Policisté chrání vstup do vládních budov v Hongkongu (2. října 2014).

Policisté chrání vstup do vládních budov v Hongkongu (2. října 2014). | foto: Reuters

Dav v Hongkongu obklopil vládní budovy. Číně začíná docházet trpělivost

  • 101
Prodemokratické protesty v Hongkongu gradují. Přibližně tři tisíce lidí demonstrovaly před kanceláří místního vůdce Leunga Čchun-jinga. Aktivisté žádají jeho odstoupení do čtvrteční půlnoci, jinak obsadí vládní budovy. Leung však oznámil, že odstoupit nehodlá. Demonstranty varoval před následky, které mohou protesty mít.

Před vládními budovami v Hongkongu bylo ve čtvrtek ráno velké množství policistů. Protestující uvedli, že pokud Leung neodstoupí do čtvrteční noci (v Hongkongu je o šest hodin více než v Česku), obsadí vládní budovy. Čína je ovšem s Leungem spokojena a plně ho podporuje. Protestující přitom doufali, že představitelé Číny budou spíše tlačit na jeho odstoupení, aby tím uklidnili situaci.

„Pokud neodstoupí, vystupňujeme naše protesty, což bude obnášet obsazení či obklopení různých vládních budov,“ řekl ve středu Lester Shum, jeden z čelních aktivistů. Další aktivista uvedl, že se jedná o drastické kroky, které jsou však potřebné k získání pozornosti politiků.  

Leung však těsně před půlnocí tamního času na tiskové konferenci oznámil, že odstoupit nehodlá. Podle BBC také oznámil, že pokusům obadit vládní budovy bude čelit policie. Vláda nicméně s demonstranty chce jednat. „Vláda Hongkongu je vždy ochotná diskutovat o reformách,“ uvedl Leung.

Čínský ministr zahraničí důrazně varoval před „nezákonnými protesty.“ „Záležitosti Hongkongu jsou čínské vnitřní věci. Všechny státy by měly respektovat čínskou suverenitu. Žádný stát nedovolí, aby nezákonné aktivity narušovaly veřejný pořádek,“ uvedl čínský ministr zahraničí Wang I na jednání ve Washingtonu, kde se setkal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a americkým prezidentem Barackem Obamou.

Kerry uvedl, že USA podporují volební práva v Hongkongu a dodal, že doufá, že úřady v Hongkongu budou respektovat práva demonstrujících a umožní jim v klidu projevit své názory. Bílý dům vydal prohlášení, v němž se zdůrazňuje, že USA „jsou pro zachování otevřeného systému, který je nezbytný pro udržení stability a prosperity Hongkongu“.

Úřady vyčkávají, doufají, že hnutí ztratí na síle

Zpravodajka BBC v Hongkongu Juliana Liu však upozorňuje, že čtvrteční dav demonstrantů na ulici Connaught byl nejmenší za posledních pět dní. Organizátoři to přičítají postupnému vyčerpání aktivistů. Podle demonstrantů vše nasvědčuje tomu, že taktikou úřadů je vyčkávání. Doufají, že hnutí ztratí na síle.

„Možná to bude trvat týden či měsíc. Pokud nedojde k nějakým chaotickým situacím, těžkooděnce nenasadíme,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z hongkongské vlády. Dřívější britský guvernér Hongkongu Chris Patten si nemyslí, že by Čína byla „tak hloupá“, že by proti demonstrantům poslala armádu.

Ve středu se na různých místech světa, například na Filipínách či v USA, konala shromáždění na podporu prodemokratického hnutí v Hongkongu, které žádá nejen odstoupení Leunga, ale také zavedení plného volebního práva. Čína oznámila, že obyvatelé Hongkongu budou moci volit svého vůdce v roce 2017, avšak čínské úřady vyberou kandidáty.

Současné nepokoje jsou nejvážnější od roku 1997, kdy se Hongkong vrátil pod čínskou správu. V neděli policisté proti demonstrantům použili slzný plyn, ti se bránili deštníky. O víkendu bylo zatčeno kolem 150 aktivistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video