovědnost za celé výběrové řízení, však tvrdí, že žádné problémy s vozem nebyly.

"Žádné technické závady nemohly mít na opožděnou platbu vliv," tvrdí Novotný, který se s Balvínem po jeho loňském zvolení do čela ČT rozešel ve zlém.
Policie včera celý den vyslýchala svědky. Ani u jednoho však nebyl Balvínův advokát Tomáš Sokol, který si na to hodlá stěžovat. Balvín bude muset celý případ vysvětlovat i Radě České televize, která si ho předvolala na dnešek.

Balvín: Se zakázkou jsem neměl nic společného

Generální ředitel České televize Jiří Balvín, kterého vyšetřuje policie kvůli nákupu digitálního přenosového vozu, tvrdí, že s transakcí vlastně neměl nic společného. Jeho obhajoba stojí na výroku, že jen podepsal, co mu podřízení připravili. Tím dokládá i to, že nemohl žádat žádnou provizi, když nákup vozu neorganizoval.

Když jste byl na policii, ptali se vás na provizi?
Podával jsem tam vysvětlení a už si nepamatuji na co všechno.

Takže si nevzpomínáte?
Já už nevím, na co všechno se ptali. Bylo toho moc. Až se podívám s advokátem do spisu, budu vědět víc.

Takhle vážnou věc byste si asi pamatoval, ne?
Myslím, že se na to ptali. Ale já o žádné provizi nevím.

Takže to podezření z korupce je nesmysl?
Podívejte, já jsem s výběrovým řízením neměl nic společného, nevypisoval jsem je, neorganizoval. Schvalovala to technická rada a pak to dělala firma Gordion.

Proč jste oddalovali poslední splátku za vůz, čímž teď hrozí ČT dvouapůlmilionová pokuta?
Museli jsme si vyjasnit, že je všechno v pořádku, a probrat to Radou ČT.

Ale v té smlouvě bylo stanovené penále, když nezaplatíte včas.
To penále bylo naprosto nepřijatelné. Navíc jsme je dodnes nezaplatili, takže ČT žádná škoda nevznikla.

A proč jste tu smlouvu vůbec podepisoval, když sám říkáte, že tam bylo nepřijatelné penále?
Tu smlouvu připravoval Vít Novotný. Já jsem to nevěděl, že to tam je. Dokonce tu smlouvu neviděl ani finanční ředitel.

Včera jste říkal, že rezignaci nezvažujete. Dnes se ukázalo, že policie vyšetřuje ve vašem případě podezření z korupce. Nezměnil jste názor?
Ne, nikdo mě z korupce neobvinil.

Když policie stíhala moderátora Událostí Ondřeje Giňu, ČT ho stáhla z obrazovky s tím, že chce předejít spekulacím. Není to dost podobný případ jako ten váš?
Nevím, proč bych měl odstoupit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video