V EU vzplála poslední bitva o veto

  • 20
Je to poslední problém evropské ústavy, který Konvent o budoucnosti EU ještě řeší. Ale je to problém nemalý: Kde si mají unijní státy nadále uchovat veto při rozhodování EU? Každá země má jinou představu a každá ji hájí ze všech sil. Poslední úspěch ohlásili ve středu Němci.

Těm se podařilo omezit většinové rozhodování o azylu a přistěhovalectví: o tom, kolik cizinců se smí přistěhovat do určitého státu EU, má nadále rozhodovat jen tento stát.

To prošlo - zato Francouzi narazili na vlnu kritiky, když opět prosazovali jednomyslnost při rozhodování o obchodu s kulturními službami.

"Tím bychom unii svázali jednu ruku za zády," protestoval proti této změně zástupce nizozemské vlády Gijs De Vries.

Jiní upozorňovali, že by to vážně ohrozilo schopnost unie uzavírat liberalizační dohody v rámci Světové obchodní organizace.

Britové zatím odrážejí všechny pokusy o zrušení veta a jednomyslného rozhodování v zahraniční politice unie a v daňové oblasti. Ale i proti těmto vetům panují velké výhrady.

"Důvod, proč je zahraniční politika unie tak slabá, tkví v neexistenci většinového rozhodování (v této oblasti)," upozornil britský europoslanec Andrew Duff a zároveň vyzval: "Musíme zvážit rozšíření rozhodování kvalifikovanou většinou do oblasti daní a sociální politiky."

Jako kompromisní východisko z patové situace je navrhováno, aby se většinou hlasovalo o těch věcech, kde se příští ministr zahraničí unie shodne s Evropskou komisí na potřebě společného postupu a předloží návrh.

Polská zástupkyně Danuta Hübnerová však připomněla, že bez překonání veta nemůže unie efektivně a účinně jednat. "Musíme se chopit rozhodování kvalifikovanou většinou," apelovala.

Na poslední chvíli se do středu pozornosti dostaly také symboly EU. Účastníci Konventu zjistili, že ústava o nich nemluví, a dožadovali se zařazení zmínky o vlajce, hymně či znaku unie do tohoto dokumentu.

Švédové však namítali, že ani oni nemají v ústavě žádnou zmínku o státních symbolech - a přece je mají a ctí.

Po skončení této diskuse mělo vedení Konventu během noci udělat poslední úpravy v návrhu ústavy. Čtvrtečním zasedáním práce Konventu po šestnácti měsících končí.

Práce na ústavě však bude pokračovat dále: nyní o ní začnou jednat vlády jednotlivých zemí. Část z nich by chtěla mít konečnou verzi ústavy už na konci roku, další země včetně Česka dávají přednost delším jednáním.


Video