Tato problematika se dostala do titulků světových novin před dvěma lety, když teprve osmiletá jemenská holčička přišla k soudu a žádala, aby zrušil její manželství s mužem, kterému už bylo přes třicet. Ilustrační foto.

Tato problematika se dostala do titulků světových novin před dvěma lety, když teprve osmiletá jemenská holčička přišla k soudu a žádala, aby zrušil její manželství s mužem, kterému už bylo přes třicet. Ilustrační foto. | foto: Nataša Šťastná, iDNES.cz

V Jemenu zemřela při porodu teprve dvanáctiletá vdaná dívka

  • 52
V Jemenu zemřela teprve dvanáctiletá manželka, která se tři dny pokoušela porodit dítě, jež nakonec rovněž nepřežilo. Oznámila to jemenská organizace na ochranu lidských práv. Podle jejích údajů je v Jemenu běžnou praktikou vdávat děti. Do 15 let se tam vdá více než čtvrtina místních dívek.

Fauzíji Abdulláh Júsufové bylo jedenáct, když ji otec provdal za čtyřiadvacetiletého mladíka, který pracuje v zemědělství v Saúdské Arábii.

"Tohle je jeden z mnoha případů, k nimž v Jemenu dochází," prohlásil Ahmad Kurajší, jehož skupina Sijadž bojuje za dodržování lidských práv. "Příčinou je nedostatek vzdělání a informovanosti, které nutí dívky do sňatků ve velmi útlém věku."

Jemen je nejchudším státem arabského světa. Místní rodiče často mladičké dívky provdají, aby za ně získali vysoké věno. Přetrvává také kmenový zvyk zaslíbit dcery a syny bratrancům a sestřenicím v naději, že tak budou ochráněni před nedovoleným vztahem.

Oficiální statistiky, které by ukazovaly, kolik dívek v nízkém věku se každý rok provdá, neexistují.

Tato problematika se dostala do titulků světových novin před dvěma lety, když teprve osmiletá jemenská holčička přišla k soudu a žádala, aby zrušil její manželství s mužem, kterému už bylo přes třicet. Nakonec se jí podařilo dosáhnout rozvodu a zákonodárci se začali poohlížet po způsobech, jak s touto praktikou skoncovat.

V únoru letošního roku jemenský parlament schválil zákon, který stanovuje nejnižší možnou věkovou hranici pro uzavření sňatku na 17 let. Část poslanců se ale snaží zákon zvrátit s odůvodněním, že je protiislámský. 

Než ho mohl podepsat prezident a stvrdit tak jeho platnost, podařilo se konzervativním zákonodárcům vrátit zákon do parlamentu, aby ho posoudil ústavní výbor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video