V jídle byla geneticky upravená sója

  • 19
Havlíčkův Brod - Škubánky s geneticky modifikovanou sójou, které ještě před několika měsíci vyráběla a prodávala havlíčkobrodská společnost Naturamyl, se už na trhu neobjeví. Vedení firmy učinilo kroky, které by měly zajistit, aby do budoucna byl i tento její produkt geneticky čistý. Na upravenou sóju upozornilo hnutí Greenpeace po pravidelných kontrolách jídla v obchodech.

"Doposud jsme se spoléhali na prohlášení našich dodavatelů, že suroviny neobsahují geneticky modifikované organizmy. Po této zkušenosti už vyžadujeme odbornou analýzu těchto surovin," přiblížil zásadní změnu postoje výrobce ředitel Naturamylu Zdeněk Myler.

"Nechali jsme si analyzovat na přítomnost geneticky modifikovaných složek i ostatní naše výrobky a analýza v renomované laboratoři Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni jejich přítomnost potvrdila pouze u zmíněných škubánků," dodal Myler.

Na výskyt geneticky manipulované sóji ve škubánkách z Havlíčkova Brodu přišla v létě při svých kontrolách potravin prodávaných v supermarketech mezinárodní ekologická organizace Greenpeace.

"Ze čtrnácti vybraných produktů obsahujících sóju nebo kukuřici byla laboratoří Spolkového úřadu pro životní prostředí ve Vídni zjištěna genetická manipulace u dvou výrobků. Jedním z nich byly škubánky firmy Naturamyl z Havlíčkova Brodu," uvedla k výsledkům kontrol před několika týdny koordinátorka genetické kampaně v Greenpeace Zuzana Piknová.

Informace, že výrobek z Vysočiny obsahuje geneticky modifikované organizmy, překvapila i vedení havlíčkobrodské potravinářské firmy. "Zaskočilo nás to. Okamžitě jsme zastavili výrobu označeného výrobku a teprve nyní jsme ji obnovili po zajištění složky, která je ekologicky a geneticky bezproblémová," poznamenal ředitel Naturamylu Zdeněk Myler.

Geneticky manipulovaná složka se do výrobků dostala v zahušťovací hmotě, která pocházela od jedno z dodavatelů. Ten sice připojil prohlášení, že surovina je geneticky bezproblémová, ale toto prohlášení se ukázalo jako nepravdivé. "Jak potvrdila i analýza Greenpeace, surovina obsahovala geneticky modifikovanou Roundap Ready sóju," uvedl Myler. "Vše nasvědčuje tomu, že o tom ale výrobce suroviny neměl tušení," dodal.

Do škubánků, které si každý spojuje především s bramborami, přidával výrobce sóju několik let. "Byla to stará receptura, nešlo o žádnou náhražku, nějaké šizení výrobku," zdůraznil Myler. Přesto po nedávné zkušenosti nevylučuje, že tato surovina z výrobku může do budoucna zmizet. "Uvažujeme o změně receptury," doplnil.

Genetičtí odborníci z Greenpeace už řadu let upozorňují na to, že geneticky manipulované organizmy představují riziko a mají obavy, že genetická manipulace může vést ke vzniku nových nemocí a alergií.

Zřejmě i jejich obavy způsobily, že ministerstvo zdravotnictví již začalo zpřísňovat podmínky pro uvádění potravinářských výrobků na trh. "Každá geneticky manipulovaná potravina může být do oběhu uváděna pouze se souhlasem ministerstva zdravotnictví," uvedla Piknová.

Podle Mylera je zjištění Greenpeace cenné zejména pro budoucnost potravinářské výroby. "Dřív se možnou přítomností geneticky modifikovaných organizmů v potravinářských výrobcích nikdo nezabýval, to se určitě bude měnit. Ani my nechceme doposud nejasná rizika dále zvyšovat," ujistil.

Povinné označování geneticky manipulovaných potravin vstoupí v Česku v platnost od ledna příštího roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video