Většinu Indie sužuje rekordní sucho.

Většinu Indie sužuje rekordní sucho. | foto: AP

Většinu Indie sužuje sucho, hrozí hlad. Na severu zabíjejí záplavy

  • 46
Většinu indických států trápí rekordní sucho. Milionům farmářů usychají plodiny a toužebně očekávají monzuny, které mohou úrodu zachránit. Tropické deště dorazily jen na sever Indie, kde ovšem způsobily záplavy a zabily už sedm lidí.

V Indii se šíří obavy o osud úrody. Přestože je nyní období monzunových dešťů, srážky na většině indického území nepřicházejí. Pěstitelé rýže v některých indických státech upozorňují, že pokud se situace nezmění během několika málo dnů, budou se muset letošní úrody zcela vzdát a hrozí hlad.

"Jestli nám vláda nepomůže, zemřeme hlady. Není pitná voda ani potrava," varoval rolník Bharat ze státu Gudžarát v západní Indii. "Už jsme unaveni sledováním oblohy, ale déšť prostě nepadá," postěžoval si.

Meteorologický úřad upozornil, že od června do 1. srpna spadlo o 19 procent méně srážek než je běžná úroveň. A sušší očekávají meteorologové i zbývající měsíc monzunového období, na čemž podle odborníků nese vinu globální klimatický jev El Niňo, související s oteplováním vod Tichého oceánu.

Sucho zvýší poptávku po elektřině

Tradiční monzunové lijáky, na něž rolníci čekají už dlouhé týdny, jsou v Indii životně důležité nejen pro zemědělství, ale také pro energetický sektor.

Nedostatek srážek zvýší i poptávku po elektřině, jejíž výpadky způsobují Indii vážné potíže. Například farmáři jsou pro zavlažování polí nuceni používat elektrických čerpadel. A začátkem tohoto týdne na dlouhé hodiny zkolabovalo několik energetických sítí - výpadek postihl přes 600 milionů obyvatel (více o indickém výpadku elektřiny čtěte zde).

Stav blížící se suchu vyhlásilo už několik indických států, velké obavy vyjadřuje hlavně Uttarpradéš na severu země, který má největší počet obyvatel z celé Indie. Jednotlivé státy zároveň žádají federální vládu o výjimečnou pomoc pro postižené farmáře, aby si mohli obstarat pohonné hmoty pro generátory elektřiny.

Ve východním státě Bihár naměřili sotva třetinové srážky oproti normálu ve více než pětině okresů. Místní vláda už do nákupu pohonných hmot pro farmáře investovala v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Málo srážek hlásí také státy Harijána a Paňdžáb na severu, Maháráštra na západě a na jihu Karnátaka. Právě tyto státy jsou velkými producenty rýže, pšenice i jiných obilnin či olejových rostlin. Nedostatek srážek může mít výrazný vliv na růst cen potravin.

Federální vláda sice ještě nevyhlásila stav nouze kvůli suchu, ale pro desítky milionů farmářů již vyčlenila miliardy rupií. Hodlá také zajistit osivo a krmivo pro dobytek i pitnou vodu z vysychajících zásobáren.

Sever Indie sužují záplavy, zemřelo sedm lidí

Zatímco většina Indie toužebně očekává déšť, severní území státu Uttarákhan zasáhly přívalové lijáky. Prší tam už do čtvrtka, řeky se tam vylévají ze břehů. Živel strhl množství obydlí a postižení obyvatelé se uchylují do budov na bezpečnější půdě.

Při záplavách a sesuvech půdy zemřelo v sobotu sedm lidí. Mezi oběťmi jsou i tři hasiči, které strhla voda při záchranářských pracích. Na svazích Himálaje se pohřešuje 19 stavebních dělníků. Muži v době přívalu pracovali na stavbě vodní elektrárny.

Do evakuačních prací se zapojila armáda, která lidi přepravuje do provizorních útulků ve školních a dalších státních budov. Voda v oblasti zablokovala stovky poutníků, kteří podnikají každoroční návštěvu v hinduistických svatyních. Úřady je vyzvaly, aby v pouti nepokračovali, dokud deště nepoleví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video