V Izraeli vybuchla politická sopka

  • 9
Výslovným odmítnutím palestinského státu dopomohl ústřední výbor strany Likud izraelskému expremiérovi Benjaminu Netanjahuovi k jasnému vítězství ve vnitrostranickém mocenském boji s jeho nástupcem Arielem Šaronem. "Nástupnická válka vybuchla jako nebezpečná sopka," míní izraelský list Haarec. Výbor sice nemá pravomoc Šarona vyměnit, ale Netanjahu získal značné sympatie.

Bok po boku seděli oba soupeři v neděli večer na pódiu při shromáždění v Tel Avivu. Spolu nemluvili - o to rázněji se ale vyjadřovali o sobě navzájem. Drtivý souhlas s rezolucí odmítající budoucí palestinský stát ale jasně svědčí o posunu sympatií ve prospěch expremiéra.

Netanjahu ve svém projevu napadl Šaronovu politiku a obvinil svého rivala z podkopávání bezpečnosti země. Šaron se zase s kousavou ostrostí postavil na obranu proti politikům, kteří "bojují proti teroru řečněním".

Oslabení v řadách strany by mohlo Šaronovi podle názoru pozorovatelů přinést plusové body mezi obyvatelstvem. Šaron sice vázal vyhlášení palestinského státu na striktní podmínky, i nejednou prohlásil, že jeho vznik je nevyhnutelný.

"Většina Izraelců se v minulosti vyslovila pro vznik palestinského státu, a proto se teď patrně výrazněji postaví za Šarona," soudí komentátorka Hanan Crystalová.

Ministr zahraničí Šimon Peres zdůraznil, že rozhodnutí Likudu je v příkrém rozporu s vůli národa. Jeho Strana práce ale z vládní koalice neodejde, dokud se bude Šaron držet koaličních dohod a proklamovaného cíle jednání s Palestinci v rámci formule "země za mír".

Starost o image Izraelců vyjádřila i ministryně bez portfeje za stranu Likud Tsipi Livniová. "Rozhodnutí ústředního výboru Likudu postavilo Izrael do obtížné pozice," soudí Livniová.

S politováním už zareagovali přední politici Evropské unie. "Jediná cesta k míru na Blízkém východě vede před založení palestinského státu," uvedl vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.

Ještě otevřenější byl palestinský kabinetní ministr Saíb Irikát. "Ne" vyřčené blokem Likud vůči palestinskému státu označil za úder do tváře amerického prezidenta George Bushe, který se opakovaně stavěl za palestinský stát.

Odpor proti palestinskému státu se v bloku Likud vzedmul už dávno. Předložením rezoluce proti nezávislému státu Palestina teď Netanjahu, který stál v čele izraelské vlády v letech 1996 až 1999, chce jak se zdá využít nálady pro svůj politický comeback.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Egypt a USA podpořily vznik Palestiny

Izrael odvolal odvetu za atentát

EU nepovažuje vyhoštěné Palestince za vězně

starší články

Palestinci to sledují s obavami. Jejích vůdce Jásir Arafat označil přijatou rezoluci za "zničení dohod z Osla". A palestinský kabinetní ministr dodal, že souhlas ústředního výboru Likudu s Netanjahuovou rezolucí mnohé odhalil.

"Ukazuje se, že válka Izraele proti Palestincům přece jen není válkou proti terorismu, jak tvrdí vláda. Spíše má posloužit k ospravedlnění pokračování okupace," prohlásil Saíb Irikát.

Izraelský premiér Ariel Šaron hovoří se svým předchůdcem Benjaminem Netanjahuem na zasedání konzervativní vládní strany Likud. (13. května 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video