Jeden z kandidátů, který se zaregistroval jako íránský prezidentský kandidát | foto: Reuters

V Íránu se začali registrovat prezidentští kandidáti, šanci mají i ženy

  • 2
Na íránském ministerstvu vnitra začala pětidenní registrace uchazečů o funkci prezidenta. O post se téměř jistě bude ucházet i současný kontroverzní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Obyvatelé by o budoucím prezidentovi islámské republiky měli rozhodnout 12. června. Šanci mají i ženy.

KDO MŮŽE BÝT V ÍRÁNU PREZIDENTEM

O prezidentskou funkci se může ucházet osobnost z politických nebo náboženských kruhů. Musí mít íránské občanství a vyznačovat se "věrností k islámské republice", jak se uvádí v ústavě. Dále to musí být šíita, a nikoli člen menšinových náboženských obcí, tedy ani sunnita, křesťan, žid nebo zoroastrián. 
                         zdroj: ČTK

K červnovým íránským volbám upírá zrak celý svět. Podle odborníků totiž určí další směřování islámské republiky se sedmdesáti miliony obyvatel a kontroverzním jaderným programem. Půjde v nich o to, zda zvítězí příznivec konzervativního směřování země, nebo zastánce reforem.

Favoritem konzervativních islámských kruhů je současný prezident Mahmúd Ahmadínežád. I když se oficiálně ještě nezaregistroval, o jeho kandidatuře nikdo nepochybuje. Jeho největší sok v prezidentském klání zřejmě bude umírněný konzervativec a bývalý premiér Mír Hosejn Músáví a reformátor a někdejší předseda parlamentu Mahdí Karrúbí.

K dalším Ahmadínežádovým soupeřům je ještě řazen bývalý velitel revolučních gard a zástupce konzervativních kruhů Mohsen Rezáí. I když Iránci Ahmadínežáda kritizují především kvůli špatné ekonomické situaci země, má ve volbách velké šance.

Komise na íránské ministerstvu vnitra čeká na uchazeče o prezidentský post

Současný prezident si totiž svojí populistickou politikou naklonil hlavně lidnatý venkov a proti němu stojí velmi roztříštěná opozice. Do karet mu hraje také to, že ani jeden z minulých tří prezidentů doposud souboj o svůj druhý mandát neprohrál.

Ženy mají letos větší šanci

Všichni kandidáti se musí zaregistrovat u speciální komise na ministerstvu vnitra během následujících pěti dní. Ta pak seznam předá znalcům islámského práva v Radě dohlížitelů. Tento orgán je v rukou konzervativních kruhů, je nadřazen parlamentu a právě on také sestaví konečnou listinu kandidátů.

Při minulých volbách před čtyřmi lety rada vyřadila 1 000 uchazečů a na seznamu ponechala pouze osm jmen. V minulých třiceti letech také byly zásadně vyřazovány ženy, ale mluvčí rady nedávno řekl, že ženy se nyní mohou o kandidaturu ucházet.

Do íránských prezidentských voleb se poprvé mohou registrovat i ženy

V prvních hodinách se přišli na ministerstvo vnitra zapsat jen neznámí kandidáti. Byla mezi nimi i sedmatřicetiletá Halimed Faghihová. "Chci dokázat, že ženy mohou jít vpřed a hovořit o sociálních otázkách," uvedla při odchodu z registrační místnosti.

Konečný seznam má být zveřejněn 20. nebo 21. května a den nato začne předvolební kampaň. Volby jsou vypsány na 12. červen.

ÍRÁNSKÉ VOLBY V ČÍSLECH

Írán má 70 milionů obyvatel, z nichž právo volit hlavu státu má 46,2 milionu. Prvního kola minulých voleb v roce 2005 se zúčastnilo téměř 63 procent oprávněných voličů, druhého pak skoro 60 procent. Výsledky letošních voleb mají být oznámeny už 13. června.

                                                                                              zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video