Dům manželů Musilových už v Jablonci nebrání stavbě velkého bulváru. V sobotu a neděli padl k zemi. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bagry rozbily poslední dům, který stál v cestě. Jablonec dokončí bulvár

  • 3
Dům manželů Musilových už nebrání v cestě velkolepému bulváru v jablonecké ulici 5. května. V sobotu ho rozdrtila ramena bagrů. Spory o jeho vyvlastnění se táhly dlouhých 12 let.

Jenže vypadlé zuby bulváru v podobě takřka třicítky zbouraných domů, garáží či skladů, které se začaly od konce devadesátých let demolovat, zatím žádná plomba od případných investorů nezacelila.

Ještě minimálně v pondělí budou stavbaři odklízet sutiny domu, který houževnatě odolával záměrům města na vybudování obchodní a reprezentativní tepny v dolním centru Jablonce. Řidiči musí počítat s částečným omezením. Stejně jako o víkendu budou dopravu kolem strženého domu řídit semafory.

A co bude dál? Už 22. dubna se začne po více než 15 letech s dokončením bulváru.

"Práce by měly skončit v srpnu. Rozpočet na demolici domu, rozšíření silnice a položení nového povrchu činí osm milionů korun, celou akci hradí Ředitelství silnic a dálnic," uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. Město pak zaplatí ze svého chodníky a veřejné osvětlení. Počítá se čtyřmilionovou investicí.

Spor o bývalý mléčný bar se táhl už od roku 2001. Musilovi totiž nesouhlasili s tím, aby jejich dům na úkor bulváru padl. Nakonec došlo k vyvlastnění domu, ale manželé se proti němu ohradili u soudu.

Došlo k mimosoudní dohodě. Majitelé dostali od města za dům šest milionů a náhradu v podobě domu ve Skřivánčí ulici.

Jablonecká Champs-Élysées se nekoná

"Dům od města za čtyři miliony korun odkoupilo Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby bulváru. Pak jsme čekali na přepis v katastru nemovitostí," popsal náměstek primátora Miloš Vele.

Kdo ale zaplní proluky po stržených domech? Plány, že tu budou obchodní či bytové domy nebo restaurace, byly reálné možná ještě na začátku nového století, ale dnes ne. To potvrzuje i nezájem investorů o bulvár.

Zatím je jen jeden. Nedaleko autobusového nádraží chce společnost Telmo, zabývající se zabezpečovací technikou, postavit polyfunkční budovu, která by měla sloužit i jako sídlo společnosti.

"Kromě Telma další zájemce o bulvár momentálně není," uvedl nedávno náměstek Vele.

Existuje ještě jeden zájemce o stavění, ale ten chce kopnout do země ne přímo na bulváru, ale kousek od něj. Liberecká firma Luxembourg Invest tu do roku 2015 slibuje postavit bytový dům.

"Máme vydáno stavební povolení. Pracovat se už začalo, je tam položená část kanalizace. Vzniknou tu malometrážní byty. Kolik jich přesně bude ale zatím není určeno," řekl Jakub Murdych, jednatel Luxembourg Invest.

O bulváru se mluví od devadesátých let minulého století

V Jablonci se sice staví, ale na druhém konci. V Rýnovicích vzniká obchodní dům OBI, v téže čtvrti u průmyslové zóny se staví nová tovární hala. Na 5. květnu vznikl pouze nový komplex firmy Malina Safety nedaleko autobusového nádraží.

Jablonec zahájil projekt Velkého bulváru a rozšířil ulici z 10 na 21 metrů s parkovacími pásy po stranách, cyklostezkami a stromořadími v roce 1999. To začalo bourání asi 30 budov. Nové chodníky, parkovací místa, dva kruhové objezdy se otevřely v roce 2003. Náklady na celý projekt se tehdy odhadovaly na 100 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue