Gejša je japonským ideálem krásy.

Gejša je japonským ideálem krásy. | foto: Libor Budinskýpro iDNES.cz

V japonském městě docházejí gejši, radnice láká uchazečky penězi

  • 5
Ve městě Šimoda jižně od Tokia rapidně ubývají gejši. Politici proto vymysleli, že budou nové zájemkyně o tradiční umění motivovat penězi. Za půlroční kurz, kde se budou dívky učit dovednostem gejš, budou dostávat mzdu.

V čajovnách města Šimoda, které leží na pobřeží Tichého oceánu jižně od Tokia, žilo ještě před třiceti lety kolem dvou stovek gejš. Dnes jich je ve městě sotva pět a radnice i japonská vláda se obávají, že z města zmizí úplně.

Gejša

Tradiční gejši se celá léta tvrdě učí, jak se stát těmi nejlepšími společnicemi. Kromě ladné chůze v kimonu, dokonalého líčení a vytváření složitých účesů musejí umět tančit, zpívat, hrát na různé hudební nástroje a dokonale ovládat tradiční čajový obřad. Správná gejša navíc musí být pokorná a odevzdaně přijímat veškerá nařízení "svého domu".

Kabinet proto sáhl k neobvyklému kroku a třem budoucím gejšám za šestiměsíční trénink zaplatí. Vybrané ženy se tak budou učit tradičnímu zpěvu, tanci a hraní na hudební nástroje a ještě budou pobírat mzdu.

Trénink gejš vládu přijde v přepočtu na 1,2 milionu korun a nové společnice by se měly poprvé na veřejnosti blýsknout při tradičním festivalu příští rok v březnu. Představitelé města si od toho mimo jiné slibují zvýšený zájem turistů.

Podobný program ale zřejmě nezastaví úbytek gejš v celém Japonsku. Mizí především kvůli tomu, že se ženy více emancipují a po tradičním umění není taková poptávka. Jejich existence je ale důležitá pro kontakt s tradičním japonským uměním.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video