V Japonsku objevili novou formu BSE

Japonští experti oznámili, že kráva, u níž testy v pondělí odhalily nemoc šílených krav (BSE) trpí novou formou choroby. "Je to nový typ BSE. Musíme promluvit s experty a důkladně tento případ prostudovat, abychom zjistili, jak k tomu došlo," řekl ministr zemědělství Jošijuki Kamei.

V pondělí byla na nemoc BSE pozitivně testována kráva z prefektury Ibaraki, severně od Tokia, které bylo 23 měsíců. V Japonsku je to od září 2001 už osmý případ BSE.

Představitelé vlády dodali, že se snaží zjistit, zda je nový typ BSE přenosný na další zvířata a jak se mohla kráva nakazit.

Pondělní případ je první v zemi, kdy se nemoc našla u krávy mladší než dva roky. Nemoc má inkubační dobu dva až osm let. Předchozí případy v Japonsku byly u krav starých kolem pěti let.

Pro experty je hádankou, jak se zvíře mohlo nakazit. Kráva se totiž narodila v době, kdy Japonsko zakázalo používat jako krmení masokostní moučku. To se stalo měsíc po potvrzení prvního případu BSE v zemi a v Asii, tedy v říjnu 2001. Masokostní moučka je už dlouhou dobu považována za zdroj nemoci.

Co je BSE

Pod zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Další články o BSE

Americké ministerstvo zemědělství po odhalení Japonska oznámilo, že si musí prostudovat detaily nového případu.

Zpráva přispěla i k růstu cen hovězího na chicagské obchodní burze, napsala agentura Reuters.

Přenos na člověka se zatím neprokázal
Přenos BSE ze zvířat na člověka nebyl dosud stoprocentně prokázán. Před pěti lety však vědci poprvé diagnostikovali u lidí takzvanou variantní Creutzfeldt-Jacobovu nemoc (vCJD), která je údajně obdobou BSE u člověka.

V Evropě této nemoci podlehlo už přes sto lidí, v Japonsku nebyla zatím tato nemoc diagnostikována. Stejně jako v Česku. Minulý týden ale v Brně zemřel muž, u kterého lékaři nevylučují, že lidskou variantou BSE trpěl. Čeká se na výsledek trestů. - více zde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video