Jen to nejnutnější

Jen to nejnutnější - Obyvatel evakuované části Hřenska Bohouš Hruška si z domu odnáší nejnutnější věci, 29. ledna 2002 | foto: Martin Adamec, MF DNES

V Hřensku ožila půlka vystěhované ulice

  • 4
Hřensko - Polovina ulice v centru Hřenska, která byla uzavřena kvůli hrozícím skalám, ožila. Děčínský okresní úřad totiž zrušil nařízení z konce ledna o evakuaci třinácti místních obyvatel. Zbytek ulice je stále uzavřen. Odborníkům se totiž ještě nepodařilo dostatečně zabezpečit jeden skalní masiv. Tři tamní domy, v nichž jsou dvě restaurace, ohrožuje až dvousettunový kámen. Koncem ledna muselo domovy opustit třináct lidí.

"Máme k dispozici poslední měření, která ukazují, že se skála hýbe. Vedeme boj s časem. Snažíme se co nejrychleji blok sanovat. Pokud by se ale dále pohyboval, bylo by to nebezpečné i pro dělníky, kteří sanaci provádějí," míní geolog Josef Stemberk.

Lidé, kterých se už uzávěra netýká, se vrátili domů. Uvedli, že svůj majetek našli ve stejném stavu, v jakém ho před deseti dny opouštěli.

"Naštěstí domy hlídala policie, takže se nám nic neztratilo. Žádné škody nám nevznikly ani v souvislosti se sanací skal. Přesto ale úřady požádáme o peníze," řekla Hana Kozáková, spolumajitelka jednoho z domů.

"Funguje zde totiž lékárna a té samozřejmě kvůli uzávěře vznikly ztráty. Například dostávali plat zaměstnanci, přestože nechodili do práce. O kolik ale požádáme, nevím. Horentní částky to ale nebudou," dodala.

Ohrožená část bude uzavřena deset dnů
V ohrožených domech bydlí i Terezie Pazderková. Ta jediná využila nabídku obecního úřadu a přestěhovala se dočasně do hřenského hotelu Labe. Z toho, že se nemůže vrátit byla nešťastná.

"Radnice mě alespoň nechala do bytu zajít a zkontrolovat, jestli je vše v pořádku. Musela jsem zalít hlavně květiny a vzít si další věci, které jsem potřebovala," řekla Pazderková.

Přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt řekl, že zakázal vstup veřejnosti do ohrožené části ulice na dalších deset dnů. "Do té doby se snad podaří pískovcový masiv zabezpečit. Další prodloužení uzávěry by musel povolit hejtman krajského úřadu," uvedl Benedikt s tím, že doposud přišla sanace skal na milion sedm set tisíc korun.

Práce stojí kvůli poruše
Odborníci zatím druhou skálu zabezpečenou nemají. Práce byly z bezpečnostních důvodů zastaveny. Podle Pavla Veselého z děčínského hasičského sboru, který prácím velí, je totiž poškozený přístroj, který během sanace sleduje pohyb skal.

Práce budou pokračovat až bude přístroj opravený. "Přístroj bychom ale měli mít k dispozici už ve čtvrtek ráno. Dnes se tu byli na průběh sanace podívat nezávislí odborníci a podle nich je zabezpečení prováděno kvalitním způsobem," řekl ve středu Veselý.

Druhý pískovcový blok, který ční nad hotelem Oáza, hodlají odborníci proti zřícení jen zabezpečit. Skálu upevní betonovými základy a zajistí ocelovými lany.

Sanace skal přijde zhruba na 3,5 milionu
Náklady na sanaci obou bloků by se měly podle Pánka pohybovat kolem tří a půl milionů korun. "Do částky ale nejsou započítány náklady na evakuaci obyvatel a náhrady případných škod na jejich majetku," dodal.

Pokud by odborníci měli zajistit všechny skalní bloky, které představují pro obyvatele Hřenska nebezpečí, musely by úřady sáhnout hlouběji do kapsy.

"Pro zajištění asi stovky nejnebezpečnějších skalních věží by bylo zapotřebí až 150 milionů," řekl při pohledu na šest kilometrů dlouhý masiv v Hřensku Josef Stemberk, který pohyby skal několik roků sleduje. Na úplné zajištění skal by však podle něj bylo potřeba asi čtyřikrát tolik.

"Vše zpomalují přípavné práce. Je nutné ale postupovat velmi pomalu a obezřetně, protože neustále hrozí riziko zřícení obou bloků. Od soboty proto obě skály budou monitorovat digitální přístroje. Ty okamžitě zvukově ohlasí, kdyby se některý z masivů začal pohybovat," upřesnil místopředseda města.

V Hřensku začali odstřelovat
V Hřensku začal ve čtvrtek 31. ledna odstřel drobných skal. Od rána zaznělo pět explozí, část masivu se musí zcela odstranit. "Jeden z bloků úplně rozebereme. Druhý zabezpečíme betonovými injekcemi," upřesnil Veselý. Na místě pracují zaměstnanci dvou odborných firem a se zabezpečením skal jim pomáhá i padesátitunový jeřáb, který si nechali do Hřenska dopravit.

Padající skály zajišťují horolezci
Pracovníci odborných firem a horolezci začali ve středu se zajišťováním dvou pískovcových masivů, kvůli kterým úřady vyklidily čtyřsetmetrový úsek s vietnamskou tržnicí a restaurací. Celý prostor, včetně silnice, zůstane deset dnů uzavřen.

