V eurovolbách vyhrála pravice, odpůrce Lisabonu Ganley uznal porážku - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V eurovolbách vyhrála pravice, odpůrce Lisabonu Ganley uznal porážku

  8:38aktualizováno  21:33
V Evropském parlamentu zasedne po volbách nejvíce zástupců středopravých stran, které získaly převahu na úkor levice. V některých zemích posílila krajní pravice, v mnoha státech utrpěly vládní strany debakl. Britští labouristé utržili nejhorší výsledek za poslední století. Irové hlasy museli přepočítávat kvůli Declanu Ganleymu, ten večer uznal, že byl poražen.
Členové Evropského parlamentu čekají v Bruselu na výsledky eurovoleb. (7. června 2009)

Členové Evropského parlamentu čekají v Bruselu na výsledky eurovoleb. (7. června 2009) | foto: Reuters

Vítězně vyšla z letošních eurovoleb opět Evropská lidová strana a Evropští demokraté (EPP/ED). Přesto ale frakce, která sdružuje konzervativní, lidovecké a centristické poslance, nemusí být nejsilnější politickou skupinou v Evropském parlamentu. Zástupci české ODS spolu s britskými a polskými protějšky totiž hodlají založit nové seskupení, které by EPP/ED mohlo oslabit o desítky poslanců.

Vítězství pravicových stran nicméně otevírá dveře současnému předsedovi EK Josému Barrosovi, jehož mandát vyprší na podzim, aby si udržel prestižní post i na dalších pět let. Podle nepsaných pravidel se vybírá nový šéf komise obvykle z nejsilnější frakce, předpokládá se však, že by odpadlíci z EPP/ED Barrosovi patrně svůj hlas dali.

Sledujte sčítání eurovoleb

Mapa s výsledky voleb do Evropského parlamentu podle jednotlivých zemí

Pravice zvítězila například u českých sousedů v Rakousku. Tam vyhráli vládní lidovci (ÖVP) před sociálními demokraty (SPÖ), ačkoli obě partaje ztratily. Polepšili si naopak rakouští euroskeptici, včetně krajně pravicových Svobodných (FPÖ) s více než šestiprocentním nárůstem oproti minulým volbám do EP.

Úspěch slaví pravice také například ve Francii, kde zvítězil Sarkozyho vládní Svaz pro lidové hnutí. Za dalšího velkého vítěze se označuje hnutí Evropa-Ekologie s Danielem Cohnem-Benditem.

Daniel Cohn-Bendit slaví výsledky eurovoleb. (7. června 2009)
Daniel Cohn-Bendit

V mnoha zemích ale posílily krajně pravicové strany a populisté. Například xenofobní Britská národní strana (BNP) získala hned dvě křesla. BNP, kterou označují za rasistickou a kvazifašistickou, zatím získala pouze několik míst v místních volbách. V eurovolbách se prosadila až teď.

Do EP tak vstoupí jako europoslanec za BNP šéf formace Nick Griffin. Ten už v neděli prohlásil, že Velká Británie je "křesťanskou zemí a islám není vítán, protože islám a křesťanství, islám a demokracie, islám a práva žen nejdou dohromady".

Překvapením je druhé místo protiimigrantské Strany pro svobodu (PVV) v Nizozemsku nebo necelých deset procent hlasů finské nacionalistické formace Praví Finové, jejíž lídr Timo Soini obdržel vůbec nejvíc preferenčních hlasů ve Finsku.

Nick Griffin
Nick Griffin

V Europarlamentu dále zasednou i tři zástupci Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které jeho kritici označují za protiromské a antisemitské. Členové strany například stáli u zrodu polovojenské Národní gardy.

Do Evropského parlamentu zasednou i rumunští extremisté. S necelými 8,7 procenty uspěla extremistická Strana Velké Rumunsko. Rumunské volby vyhráli se ziskem přes 31 procent hlasů vládní sociální demokraté (PSD). Téměř 30 procent získali vládní demokratičtí liberálové (PD-L). Uvedla to dnes agentura AP

Krajně pravicové či jiné extremistické strany ale nebudou mít dostatek hlasů, aby mohly na chodu parlamentu cokoliv ovlivnit. Podle předběžných propočtů zasedne nově v EP 35 europoslanců s extremistickými postoji, v minulém volebním období jich bylo necelých třicet. Celkem v Evropském parlamentu přitom zasedne 736 poslanců.

Ve Švédsku se stala největším překvapením voleb Pirátská strana, která si získala přízeň asi sedmi procent voličů, a bude tak mít jednoho europoslance. Své jméno uskupení získalo podle portálu Pirátská zátoka (The Pirate Bay), který umožňuje stahovat nelegálně filmy, hudbu či hry z internetu. - přečtěte si Překvapení: v europarlamentu usedne „internetový pirát“ ze Švédska

Vládní strany v mnoha zemích propadly

Mnoho voličů se svým hlasem vyslovilo také k problémům na domácí politické scéně. Například dosavadní výsledky potvrzují hluboký propad britských vládních labouristů, kteří se potýkají nejen s ekonomickou krizí, ale také se skandálem s přemrštěnými poslaneckými výdaji.

Ve Spojeném království vyhráli podle očekávání pravicoví opoziční konzervativci. Vládnoucí labouristé utrpěli obrovskou porážku a propadli se až na třetí místo, předběhla je i protievropská Strana nezávislosti Spojeného království.

Volební debakl však neutrpěla jen vládní strana v Británii. Podobně dopadly vládní partaje například v Německu, Bulharsku, Portugalsku, Irsku, Řecku či Španělsku.

