V Evropě musejí politici jezdit jako obyčejní lidé

  • 12
Čeští politici ještě do Evropské unie nevstoupili, alespoň co se týče jízdy na silnicích. Zneužívání majáčků nebo nadměrná rychlost se na západ od našich hranic představitelům státu netrpí. A když už jsou při porušení pravidel silničního provozu přistiženi, nezbývá jim nic jiného než omluva.

Jsou si jistí tím, že by jim vykrucování lidé při volbách spočítali. Svědčí o tom i příklad z Itálie, která u nás není považována za zemi s vysokou politickou kulturou.

Před dvěma lety řidič generálního tajemníka opoziční Demokratické levice Piera Fassina v Miláně narazil do špatně zaparkovaného auta a zranil jednoho člověka. Fassino, ač nenesl na nehodě žádnou vinu, se zraněnému přišel osobně omluvit do nemocnice.

V Belgii má největší problémy s rychlostí a jinými dopravními omezeními princ Laurent. Nejmladší dítě současného krále Alberta II. dostalo už několikrát (pokud se ho policii podařilo zadržet) vysokou pokutu.

Za neustálé porušování pravidel silničního provozu ho v roce 2002 veřejně pokáral premiér Guy Verhofstadt. Měl však smůlu, že o několik dní později byl při překročení povolené rychlosti přistižen i on. Za svůj přestupek se omluvil.

V sousedním Německu žádné skandály s vysoce postavenými "piráty silnic" neznají. Politici smějí majáčky použít pouze v předepsaných situacích, a pokud se politik či jeho řidič dopustí dopravního přestupku, vztahují se na ně stejné tresty jako na ostatní "nepolitické" účastníky silničního provozu. Totéž lze říct i o Velké Británii, kde za vysokou rychlost byla pokutována i dcera Alžběty II., princezna Anna.

S nerespektováním dopravních předpisů mají problémy i slovenští politici. Nejznámější kauzou je smrtelná nehoda Alexandra Dubčeka z roku 1991 zaviněná vysokou rychlostí jeho vozidla. V prosinci 2000 při havárii, kterou způsobil šofér tehdejšího ministra spravedlnosti Jána Čarnogurského, zahynuli dva lidé. Řidič dostal rok nepodmíněně a pozůstalé odškodnila vláda čtyřmi sty tisíci korun.

Také slovenský prezident Rudolf Schuster se několikrát ocitl pod palbou kritiky, když jeho služební limuzína měla sérii dopravních nehod. Naštěstí bez následků. Před pár dny Slováky pobouřilo chování šéfa opoziční strany Směr Roberta Fica. Při otevírání brigády sázení stromečků si dal sklenku hruškovice a třináct minut poté sedl do auta a odjel. Na místě ho viděli redaktoři deníku Nový čas a druhý den měl ostudu.

Existují však i země, kde mají představitelé státu na silnici ještě větší privilegia než v České republice. Když ze svého paláce vyjede do ulic marocký král Mohammed VI., jsou komunikace pro ostatní řidiče uzavřeny a král tak má "absolutní přednost".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video