Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

V jaké jste straně? vyzvídají na poště. Úřednice si špatně vykládají zákon

  • 160
V Česku dva roky funguje evropská směrnice, která má bránit praní špinavých peněz. V praxi ale dělá úředníkům stále problémy. Mate je pojem "politicky exponovaná osoba". Mylně si ho vykládají jako členství v politické straně.

Na co se má pošta zeptat

S termínem "politicky exponovaná osoba" pracuje zákon o některých opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti z roku 2008. Úřady se na ni musí ptát při převodu hotovosti v přepočtu nad tisíc eur.

Politicky exponovaná osoba je člověk působící ve významné veřejné funkci v ČR, nebo v rámci EU. Podmínkou je, že má bydliště mimo ČR nebo veřejnou funkci vykonává mimo ČR.

Poštovní úřednice však neumí tento zákon klientům vysvětlit a místo otázky, zda nepatří mezi politiky či vysoce postavené úředníky, se jich ptají na politickou příslušnost.

"Úřednice po mně chtěla občanský průkaz, s tím nemám problém a je to v pořádku. Co mě však překvapilo, byla otázka, v jaké jsem politické straně," popsal Miloslav Kaše, kterého se na politickou orientaci ptali v posledních týdnech hned dvakrát na poštách v Praze 4.

Prostřednictvím poboček si tehdy převáděl na kreditní kartu několik desítek tisíc korun. "Zeptal jsem se, co se stane, když neodpovím. Odvětili mně, že v tom případě peníze odmítnou zaslat," dodal.

Podruhé proto z legrace uvedl, že je v ODS. "Paní na přepážce se lekla a řekla, ať raději uvedu, že nikde nejsem, protože jinak by to musela hlásit a měla by s tím práci," dodal.

Miloslav Kaše není jediným, koho takové chování udivilo. O podobném případu, který se stal klientce banky, informoval iDNES.cz už v březnu. A jak se ukázalo, obě situace jsou téměř na vlas shodné.

Kaše neprošel žádnou lustrací, ale setkal se s úřednicemi, které si mylně vyložily část zákona proti praní špinavých peněz. Místo aby se úřednice zeptaly, zda klient nepatří mezi politiky nebo vysoce postavené úředníky, a případně si nechaly vysvětlit původ převáděných peněz, chybně to odbývají otázkou na členství v politické straně.

Podle Oldřicha Kužílka, který se dlouhodobě věnuje fungování veřejné správy, je dotaz na politickou stranu absurdní a hraničí s porušením zákona. "Ptát se na to, kdo je v jaké politické straně, je střetem s ochranou osobních údajů," domnívá se Kužílek, který ovšem zákon proti praní špinavých peněz považuje za prospěšný.

"Je to politováníhodná událost, která je ale výjimečná," reagoval na postup úřednic mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Podle něj lidé k zasílání vyšších částek používají poštovní poukázky jen zřídka, proto podobné problémy nejsou na denním pořádku a pošta je mimořádně řešit nebude.

"Je to pochybení, ale nelze ho považovat za zásadní, protože nesouvisí s finančními operacemi a desítkami povinností, které mají. Je to spíše na přimhouření oka, třebaže jsou i na tyto povinnosti školeni," řekl Mravinac.

Podle ministerstva financí je pojem "politicky exponovaná osoba" dostatečně a srozumitelně vysvětlený v zákoně. Kromě toho jej ministerstvo vysvětlilo v přednáškách, publikovaných článcích nebo na internetových stránkách resortu.

"Nedomnívám se, že by samotný problém výkladu tohoto pojmu činil problém. Ten zřejmě může nastat v případech, kdy příslušný odpovědný pracovník nedostatečně proškolí zaměstnance nebo si zaměstnanci nepřečtou příslušnou pasáž zákona," řekl Milan Cícer, šéf finančního analytického odboru ministerstva, do jehož gesce praní špinavých peněz patří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video