V HZDS se spekuluje o výměně Mečiara

  • 1
Hnutí za demokratické Slovensko, v jehož čele stojí trojnásobný premiér Vladimír Mečiar, je v krizi. Na veřejnost už prosákly informace, že se připravuje celoslovenský sněm, na kterém by mohl padnout návrh na odvolání Mečiara. Proti němu by se mohl postavit místopředseda strany Vojtěch Tkáč. "Je předčasné o tom diskutovat, zatím nikdo ani nevznesl požadavek na svolání sněmu," řekl MF DNES Tkáč.

Právě Mečiarovým skandálům bývá přisuzován volební "neúspěch". Navíc HZDS je stranou jednoho muže, kde Mečiarovo slovo je zákon a kde neloajální lidé nemají místo. "Už sám fakt, že kraje žádají výměnu, je velké novum," prohlásil slovenský politolog Grigorij Mesežnikov.

HZDS sice vyhrálo parlamentní volby, které se konaly před týdnem (získalo 19,5 procenta), zaznamenalo však rekordní - osmiprocentní - úbytek voličské přízně. Navíc nenašlo partnery ani na vytvoření vlády, kterou sestavují středopravé strany, ani k jednání. Proto zůstává v opozici.

"Ztratili jsme koaliční potenciál, proto by nyní měla následovat vnitřní sebereflexe a měli bychom z toho vyvodit závěry," prohlásil Tkáč, který uvažuje, že se vzdá své funkce. V Košicích už odstoupil předseda krajského představenstva HZDS v Košicích Gustáv Krajči.

Do důchodu za čtyři roky
Spekulace nevyvrátilo ani pondělní grémium hnutí, kde Mečiar prohlásil, že letošní volby byly jeho posledními ve funkci předsedy. "Mečiarova pozice je stále dost silná. Výsledek voleb ji však oslabil," říká slovenský politolog Grigorij Mesežnikov, který nevěří, že dojde k výměně na postu předsedy.

"Když se rozhodnou zaútočit, Mečiar má v rukou kompromitující informace, které by jim moc nepomohly," dodává. Největší nespokojenost podle deníku Pravda zavládla v Žilině, Trnavě a Bratislavě. Na svolání sněmu je zapotřebí souhlas tří z osmi krajských organizací.

Pokud by ke sněmu nedošlo nebo na čele zůstal Mečiar, je v záloze ještě jeden scénář. Poslanci opustí parlamentní klub HZDS a založí si vlastní. To by se mohlo stát posledním hřebíčkem do rakve hnutí. "Vnitrostranické věci jsou vnitrostranické, a tam si je také vyřešíme," prohlásil Mečiar, který u voličů stále boduje. V letošních volbách mu dali více přednostních hlasů než kdykoliv předtím.

Jedna věc je jasná, Mečiar z politiky jen tak nezmizí. Usedne v parlamentu jako řadový poslanec. A navíc: přitáhnout voliče dokáže jenom on - "otec národa". "HZDS bez Mečiara nemá šanci na dobrý volební výsledek," dodává Mesežnikov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video