Širín Ebadiová

Širín Ebadiová | foto: AP

V Íránu zatkli sestru nositelky Nobelovy ceny míru Ebadiové

  • 24
V Teheránu zadrželi sestru íránské aktivistky a nositelky Nobelovy ceny míru Širín Ebadiové. Odvedli ji z bytu a odnesli i její počítač. Zemi zmítají nepokoje a předseda parlamentu žádá nejvyšší trest pro kontrarevolucionáře.

Krvavé srážky si vyžádaly několik obětí a desítky zatčených, včetně spolupracovníků bývalého prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího.

"Zadrželi ji, tak jsem přestala pracovat," citovala americká televizní stanice CNN dvaašedesátiletou advokátku a aktivistku za lidská práva Širín Ebadiovou. Opustila zemi v červnu, pouhý den před prezidentskými volbami, v nichž svůj post obhájil Mahmúd Ahmadínežád.

"Neudělala nic špatného. Nevěnuje se oblasti lidských práv, nikdy se nezúčastnila žádných protestů," dodala první Íránka a muslimka, která získala Nobelovu cenu za mír. Z norské metropole Oslo si ji odvezla před šesti lety.

Podle Ebadiové její o dvanáct let mladší sestru Núšín odvedli tři muži a žena v pondělí. Odnesli s sebou i její počítač. Podle CNN tamní úřady sestru nositelky Nobelovy ceny míru často žádaly, aby přesvědčila Širín k ukončení aktivit. Odmítala to.

"Mám strach. Zatkli ji kvůli práci, kterou dělám," prohlásila někdejší první íránská soudkyně, jejíž práce spočívá především v boji za práva žen a dětí v zemi. "Chtějí mě zastrašit, chtějí, abych změnila způsob své práce," dodala.

Nejvyšší trest pro kontrarevolucionáře, vyzývá Larídžání

Zatčení sedmačtyřicetileté Núšín se odehrálo v době výrazných nepokojů, které v zemi panují. V neděli se v Teheránu vystupňovaly střety mezi íránskými bezpečnostními složkami a představiteli opozice v nejkrvavější protesty od červnových prezidentských voleb.

Nepokoje se začaly rychle přesouvat do dalších íránských měst. Oficiálně zahynulo osm lidí včetně synovce někdejšího prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího. - přečtěte si Krvavé nepokoje v Íránu si vyžádaly až 15 obětí. Policie zatýká opozici

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání v pondělí prohlásil, že žádá nejvyšší trest pro kontrarevolucionáře, kteří se v neděli zúčastnili demonstrací. Podle něj je nutné rozlišovat tyto kontrarevolucionáře od reformátorské opozice uvnitř režimu.

"Očekáváme, že ti pánové, kteří si stěžovali na volby (v nichž byl v červnu znovu zvolen prezidentem konzervativec Mahmúd Ahmadínežád), se oddělí od tohoto škodlivého hnutí, místo aby vydávali nová prohlášení ztěžující atmosféru," řekl Larídžání.

Ostře se navíc ohradil proti komentářům Spojených států, Velké Británie a některých dalších zemí, které postup íránských úřadů proti demonstrantům odsoudily.

"Komentáře amerických, britských a izraelských představitelů k protináboženským incidentům během svátku ášúrá jsou odporné," řekl Larídžání a varoval, že "taková prohlášení mohou islámský režim přinutit jedině k tomu, aby jednal pevněji".

Íránská opozice demonstruje už několik měsíců proti červnovému znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, které podle opozičních předáků provázely rozsáhlé podvody. Při povolebních demonstracích, které si vyžádaly několik desítek mrtvých, skončilo několik tisíc členů opozice ze mřížemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video