Uprchlíci z Afriky v jednom z jemenských táborů.

Uprchlíci z Afriky v jednom z jemenských táborů. | foto: Profimedia.cz

Znásilňování, lámání kostí a bití. Takové jsou jemenské mučící tábory

  • 69
Přežili nebezpečnou plavbu přes Rudé moře, čekaly je ale ještě mnohem horší věci. Tisíce Etiopanů doufají, že získají práci v Saudské Arábii a budou moci posílat peníze svým rodinám. Riskují ale, že se stanou oběťmi zločineckých gangů, které uprchlíky brutálně mučí. Jejich příběhy popsala BBC.

Jedním z 80 000 etiopských uprchlíků, kteří se každý rok snaží dostat přes Jemen do Saúdské Arábie, je i sedmnáctiletá Efta. Za prací do bohatého ropného království se vydala stejně jako řada jejích krajanů přes Džibutsko a pak lodí přes průliv Báb al Mandáb - v arabštině Brána žalu.

Plavba přes Rudé moře zprostředkovaná pašeráky nebyla zdaleka tím nejhorším, co ji potkalo. Nejriskantnější je totiž 500 kilometrů dlouhá cesta přes Jemen k saúdským hranicím.

Když Efta připlula do Jemenu, unesli ji a odvedli do domu z hliněných cihel. Únosci na sobě měli vojenské uniformy, proto dívku ani nenapadlo, že by se jí mohlo stát něco zlého. Mýlila se. Ocitla se v obávaném táboře, kde jemenští bandité a vojáci drží migranty a požadují za ně výkupné.

Všechno, co si jen dokážete představit

Efta se styděla požádat své rodiče o výkupné, a tak ji každý den znásilňovali. "Ženy znásilňují, muže pálí. Lámou kosti. Vypichují lidem oči. Dělají všechno, co si jen dokážete představit. Viděla jsem to na vlastní oči. Před mýma očima týrali jiné dívky. Bili nás a znásilňovali, přitom na nás mířili puškami. Byla jsem hrozně vystrašená," vypovídá dívka na záběrech BBC.

Když bylo únoscům konečně jasné, že za Eftu žádné peníze nedostanou a dívka navíc onemocněla, vyhodili ji na ulici. Nyní o ni pečují v utečeneckém centru Mezinárodní organizace pro migraci v jemenském příhraničním městě Harad.

Stejným peklem jako Efta prošla i šestnáctiletá Asma. Téměř se jí podařilo proklouznout přes jemensko-saúdskou hranici, chytili ji však jemenští vojáci a stejně jako Eftu ji prodali do jednoho z táborů.

Tam ji každý den po dva měsíce znásilňovali, někdy až tři muži denně. Na svobodu se dostala díky tomu, že se jí jednomu z věznitelů zželelo.

Už jsem je přestal počítat, říká hrobník

Reportéři BBC pronikli přímo do jednoho z 200 mučících táborů, které podle odhadu organizace Lékaři bez hranici v zemi jsou.

"Už tři dny nám vyhrožují, že nás zbijí, pokud naše rodiny nezaplatí," říká na kameru jeden z migrantů. Šéf tábora tvrdí, že zde nejsou žádné ženy a že k žádnému mučení nedochází. Po tom, co reportéři na místní policejní stanici oznámili, co v táboře viděli, byli všichni uprchlíci propuštěni. Jemenská vláda se k otázce migrantů odmítla vyjádřit.

Únosci většinou požadují výkupné 300 dolarů (asi 6 000 korun). I když ale rodina zaplatí, Jemenci často uneseného muže či ženu přeprodají dalšímu gangu. A pokud už se uprchlíci dostanou přes moře i Jemen do hraničního města Harad, mnoho z nich zemře při pokusu překonat opevněnou a bedlivě střeženou hranici.

"Některé lidi zastřelí na hranici. Některé pověsí. Některé ubijí k smrti," říká Saleh Sabri, místní hrobník. O počtu mrtvých uprchlíků, které pohřbil, podle svých slov dávno ztratil přehled. "Jsem jednoduchý chlap a mám jednoduchou práci. Starám se o márnici a o tyhle neznámé ubožáky. Dělám to pro Boha," vysvětluje Sabri.

Hraniční jemenské město Harad, kde se uprchlíci snaží překonat hranici do Saúdské Arábie

Hraniční jemenské město Harad, kde se uprchlíci snaží překonat hranici do Saúdské Arábie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video