V Hřensku panuje smutek

  • 9
Naděžda Marešová se dívá z okna hřenského hotelu U Lípy. Vidí přesně na svůj dům, který musela minulý pátek opustit kvůli hrozbě pádu pískovcových skal. Sleduje, jak stavební dělníci nosí do skal desítky lešenářských trubek, kterými chtějí jeden z bloků obestavit. Pak pokrčí rameny a řekne: "Co chcete slyšet? Starají se tu o nás dobře, vaří nám téměř vše, co chceme. Úřady nám to všechno platí, ale domov nám to nahradit ničím nemůže."

Ani její druh Vincent Rafaj, který se do malého hotelového pokojíku přestěhoval také, neskrývá smutek. "Nevíme, jak dlouho tu budeme. Alespoň, že nám dali propustku a můžeme si domů vždy zajít nakrmit slepice. Nic víc ale dělat nemůžeme," dodává.

Smutně v těchto dnech působí na náhodného návštěvníka celé Hřensko, malá obec na hranicích s Německem. Od konce minulého týdne, kdy děčínský okresní úřad rozhodl evakuovat některé obyvatele, žije vlastně jen jeho polovina.

Živo je pouze v té části, odkud se nemuseli vystěhovat vietnamští prodejci. "Nám skály nevadí. Zákazníci chodí stále," říká jeden z prodejců, který má to štěstí, že jeho stánek nestojí pod žádnou z rizikových skal.

Druhá část Hřenska však skomírá. Páska s nápisem policie zamezuje například zájemcům vstup na většinu zdejších turistických stezek. Přestože hlavní turistická sezona ještě nezačala, turistů je méně než dřív. Někteří obchodníci proto dočasně raději zavřeli.

"Stejně sem teď nikdo nejezdí, když je zavřena část hlavní příjezdové silnice. Během roku máme jinak otevřeno téměř neustále, takže těch pár dnů využijeme na základní údržbu," konstatuje Michal Burda, majitel obchodu s horolezeckými potřebami.

Problémy se skalami se v Hřensku vlečou už roky. Už v minulosti několik zdejších skal mezi domy v obci spadlo, ale nikdy nemusely úřady řešit tak rozsáhlé problémy. Dosud při sanacích v obci nemusela například pomáhat armáda. Teď ano - pořádek společně s policisty hlídají i vojáci.

První větší rána přišla před měsícem. Geologové oznámili, že u dvou mohutných pískovcových bloků, které se nad obcí tyčí, hrozí pád. Radnice proto nechala vystěhovat nejprve obyvatele a podnikatele ze sedmi domů.

Když už to vypadalo, že se sanace blíží ke konci, upozornili geologové na další nebezpečné skalní masivy. Výsledek? Okresní úředníci vyhlásili stav nebezpečí hned na čtyřech místech v obci. Stěhovat se muselo už na šedesát obyvatel a podnikatelů.

Místostarosta obce Zdeněk Pánek říká, že na potíže se skalami se dá nazírat ze dvou rozdílných úhlů. "Chápu podnikatele, že jsou nervózní. Sezona se pomalu blíží," říká. "Když se ale teď konečně vybrané skály zabezpečí, tak se už nebudou muset lidé v budoucnu o svůj majetek strachovat. Myslím, že většina zdejších to i tak bere," dodává.

Řada lidí z Hřenska však především naznačuje, že už jsou jim problémy se skalami lhostejné. Za roky, kdy se úřady o zabezpečení pískovcových bloků příliš nestaraly, si totiž už na neustálé riziko zvykli. "Nikdo prostě neví, kdy nějaká skála spadne. Lidé s tím víceméně už počítají, že se může stát něco podobného jako nyní," říká Oto Riňák, majitel hotelu U Lípy.

On sám byl mohl mít přitom ze současné situace radost. V jeho hotelu se totiž kromě většiny evakuovaných obyvatel stravují i vojáci, kteří pomáhají s ostrahou. I toto jídlo mu zaplatí úřady.

Riňák to však odmítá: "Tratí na tom všichni zdejší obchodníci, tedy i já. Němečtí turisté, kteří nás většinou živí, jsou o zdejší situaci dobře informováni. V jejich novinách se přesně píše, co je a co není zavřené. Na počtu návštěvníků je to i tak znát."  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video