V Evropě zabíjela vichřice

  • 1
Větrná smršť, která se v noci přehnala Evropou, zabíjela. Na severu Británie, kde dosahovala vichřice až 160 kilometrů v hodině, zahynulo nejméně sedm lidí. Polsko hlásí čtyři mrtvé, přerušené dodávky proudu ve stovkách obcí a povodňový poplach. V Německu si větrná bouře vyžádala nejméně čtyři životy a desítky zraněných. Další člověk je nezvěstný a zřejmě také zahynul. V jižní Skandinávii způsobil silný vítr dopravní kolaps.

Paralyzovaná Británie
Oběťmi vichřice v Británii jsou většinou řidiči nákladních vozů. Vítr jejich vozy obrátil na střechu nebo shodil ze silnice. Do jedné ze srážek se připletlo 26 aut.

Ve Skotsku zůstalo přes 30 tisíc domácností bez elektřiny, v Severním Irsku dalších šest tisíc.

Na jedné z horských stanic ve středním Skotsku meteorologové naměřili rychlost větru plných 225 kilometrů v hodině. 

Vichřice výrazně omezila železniční a silniční přepravu. Na rychlík se 120 cestujícími jedoucí z Inverness do Londýna spadl strom. Železniční společnosti se rozhodly elektrické vlaky nevypravovat a podstatně omezit rychlost pohybu dieselových souprav.

Hladiny českých řek jdou stále nahoru

Polsku hrozí povodně
Dva lidé zemřeli v noci v západopolském Lubušském vojvodství poté, co na jejich auto spadl strom. Další dva zahynuli v Dolnoslezském vojvodství při hranici s Českou republikou; příčinu jejich smrti záchranáři nesdělili.

Největší komplikace působily stromy, které vítr kácel jako třísky. Řada především místních cest je dosud neprůjezdná.

Dvanáct obcí a šest větších měst vyhlásilo po vydatných srážkách, provázených rychlým táním zbytků sněhu, povodňový poplach.

Mrtví v Německu
V přístavním městě Brémách přišel o život padesátiletý muž, na kterého spadl strom vyvrácený silným vichrem. Jednapadesátiletého muže v osobním automobilu zabil strom v Oranienburgu severně od Berlína. Tentýž osud postihl osmasedmdesátiletou důchodkyni ve Wulfrathu u Düsseldorfu. Poblíž Essenu srazil náraz vichru osobní vůz při předjíždění proti kamionu. Jednapadesátiletý řidič při srážce zahynul.

Pátou možnou obětí je osmasedmdesátiletý muž, jehož auto při jízdě na zaplavené silnici podél Mohanu poblíž Coburgu strhl proud do řeky. Od té doby je nezvěstný.

V Berlíně a v Hamburku poškodila větrná smršť řadu střech. Jenom v hlavním městě hasiči v noci vyjeli nejméně 240krát. 

Meteorologové sice předvídají, že vítr bude postupně slábnout. Vydatné srážky a rychlé tání sněhu ale na řadě míst zvedly hladiny řek. V Drážďanech úřady uzavřely přírodní terasy podél Labe. Také v Hamburku velká voda zaplavila některé části přístavu a rybářský trh. 

Dopravní kolaps v jižní Skandinávii
Na jihu Skandinávie vichřice ochromila silniční a železniční dopravu. Policisté vyzývají řidiče, aby vůbec nevyjížděli. V nejjižnějších skandinávských regionech komunikace blokují spadlé stromy.

V několika případech musely v noci pomáhat zvláštní zásahové jednotky, když se sanitky vůbec nemohly dostat k pacientům.

Hlášeny jsou odváté střechy i spadlé dráty elektrického vedení. Bez proudu se ocitlo nejméně 55 tisíc švédských domácností.

V jižním Švédsku situaci navíc komplikují lokální záplavy. Oba největší mosty přes moře - švédsko-dánský Öresundský most mezi Kodaní a Malmö a Store Bält mezi dvěma největšími dánskými ostrovy - byly přes noc uzavřeny. Řidiči museli čekat v bezpečí na pevnině až do rána.

Železniční doprava je postižena především v nejjižnějším švédském kraji Skane a na západním pobřeží Švédska mezi městy Malmö a Göteborg.

Silný vítr řádil v noci na 29. ledna i v Německu. V Husumu v severoněmecké zemi Šlesvicko-Holštýnsko porazil dokonce rotor větrné elektrárny.

Vichřice převrátila nákladní auto na hlavní dopravní tepně A1 jižně od Morpethu v Anglii. (29. ledna 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video