Stovky Kuvajťanů demonstrovaly za větší svobody v centru metropole. (8. března 2011)

Stovky Kuvajťanů demonstrovaly za větší svobody v centru metropole. (8. března 2011) | foto: AP

V Jemenu stříleli na demonstranty, v Kuvajtu politici „schytali“ melouny

  • 4
Protivládní protesty v arabském světě neutichají. V jemenské metropoli Saná policie střílela na demonstranty a několik desítek jich zranila. O poznání klidnější průběh měla opoziční akce v Kuvajtu. Poslancům tu rozdávali melouny. V zemi nazývají melounem toho, komu chybí porozumění nebo prosazuje nereálné věci.

Melounová akce před parlamentem předcházela větším protestům plánovaným na dnešek. Vláda je nepovolila, ale stovky Kuvajťanů se přesto sešly před budovou v centru metropole, v níž jsou klíčové úřadovny, včetně kabinetu emíra a premiéra šajcha Násira Muhammad Ahmada Sabaha.

Právě jeho odstoupení ale také nalezení jeho náhradníka mimo rodinu Sabahů, patří k hlavním požadavkům protestujících. Násir Sabah je v úřadě od roku 2006 a od té doby parlament dvakrát hlasoval o jeho odvolání.

Bezpečnostní síly podle agentury AP stály stranou shromáždění, sledovaly jeho průběh a nezasahovaly. Účastníci první protivládní demonstrace v Kuvajtu od vypuknutí nepokojů v arabském světě provolávali hesla jako "Odejdi! Zasloužíme si lepšího!" a někteří mávali transparenty s nápisy "Nová země s novým premiérem".

Rod Sabahovců Kuvajtu vládne od poloviny 18. století. Kuvajt je konstituční monarchií a titul jeho panovníka - emíra je dědičný. Na rozdíl od většiny států Perského zálivu má země poměrně otevřený parlament. Panovník jmenuje předsedu vlády i ministry a vydává také zákony. Politické strany nejsou povoleny a poslanci v parlamentu tvoří volně spojené frakce.

Jemenská policie střílela do demonstrantů

V jemenském hlavním městě se manifestace neobešla bez násilného zásahu policie. Zatímco podle opozice bylo zraněno nejméně 20 osob, přičemž tři jsou ve vážném stavu, podle jiných svědectví je zraněných nejméně 50.

V Zamáru demonstrovalo proti vládě prezidenta Alího Abdalláha Sáliha kolem 10 tisíc lidí. Podobně jako v minulých týdnech i dnes požadovali, aby Sálih odstoupil. Prezident už předtím slíbil, že se ve volbách v roce 2013 nebude znovu o funkci ucházet, ale to Jemencům nestačí.

V metropoli Saná lidé protestují několik dní na stanovištích, která neopouštějí. Město střeží z aut vojáci a policisté a ve všech ulicích je vidět ozbrojené pořádkové síly. Potlačení předchozích, radikálnějších protestů si v Saná vyžádalo 27 životů.

Jednoho mrtvého a až 80 zraněných, z toho dvě desítky policistů, si vyžádala také vzpoura, která propukla v pondělí večer v ústřední věznici v Saná. Tisíce odsouzených zajaly jako rukojmí na deset strážců, vězni zapalovali matrace a přikrývky a obsadili hlavní vězeňský dvůr.

Vězni údajně vznesli podobné politické požadavky jako demonstranti, jejich násilný střet s bezpečnostními příslušníky byl ale motivován zejména protesty proti podmínkám, v nichž si odpykávají tresty, a voláním po propuštění ředitele věznice.

Jemence inspirovaly protesty v Tunisku, Egyptě a Libyi a podle analytiků je možné, že nepokoje v Jemenu dosáhnou bodu, kdy bude jasné, že se Sálihovi nepodaří udržet se u moci do roku 2013.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video