Ministryně hospodářství, obchodu a průmyslu Jóko Obučiová v pondělí rezignovala...

Ministryně hospodářství, obchodu a průmyslu Jóko Obučiová v pondělí rezignovala na svou funkci. | foto: AP

Japonsko zažívá politické zemětřesení, skandály pohřbily dvě ministryně

  • 16
Japonsko zažilo další z mnoha zemětřesení. Netřásla se však země, ale politické posty. V rozmezí několika hodin oznámily rezignaci dvě ministryně z kabinetu premiéra Šinzó Abeho. Ministryně průmyslu odstoupila kvůli zpronevěře, vůdkyni resortu spravedlnosti pak stálo místo porušování volebních zákonů.

O odstoupení ministryně hospodářství, obchodu a průmyslu Jóko Obučiové se spekulovalo již několik dní. Čelila kritice kvůli údajné zpronevěře finančních fondů určených výhradně k politické činnosti, píše server BBC. Obučiová spolu se členy svého týmu během pěti let utratila z peněz dárců a podporovatelů své domovské strany asi deset milionů jenů (přibližně dva miliony korun).

Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby peníze nepadly na záležitosti nijak nesouvisející s politikou. Peníze tak dnes již bývalá ministryně utratila mimo jiné za nákup kosmetiky a módních doplňků. V přepočtu asi 740 tisíc korun pak Obučiová utratila v butiku, který provozuje její švagr.

Političku si v pondělí časně ráno místního času po neutuchajícím tlaku ze strany veřejnosti i politiků předvolal předseda vlády Šinzó Abe. Po třicetiminutové schůzce Obučiová ohlásila svou rezignaci. Dvojnásobná matka přitom byla politology označována jako možná budoucí japonská premiérka.

Obučiová, která je dcerou bývalého japonského premiéra, již dříve popřela, že by byla ve zmíněných aférách osobně zapletena. Na pondělní tiskové konferenci se nicméně omluvila, že „nebyla schopna přispět ke klíčovým cílům premiéra Abeho, včetně oživení japonské ekonomiky a vytvoření společnosti, kde mají ženy úspěch“.

Ve funkci končí i ministryně spravedlnosti

Obučiovou premiér Abe letos v září jmenoval první ženou v čele vlivného ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu, které má mimo jiné dohled nad energetickým sektorem.

Čtyřicetiletá politička se přitom stala jednou z pěti žen, které se dostaly do kabinetu při jeho nedávné reorganizaci. Její povýšení bylo vnímáno jako součást snahy premiéra Abeho podpořit angažovanost žen v politice i všeobecně na japonském pracovním trhu.

Dnes již bývalá ministryně spravedlnosti Midori Matsušimaová.

Snahy premiéra však krátce po odstoupení Obučiové narušila i ministryně spravedlnosti Midori Matsušimaová. Ta oznámila svou rezignaci kvůli obvinění z porušování volebních zákonů. Opoziční Demokratická strana ji obvinila, že nechala rozdávat papírové vějíře se svou podobiznou a politickým programem na festivalu ve svém volebním obvodu.

Podle Demokratické strany tím porušila zákony týkající se využití finančních darů, které zakazují dávat voličům jakékoli dárky. Matsušimová namítá, že vějíře, z nichž jeden prý vyšel na pouhých 80 jenů (16 korun), by měly být povoleny jako forma volebních letáků.

Analytici mají za to, že pondělními rezignacemi problémy premiéra Abeho s novými ministryněmi nekončí a mohly by se nakonec stát osudnými samotnému ministerskému předsedovi. Další dvě členky kabinetu jsou totiž kritizovány za údajné vazby na ultranacionalistické skupiny.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video