V iráckých věznicích jsou desítky dětí

  • 64
Kauza týrání lidí v iráckých věznicích pomalu odeznívá a na povrch vyplouvá jiná aféra. Britský nedělník Sunday Herald zjistil, že v káznicích v Abú Ghrajb či v Basře spojenci drží děti, kterým je údajně nezřídka pod 16 let. Ví o tom Unicef i Červený kříž.

Články o týrání v iráckých věznicích zde

Reportér Sunday Herald se dostal k červnové zprávě Unicefu, která upozorňuje na věznění dětských zajatců. Redaktor se také podivuje nad tím, že dokument nebyl uveřejněn.

"Unicef se snaží získat více informací o podmínkách, v nichž jsou irácké děti drženy, a zda jsou dodržována jejich práva," cituje Sunday Herald text Unicefu.

Organizace, která spadá pod OSN, vyjadřuje údajně obavu z toho, že vojáci děti berou jako normální zajatce a drží je bez přístupu k rodinám, bez ponětí o dalším průběhu vyšetřování.

Někteří viděli bití dětí
Někteří hovoří dokonce o znásilňování a mučení. "To dítě bylo hodně zle poraněno. Když jsem slyšel dětský křik, otevřel jsem dveře a za nimi byl muž v uniformě," vyprávěl Sunday Herald své zkušenosti z Abú Ghrajb Kasim Mehaddi Hilas, který ve vězení působil.

Svědectví o týrání dětských chovanců podal také Thár Salman Davod, který údajně viděl mladé chlapce spoutané k sobě želízky, jak je bijí američtí svobodníci.

O kauzu dětí v káznicích se zajímal také německý novinář Thomas Reutter, jemuž se podařilo vyzpovídat amerického seržanta, který si nechal říkat Samuel Provance.

"Měl ty nejužší ruce, které jsem kdy viděl. Vyšetřovatelé ho polévali vodou, pak ho posadili do auta a jezdili s ním nocí, když byla zima. Potom ho pomazali blátem a ukázali jeho otci. Ten kluk byl strašně vystrašený," popisoval Provance, který je jinak vázán slibem mlčenlivosti, praktiky v televizním pořadu Report Mainz.

S podobnými zkušenostmi se svěřil také irácký televizní zpravodaj Suhaib Badr-Addin al-Baz, který byl dva měsíce zavřený v Abú Ghrajb. "Viděl jsem kemp určený jenom pro děti. Mohly jich tam být stovky. Jednou v noci jsem slyšel, jak vojáci týrali dvanáctiletou holčičku," řekl Sunday Herald.

Strážci lidských práv jsou ve střehu
Dětští vězni zajímají většinu mezinárodních organizací, které dohlížejí na lidská práva. Vědí o nich Amnesty International, Human Rights Watch i Červený kříž.

Zajatci, s nimiž hovořili pracovníci Amnesty International, tvrdili, že v celách byly i děti mladší deseti let. Červený kříž během asi dvacítky letošních návštěv v iráckých věznicích zaregistroval nejméně 107 adolescentů.

Ačkoli většina dětí-vězňů spadá podle Sunday Herald pod armádu Spojených států, jejichž vyšetřovatelé je vyslýchají, i Britové se na zatýkání a předávání mladých zajatců podílejí, a to především v jimi spravované Basře.

"Zatkli jsme je, protože jsme je považovali za nebezpečné anebo prostě spáchali něco proti koalici," sdělil vysoký činovník z Pentagonu. Ministerstvo obrany USA prý šetřilo i obvinění ze znásilňování a zneužívání dětí ve věznicích, ale žádná pochybení nenašlo.

USA pochybení popírají
"Naším hlavním cílem je, aby je nezneužívali starší vězni," prohlásil úředník pro Sunday Herald a dodal, že vojáci se snaží děti vracet k jejich rodinám.

Silné pobouření nad situací ve věznicích a podezřením, že se v nich porušují práva dětí, vyjádřila také organizace Human Rights Watch. "Pokud existují důkazy, že ty děti něco spáchaly, měl by je soudit irácký soud."

O přístup do nápravných zařízení a věznic, kde spojenci mají držet dětské zajatce, žádal několikrát Červený kříž, ale USA mu přístup údajně vždy zamítly.

Ve věznicích v Iráku spojenci údajně drží desítky dětí, z nichž některým je údajně méně než 10 let. (3. srpna 2004)


Video