Třeba v Německu zvítězili konzervativci kancléřky Angely Merkelové. Historickým debaklem tam skončily volby pro vládní sociální demokraty (SPD). V Irsku zase propadla vládnoucí strana Fianna Fail. Známý odpůrce Lisabonské smlouvy Declan Ganley z ní ale těžit zřejmě nebude. Skončil čtvrtý ve volebním okrsku, který posílá do Bruselu tři europoslance.

Ganley požádal o přezkoumání volebních lístků, které mohly být podle něj omylem přiřazeny jeho rivalům, posléze však svou porážku uznal. Podle irských médií také potvrdil, že nepovede kampaň proti lisabonské smlouvě před druhým irským referendem o dokumentu reformujícím Evropskou unii.

Volby do Evropského parlamentu 2009

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE / FOTO + VIDEO ZDE / SČÍTÁNÍ HLASŮ ZDE

Naopak vítězstvím se mohou chlubit vládní strany například v Litvě, Belgii, Finsku, na Slovensku či už ve dříve zmíněné Francii. Třeba v Polsku vyhrála volby vládní liberální Občanská platforma premiéra Donalda Tuska.

Vládní strana zvítězila také v Itálii, kde největší počet hlasů získalo konzervativní seskupení premiéra Silvia Berlusconiho Lid svobody (PDL).  Premiérovy skandály však stály stranu část hlasů. Kandidáti PDL dostali 35,6 procenta hlasů, pomýšleli si však na plných 40 procent.

Za velkého vítěze eurovoleb označují analytici Berlusconiho spojence Ligu severu (LN), jejíž protiimigrační politiku se rozhodlo podpořit 10,2 procenta italských voličů.

Nezájem Slováků

Na Slovensku volby vyhrál levicový vládní Smer a druhá skončila opoziční SDKÚ-DS. Mandáty v europarlamentu ale získalo všech šest parlamentních stran. Tak jako před pěti lety Slovensko zaznamenalo nejnižší volební účast v Evropské unii, k urnám tam o víkendu nepřišlo ani 20 procent voličů.

Naopak nejvyšší volební účast zaznamenali v Lucembursku, v Belgii a na Maltě. V prvních dvou jmenovaných zemích, tak jako v Řecku a na Kypru, jsou ale volby povinné.

EVROPSKÝ PARLAMENT

Zasedá od roku 1958

Evropský parlament vznikl na základě římských smluv, poprvé se sešel 19. března 1958.

Sídlí ve Štrasburku

Sídlem je Štrasburk, kde se 12krát do roka konají plenární zasedání. Komise a výbory jednají v Bruselu, tam mají poslanci kanceláře. Náklady na přemísťování mezi oběma městy jsou 200 milionů eur ročně.

Evropský parlament

Pravomoci se rozšiřují

EP byl původně poradním a kontrolním orgánem. Smlouva o EU pravomoci podstatně rozšířila, nyní má zákonodárnou pravomoc. Schvaluje rozpočet Unie či vstup nových zemí.

Složení podle počtu obyvatel

Křesla jsou mezi jednotlivé země rozdělena podle počtu obyvatel. Poslanci však netvoří frakce národní, nýbrž politické.

Zdroj: MF DNES

Autoři: ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Sprejeři zastavili část pražského metra B. Před policií utekli do tunelu

Mezi konečnou stanicí Černý Most a Florencí na trase B nejezdilo v sobotu ráno dvě hodiny metro. Provoz nechala po 06:00 zastavit policie z bezpečnostních důvodů poté, co se několik lidí snažilo...

5. dubna 2025  8:11,  aktualizováno  8:33

Masakr na dětském hřišti. Ruský útok zabil dvě desítky lidí, z toho polovina jsou děti

Sledujeme online

Páteční ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 19 životů, mezi mrtvými je devět dětí. Nejméně 50 lidí utrpělo zranění. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na místní...

5. dubna 2025  8:04

V Mexiku onemocněla ptačí chřipkou tříletá holčička, je ve vážném stavu

V Mexiku se objevil první případ přenosu ptačí chřipky typu H5N1 na člověka. Nemocná tříletá holčička leží ve vážném stavu v nemocnici. S odkazem na sdělení mexického ministerstva zdravotnictví o tom...

5. dubna 2025  7:15

USA začínají vybírat desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí světa

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna pak...

5. dubna 2025  7:04

Evropští vydavatelé otevřeným dopisem apelují na úřady EU kvůli AI

Evropské vydavatelské asociace se rozhodly upozornit na téma autorských práv a umělé inteligence. Otevřeným dopisem adresovaným vrcholným evropským úřadům chtějí otevřít téma dopadu umělé inteligence...

5. dubna 2025

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Jdeme do finále. Velké opáčko z matiky jako naostro. Hodně štěstí

Premium

Je tu poslední test, který by vám měl pomoci s přípravou na přijímačky na střední školu. Pokud ukáže, že ještě v něčem z matiky pokulháváte, neztrácejte čas a zopakujte si potřebné v sérii testů...

5. dubna 2025

„Krásná a vítězná“ či „Rychle zemřít“. Jak je složité umění získat správné čínské jméno

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Jména jsou v Číně náročná věda, lidé tam totiž věří, že určují jejich osud a na výběr tak kladou velký důraz. Čínská jména si hledají i zahraniční hvězdy, ale i světové značky. Třeba českému bijci...

5. dubna 2025

Obří platy na univerzitě měli i prorektoři. Máme náročnou práci, říká vedení školy

Premium

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují. Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu...

5. dubna 2025

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí...

4. dubna 2025  21:23,  aktualizováno  22:33

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44