V Egyptě zadrželi vůdce Muslimského bratrstva, islamisty povede Izzat

  • 34
Egyptské bezpečnostní síly zadržely v Káhiře vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Badího. Čeká jej soud kvůli obviněním ze spiknutí ohledně červnové smrti osmi demonstrantů před káhirským sídlem bratrstva. Bratrstvo již jmenovalo dočasným vůdcem Badího zástupce Mahmúda Izzata.

Badí byl podle agentury AP zadržen v káhirské čtvrti Nasr, která byla centrem protestů stoupenců svrženého prezidenta Mursího v minulých týdnech. Muslimské bratrstvo červencové odstavení Mursího od moci označuje za armádní puč a požaduje jeho návrat zpět do funkce. Exprezident, jenž vzešel právě z řad bratrstva, je od svého svržení zadržován na neznámém místě pro obvinění z vražd a ze špionáže.

Šéf Muslimského bratrstva Bádí nicméně není první špičkou hnutí, kterou současný režim zadržel. Již dříve zatkly bezpečnostní složky další z vysoce postavených vůdců bratrstva. Badí byl převezen do věznice Tora, kde jsou zadržováni další členové bratrstva i bývalý prezident Husní Mubarak. Při policejním zásahu proti stoupencům sesazeného prezidenta Mursího přišel sedmdesátiletý lídr bratrstva v pátek o syna. Proces  s ním i dalšími zadrženými zadrženými má začít 25. srpna.

Kdo je nový vůdce bratrstva?

Dočasným vůdcem bratrstva byl v úterý jmenován devětašedesátiletý Mahmúd Izzat, vzděláním lékař. Doposud působil v bratrstvu jako zástupce jejího lídra Muhammada Badího.

K bratrstvu se přidružil ještě jako mladík a s Badím se zná dlouhé roky. V letech 1965 až 1974, kdy byli členové bratrstva tvrdě perzekvováni, byli dokonce společně uvězněni.

Za mříže se Izzat dostal ještě několikrát - v roce 1995 za vedení ilegální organizace a opětovně v roce za účast na demonstracích proti izraelským útokům v pásmu Gazy.

V poslední době působil jako hlavní koordinátor rozhodnutí mezi Muslimským bratrstvem jako takovým a jím zformovanou politickou Stranou svobody a spravedlnosti.

Jeho manželkou je dcera někdejšího vůdce bratrstva Muhammada Mahdího Ákifa.

V úterý po poledni jmenovalo Muslimské bratrstvo svým dočasným vůdcem Mahmúda Izzata, jenž byl jedním z Badího zástupců ve vedení bratrstva. "Bude zastávat funkci duchovního vůdce po přechodnou dobu, protože bezpečnost zatkla Muhammada Badího," uvedlo bratrstvo na svých oficiálních webových stránkách.

O začátku července trvající nepokoje v Egyptě nezmírnil ani tvrdý zásah ozbrojených složek, jež minulou středu zlikvidovaly dva největší káhirské tábory Mursího podporovatelů. V pondělí ráno při útoku na dva policejní mikrobusy na severu Sinajského poloostrova zahynulo 25 egyptských policistů. 

Další incident, při němž přišlo o život nejméně 36 lidí, se odehrál již o den dříve. V neděli večer při převozu zadržených přívrženců Muslimského bratrstva do káhirské věznice přepadli podle jedné z verzí konvoj s vězni ozbrojení islamisté. Mezi nimi a strážci, jež dohlíželi na přepravu asi šesti set osob, vypukla přestřelka. Při střetu pak údajně použili strážci slzný plyn, jímž se následně lidé zavření v policejních dodávkách udusili.

Policie od středy zatkla na tisíc lidí, mezi nimi i osoby, které nedodržely noční zákaz vycházení. Zadrženo prý bylo také množství zbraní.

Muslimské bratrstvo nepřestává pořádat protesty a svolává i nadále Egypťany, aby protestovali proti sesazení prezidenta Mursího. Demonstrace se měly konat i v noci na dnešek, nicméně podle egyptského listu Al-Ahrám se sešlo ve srovnání s akcemi z minulého týdne málo lidí.

Zastřelili dalšího novináře

Uklidnění situace nepřinesl ani začátek nového týdne. Egyptské bezpečnostní síly v pondělí v noci zabily šéfa regionální pobočky egyptského listu Al-Ahrám v provincii Buhajra poté, co zahájily střelbu na automobil, o kterém se domnívaly, že chce uniknout ze stanoviště pro kontrolu dodržování zákazu nočního vycházení.

Informovala o tom egyptská armáda. Novináři mají ovšem ze zákazu nočního vycházení výjimku, upozornila agentura Reuters.

Novinář jel v autě se svým kolegou z listu Al-Gumhúríja, který vyvázl bez zranění. Automobil podle armády vzbudil podezření, protože jel v době zákazu nočního vycházení vysokou rychlostí a nereagoval na výzvy k zastavení, ani na výstražné výstřely do vzduchu.

Mubaraka zprostili obvinění, brzy by se mohl dostat na svobodu

Egyptská prokuratura taktéž v pondělí zprostila obvinění v jedné ze dvou korupčních kauz, exprezidenta Husního Mubaraka, jenž stál v čele osmdesátimilionové země téměř třicet let, než byl v roce 2011 svržen a vystřídán demokraticky zvoleným Mursím.

Mubarak je ve vazbě od dubna 2011 a vyjma těchto dvou údajných korupčních kauz je stíhán také za podíl na smrti demonstrantů při nepokojích v roce 2011. Spolu s dalšími vysokými představiteli jeho vlády je mu přičítán podíl na smrti asi osm set lidí, kteří při protestech v období bouřlivého arabského jara přišli o život. Už loni vynesl egyptský soud v tomto případu rozsudky - Mubarak dostal doživotí. Odvolací soud později ale nařídil proces obnovit.

Mubarakovi právníci letos na jaře usilovali o jeho osvobození. Soud nakonec v dubnu nařídil jeho podmínečné propuštění v souvislosti s případem demonstrací, neboť v této kauze již uplynula maximální dvouletá vazební lhůta, po níž může být podle práva zadržován. Exprezident ale na svobodu nevyšel, protože v platnosti zůstala preventivní vazba v souvislosti s případy korupce. Další stání v případu postupu proti demonstrantům v roce 2011 se má konat v neděli.

O druhé z korupčních kauz, v níž je obviněn, se má jednat rovněž ještě tento týden. Jeho právník Faríd Díb očekává zproštění viny i v ní. "Potom bude zbývat obvyklá administrativní procedura, která by neměla trvat déle než 48 hodin. Měl by být na svobodě tento týden," řekl Díb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue