Státní zástupce Barnabáš Liška podal u Krajského soudu v Českých Budějovicích obžalobu na 52 osob pro manipulaci s armádními zakázkami v hodnotě 330 miliónů korun.

Státní zástupce Barnabáš Liška podal u Krajského soudu v Českých Budějovicích obžalobu na 52 osob pro manipulaci s armádními zakázkami v hodnotě 330 miliónů korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V kauze armádních zakázek padla obžaloba, před soud míří 52 lidí

  • 27
Českobudějovický státní zástupce obžaloval 52 lidí, kteří podle policie stojí za podvody s armádními zakázkami na ministerstvu obrany v letech 2005 - 2007. Původně policie stíhala 54 lidí. U dvou z nich ale stíhání zastavila dozorující státní zástupkyně.

Náměstek krajského státního zástupce Barnabáš Liška v kauze obžaloval celkem 11 bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, 38 podnikatelů či jejich zaměstnanců a také dva notáře a jednoho advokáta.

Kauza armádních zakázek

Trestní řízení v kauze zmanipulovaných armádních zakázek začalo v dubnu 2006. O rok později provedla policie domovní prohlídky u podezřelých. Prohlédla kanceláře i byty. Zabavila přitom sto počítačů a řadu listinných dokumentů. V roce 2007 padla v kauze první obvinění. V roce 2008 podal jeden z dnes obžalovaných trestní oznámení na Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. To ale bylo shledáno jako neoprávněné. V březnu 2011 podává státní zástupce obžalobu na 52 lidí.  

Úředníci ministerstva podle policie ovlivňovali výběrová řízení tak, že jejich podmínky vypisovali přímo na míru spřízněným firmám a za to inkasovali provize. Obžalobě tak čelí i lidé z podnikatelského prostředí.

Policie původně v případu stíhala 54 lidí. U dvou z nich ale stíhání zastavila dozorující státní zástupkyně.

Korupční aféra vrcholila v době, kdy ministerstvu obrany šéfoval Karel Kühnl.

Manipulace s armádními zakázkami, kvůli kterým je nyní obžalováno 52 lidí, se týká mimo jiné například opravy kotelny v jihočeském Jindřichově Hradci za 90 milionů korun. Tato zakázka byla mezi prvními podezřelými případy, o které se policie začala zajímat. Je také zřejmě nejzávažnější.

Detektivové vyšetřovali i možné machinace při konkurzech na stavební zakázky, kdy jedna firma dopředu věděla, že vyhraje, zatímco druhá se do výběrového řízení vědomě účastnila jen do počtu.

"Je to dosud nejrozsáhlejší případ útvaru, zejména co do počtu obviněných nebo vzhledem k vysoce organizované a sofistikované trestné činnosti," řekl už dříve mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

O tom, jak je případ rozsáhlý, svědčí i množství spisového materiálu. Návrh na podání obžaloby má 128 stran, samotný spisový materiál obsahuje 17 750 stran v 60 svazcích a přílohy mají další desetitisíce stran.

,

Video