V jedenáct k lékaři či pro léky nechoďte

  • 3
Na protest proti krizi ve zdravotnictví v úterý před polednem zavřou své ordinace a lékárny tisíce soukromých lékařů a lékárníků. Takový protest se koná poprvé. Lékař Kamil Běrský mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou zavře svou ordinaci v Kobeřicích na Opavsku.

"Poprvé půjdeme se sestřičkou společně na oběd do místní restaurace," popisuje svoji formu protestu.

"V ordinaci nebude nikdo, ale asi tam necháme vzkaz, kde nás pacienti v nutném případě najdou," říká. Pokud by byl někdo v akutním ohrožení života, měl by si rovnou zavolat záchranku.

Běrský bude jedním z mnoha privátních lékařů, kteří spolu s lékárníky přeruší práci, byť někteří jen symbolicky. Všichni tak chtějí poukázat na kritickou situaci ve zdravotnictví: nedostávají od zdravotních pojišťoven včas zaplaceno a ani přidělené miliardy od vlády problém nadlouho nevyřeší.

Podle prognóz by mohlo letos ve zdravotnictví chybět 16 miliard korun, to je desetina rozpočtu zdravotních pojišťoven. "Ještě nikdy nebyly ve zdravotnictví takové dluhy a tak tristní výhled do budoucna," podotkl pražský pediatr Milan Kudyn.

"Chceme upozornit, že je potřeba něco udělat - a nejen pro špitály," vysvětluje lékárník Jan Horáček hlavní důvod protestu: když totiž už stát pomáhá, tak hlavně nemocnicím.

Někde jen symbolicky
Protože privátní lékaři nemusí o stávce nikam nic hlásit, nelze předem říci, kolik se jich k protestu naplno připojí. Jisté je, že omezení provozu bude mít různou formu a že každý, kdo přijde k lékaři s akutními potížemi, bude ošetřen.

Některé lékárny budou vydávat léky pro naléhavé případy u okénka. "Když někdo přijde jen pro paralen, požádám ho, aby hodinu počkal," uvedl Horáček.

Jiní lékárníci, například Ivo Mareček z liberecké lékárny U Orla, naopak tvrdí, že nedokážou rozlišit, kdo lék potřebuje teď hned a kdo ne. Budou proto protestovat třeba jen tak, že lidem poreferují, jak na tom zdravotnictví je.

V ordinacích to bude podobné. Brněnský zubař Radek Peřina si udělá sanitární den, naopak praktická lékařka z Prahy 5 Alexandra Obrtelová je po dovolené a nával pacientů jí nejspíš nedovolí zavřít.

V praxi to bude zřejmě vypadat takto: na dobu mezi jedenáctou a dvanáctou si protestující lékaři pacienty neobjednávali, řada lidí kvůli avizovanému protestu sama od sebe nepřijde - a ti, kteří dorazí, budou mít nejspíš akutní potíže. A jak slíbili lékaři, ti na dveře marně klepat nebudou.

A jak se pozná, kdo je akutní případ? "Pacienti mohou přijít se vším a lékař to posoudí," řekl mluvčí Koalice ambulantních lékařů Jiří Pekárek. Jak dodal, nikdo nebude vyhozen, protože "pacient má vždy pravdu".

Součková: O potížích lékařů vím

Jen několik hodin před stávkou ministryně zdravotnictví Marie Součková ujišťovala lékaře i lékárníky, že o jejich problémech ví. "Vnímám současné problémy ambulantních lékařů a lékárníků způsobené zpožďováním plateb od pojišťoven," prohlásila.

Podle ní by měly situaci zlepšit téměř tři miliardy korun, jejichž část vláda prostřednictvím konsolidační agentury už pojišťovnám převedla a do konce letošního října převede zbytek.

Požadavky Koalice ambulantních lékařů, která na dnešek spolu s lékárnickou komoru naplánovala hodinový protest, však jsou jednoznačné: Nedávejte všechny peníze nemocnicím, naopak část nemocnic raději zrušte. Zajistěte, ať stát zaplatí dlužné pojistné za své podniky - jen loni to bylo sedmnáct miliard korun.

Ministryně podle lékařů krizi ve zdravotnictví neřeší a její koaliční komise vymyslela zatím jen kosmetické změny. Mezi ně patří například přerozdělování peněz mezi pojišťovnami podle toho, jak lukrativní mají klienty.

Je to spolu se zákazem uzavírat smlouvy s dalšími zdravotnickými zařízeními de facto to jediné, na čem se komise po týdnech práce dokázala shodnout. "Dobře vím, že dlouhodobým řešením jsou jen systémové kroky, které například zpřehlední síť zdravotnických zařízení," reagovala Součková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video