"Horolezci označují kritická místa," řekl místostarosta Hřenska Zdeněk Pánek. Úřady se s hasiči i odborníky dohodly, že se každý den budou kvůli situaci i několikrát scházet.

"Ke skalnímu bloku dopravujeme potřebné věci. Natáhneme ještě sítě, odstřelovat zatím nebudeme," řekl ve středu Jan Pokorný, majitel stejnojmené firmy, která se na odstraňování uvolněních skalních bloků specializuje. Podobně postupuje i společnost, která má zajistit druhý pískovcový blok.

"Nejde o celkovou sanaci bloků, jen o odstranění havarijního stavu. I to však zřejmě přijde na miliony," uvedl přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt.

Radnice nechala už v úterý vyklidit asi čtyřsetmetrový úsek u jedné z obecních silnic. V lokalitě je sedm domů, ve dvou fungují restaurace, v dalším lékárna a v jednom kadeřnictví. "Nabídli jsme evakuovaným ubytování v hotelu Labe, čehož využili tři lidé ze třinácti. Ostatní bydlí jinde, Vietnamci se přestěhovali ke krajanům," uvedl místostarosta Pánek.

Evakuace trvala dvě hodiny
Úřady se v úterý rozhodly uzavřít rizikový úsek a obyvatele, kterých se nebezpečí týká, evakuovat. Z úseku navíc odklonily veškerou dopravu. "Ještě v pondělí situace tak hrozivě nevypadala. Ráno jsme ale dostali výsledky nového měření, které ukazují, že hrozí akutní nebezpečí sesunutí obou bloků," uvedl přednosta Benedikt.

Třináct lidí mělo na sbalení nejnutnějších věcí necelé dvě hodiny. Své zboží muselo přestěhovat i několik vietnamských trhovců. Ti se ale o tom, co budou se svými obchody dělat, odmítlo bavit.

Jak dlouho bude opatření trvat si netroufl přesně odhadnout. Okresní úřad zatím vyhlásil stav nebezpečí na deset dnů. Přednosta Benedikt ale nevyloučil, že se zabezpečení skal, které hrozí zřícením, ještě neprotáhne. "Naštěstí se to stalo mimo turistickou sezonu. Teď tu mnoho turistů není, takže nepříjdeme o zisky. V létě by to bylo výrazně horší," řekl majitel lékarny Bohouš Hruška.

Skály město ohrožují už několik let
O špatném stavu pískovcových bloků se ví už roky. Odborníci sice pohyb skal monitorují, na sanaci všech nebezpečných úseků ale nikdy nebyly peníze. Jednotlivé úřady se totiž přou, odkud peníze na zabezpečení skal vzít.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart navíc nedávno prohlásil, že za špatnou situaci může částečně i děčínský okresní úřad, protože před dvěma roky zrušil v Hřensku stavební uzávěru.

Úředníci ale oponují, že to na stav skal vliv nemělo. Kužvart nicméně prohlásil, že Státní fond životního prostředí je připraven Hřensku se zabezpečením skal pomoci. Podmínil to ale opětovným obnovením stavební uzávěry.

Pískovec spadl před čtyřmi lety
Poslední odstřel zažilo Hřensko v prosinci 2000. Nebýt urychlené sanace, tisícitunová skalní věž by se zřejmě zřítila na turisticky frekventovanou silnici ve Hřensku.

"Nechybělo mnoho, plocha by se rozdrtila úplně a celý blok by spadl. Pokud bychom právě pracovali, asi by to s námi dobře nedopadlo," řekl tehdy střelmistr Jiří Beran.

Nestabilní skalní bloky ohrožují Hřensko už několik let. Podle průzkumu firmy IG Ateliér, jež se sledováním skal v oblasti zabývá, ohrožuje obec i silnici vedoucí z Děčína ke státní hranici s Německem několik stovek masivů.

Naposledy spadl obrovský blok pískovce do zahrady hřenského starousedlíka v roce 1998. Jen náhodou nikoho nezabil ani nezranil.

Lidem se evakuace nelíbila

Zabalte si nejnutnější věci, vezměte si domácí zvířata a vyneste plynové bomby. Takové příkazy si vyslechli evakuovaní obyvatelé Hřenska. Na vyklizení svých domů měli necelé dvě hodiny.

Řada obyvatel za nucené vystěhování úředníkům spílala. "V pondělí se s námi sešli a ujišťovali, že žádné nebezpečí nehrozí. Teď přijdou a řeknou, že se máme za dvě hodiny sbalit a odejít. Máme tu veškeré věci, zboží... To všechno se zkazí," řekla majitelka jedné ze dvou restaurací, kterých se evakuace týkala.

"Kdybych měl zamrazit všechno maso, které tady mám, tak by to trvalo půl dne. Odnést to nestihnu a po návratu to už bude zkažené," řekl Marcel Milák, kuchař restaurace.

Jak dlouho budou lidé mimo svůj domov, nikdo neví. Možná deset dnů, možná déle. Záleží na tom, jak rychle se odborníkům podaří skály, které hrozí zřícením, zabezpečit.

"Nevěřím, že to budou jen deset dnů, jak tvrdí úřady. O tom problému se už ví dlouho a nikdo s tím nic nedělal," řekl Anna Kozáková z lékárny, kterou její majitelé museli vyklidit také.

Někteří lidé evakuaci i oplakali.

"Stihla jsem si zabalit jen nějaké jídlo a věci do práce. Nevím, co bude dál," řekla plačtivě Tereza Pazderková, která v domě, kterému nebezpečí hrozí, žije od roku 1973. Nikdy zatím svůj byt opustit nemusela.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video