V hlídkách monitorující demonstrace během MMF mohou být provokatéři

Praha - Mezi členy občanských právních hlídek, které budou dokumentovat demonstrace v ulicích města během zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze, mohou být i provokatéři. Někteří z dobrovolníků, kteří se o víkendu zúčastnili dvoudenního školení, se však k hlídkám přidali z averze vůči policistům, které by potom mohli usvědčovat falešnými důkazy, a tím je úmyslně poškodit.

"Všimla jsem si, že jsou tu někteří aktivně angažovaní proti policii," podotkla Helena Tabakovová, jedna z účastnic školení.

Důvodem, proč byly hlídky zřízeny, je přitom dokumentovat nestranně počínání policistů při demonstracích proti zasedání finančníků kamerami a fotoaparáty a v případě potřeby svědčit. Sedmdesát dobrovolníků, především studentů, je odhodláno záznamy v případě, že policie poruší zákon, poskytnout jako důkaz pro právní analýzu.

Marka Veselého, hlavního představitele hlídek, se policisté zeptali, jestli jsou hlídky schopné vše objektivně zaznamenat. Veselý reagoval protiotázkou: "Jsou policisté schopni se zaručit za to, že nepřekročí zákon nepřiměřeným násilím?" A dodal, že ani jedna strana nemůže rizika vyloučit.

Členové hlídek musí nejprve projít psychologickými testy, které by měly vyloučit všechny agresivní jedince. Lidé je poznají podle tyrkysových vest. Po akci pak budou vyplňovat takzvaný formulář pro svědky policejních zákroků, kde například zaznamenají údaje o policistovi, oběti zásahu, popíší situaci před zákrokem. Ve formuláři by také měli vyplnit v jaké vzdálenosti od konfliktu stáli, jestli byl v době události hluk, jaké bylo počasí či osvětlení.

Účastníci školení si mohli svou budoucí roli nezaujatého pozorovatele vyzkoušet při sledování videonahrávek. Například komentovali a rozebírali situace z demonstrací Global Street Party či na Prvního máje.

Všem je jasné, že podat ucelené, objektivní zpravodajství bude na ulici mnohem těžší. Přiznal to i další dobrovolník hlídek František Korbel: "Situace přímo v ulici se s besedou tady u televize nedá srovnávat. Na rušné ulici můžeme být ovlivněni stresem a panikou."

Zároveň však podotkl, že kontrola policie při podobných demonstracích dosud chyběla. "Zaměříme se na policisty, protože si myslíme, že v minulosti došlo k zbytečným pouličním bitkám právě kvůli tomu, že policisté často zakročili příliš tvrdě. To vyvolalo jen další násilí," míní Korbel.

Řada dobrovolníků považuje za důležité, aby práce hlídek veřejnosti také objasnila úlohu policisty. "Policisté jsou povinni v případě porušení zákona zasáhnout, ale viníka často surově zmlátí obuškem. Nesmějí na ulicích trestat, to je věc justice," říká Veselý.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video