Hernán Cortés při setkání s Aztéky. Ilustrace z Aubinského kodexu z roku 1565.

Hernán Cortés při setkání s Aztéky. Ilustrace z Aubinského kodexu z roku 1565. | foto: Profimedia.cz

Naše lasery našly v džungli bájné Bílé město, tvrdí američtí vědci

  • 2
Jedno z bájných tajemství Střední Ameriky bylo odhaleno. Alespoň podle amerického dobrodruha, který prý s využitím nejmodernější techniky objevil v Hondurasu legendární Bílé město. O tom se zmiňoval už slavný španělský conquistador Hernán Cortés v roce 1526.

Při pohledu na Google Maps člověk rychle zjistí, že východní oblast Hondurasu má do perfektního zmapování daleko. Region nazývaný La Mosquitia pokrývá 83 tisíc kilometrů čtverečních a je téměř celý pokryt neprostupnou džunglí, ve které se skrývají prudce jedovatí hadi. Kdesi v srdci regionu se podle legend nachází tajemné město Ciudad Blanca - Bílé město.

V minulosti se ho pokoušelo najít mnoho dobrodruhů, nikdo z nich ale neuspěl. Nyní se však přihlásila skupina amerických vědců, kteří tvrdí, že s pomocí nejmodernějších mapovacích technologií legendární Ciudad Blanca objevili.

Amatérský archeolog a dobrodruh Steve Elkins se o legendu začal zajímat v roce 1990. Během pobytu v Hondurasu se k němu dostaly pověsti o ztraceném městě, a nadšenec z Los Angeles se proto vypravil do džungle, aby vypátral jeho ruiny. Tehdy dopadl stejně jako řada jeho předchůdců, hledání však nevzdal.

Mapování džungle

"Někteří lidé si myslí, že to jsou jen báchorky. Jiní věří, že není kouře bez ohníčku," říká dvaašedesátiletý Elkins. "Chytlo mě to a rozhodl jsem se vyčkat do té doby, než technologie dostatečně pokročí a poskytne mi možnost hledat to lepším způsobem než bezcílným blouděním džunglí. A o mnoho let později se mi ta příležitost sama nabídla," dodává.

Český conquistador

První rodák z českých zemí v Americe dobýval s Cortésem říši Aztéků

Mluví o moderním 3D systému LiDAR  (Light Detection and Ranging), který je uzpůsoben pro letecké mapování. Při přeletu nad daným terénem vysílá k zemi miliardy laserových pulzů, z kterých posléze poskládá podrobný prostorový model mapovaného území. Nová verze systému dokáže zmapovat terén i pod hustým příkrovem vegetace.

Elkins si postupem let zajistil financování ambiciózního vědeckého projektu, jehož výsledkem mělo být zmapování regionu systémem LiDAR. V roce 2012 jeho tým začal přístrojem za 1,5 milionu dolarů (asi 30 milionů korun) připevněným na letadle cessna mapovat neprostupnou džungli a během týdne se mu podařilo získat více dat, než by pozemní průzkum nasbíral za deset let. A nakonec prý objevil i bájné Bílé město.

Model terénu podle Elkinse ukazuje, že pod vzrostlou džunglí se nacházejí dávno opuštěné ulice, náměstí i pyšné pyramidy. Odborní vedoucí projektu Christopher Fisher a Stephen Leisz z Colorado State University se domnívají, že ruiny se datují přibližně do 5. století našeho letopočtu a byly domovem vyspělé mezoamerické civilizace.

Bílé město hledal conquistador i ambiciózní dobrodruh

Vědci však přesnou polohu města neprozradili v obavě, že by se mohlo stát obětí nájezdů zlodějů a překupníků. Ve spolupráci s honduraskými úřady nyní Elkins plánuje pozemní expedici a natočení celovečerního dokumentárního filmu.

Ciudad Blanca lákalo dobrodruhy již od roku 1526, kdy se o něm conquistador Hernan Cortés zmínil v dopise španělskému králi Karlovi V. Slavný dobyvatel tehdy napsal, že v bájném městě se nachází hromady zlata. V roce 1940 se do džungle vydal americký dobrodruh Theodore Morde.

Město údajně objevil a ve svých deníkových zápiscích popsal, že "našel ztracené město opičího boha, kde domorodci uctívají obrovské opičí sochy", píše server independent.co.uk. Na správnou cestu ho prý navedl slavný letec Charles Lindbergh, který prý město spatřil při jednom z přeletů Střední Ameriky. Než však Morde stačil světu sdělit, kde se Ciudad Blanca nachází, zemřel při automobilové nehodě.

Honduras

Honduras


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video