Čeští chemici na misi v Afghánistánu.

Čeští chemici na misi v Afghánistánu. | foto: Armáda ČR

V elitní protichemické brigádě z Liberce přijdou o místo desítky vojáků

  • 34
Plánované propouštění českých vojáků se dotkne i prestižní liberecké protichemické brigády. Zruší přes sedm desítek míst, ke konci letošního roku z ní odejde 38 lidí. Vojáky propustí i základna na Grabštejně.

"Všichni, kterých se propouštění dotkne, už o odchodu vědí, nikdo není v nejistotě," komentovala Vlastimila Cyprisová, mluvčí 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany.

Příčinou propouštění je o 10,6 miliardy korun nižší rozpočet ministerstva obrany na příští rok. Úsporná opatření, která zruší 4 500 tabulkových míst, ale postavila všechny útvary v zemi, brigádu nevyjímaje, před složitý výběr. "Konkrétní počty a zrušení míst nám byly přímo nařízeny, a tak jsme byli postaveni před choulostivou volbu," dodala.

Propuštěných mělo být 70, zhruba 30 míst se ale brigádě nedařilo obsadit. Zrušila je tedy alespoň "papírově". Z armády odejdou kromě řadových vojáků také ti s vyššími hodnostmi. Funkce nechce armáda upřesňovat. "Na akceschopnost brigády nebude mít propouštění vliv," ubezpečila mluvčí.

Z téměř čtyř desítek propuštěných lidí opustí brigádu také šest občanských zaměstnanců. V armádě občanští zaměstnanci pracují například ve skladech, v dílnách na opravu techniky, v administrativě nebo logistickém zabezpečení. Občanští zaměstnanci brigády řešili své nucené odchody se zaměstnavatelem tento týden, vojáky čekají personální pohovory spojené s ukončením služebního poměru po neděli.

Plánování misí bude obtížnější

Dva roky budou "krušné". V podobném duchu komentoval potíže, jaké brigádě nastanou po plánovaných odchodech, její velitel Miroslav Knopp. Propuštění vojáci budou chybět. Obtížnější bude například plánování misí.

"Máme nějaké závazky vůči NATO, ty plníme a nikdo nám je nezrušil. Teď to ale bude obtížnější. Dá se to vydržet jeden dva roky. Jestliže se ale bude neustále armáda zmenšovat, obávám se, že musíme zmenšit i závazky vůči Alianci nebo integrovanému záchrannému systému," dodal velitel.

Podle něj bude brigáda dva roky v provizoriu, než se stanoví nová koncepce a organizační struktura. "Možná se i upraví ambice, které teď máme," nastínil velitel Knopp.

Propuštění nyní cítí deziluzi. Nucené odchody se dotkly délesloužících vojáků, kteří jsou u armády řadu let, ale také těch, které armáda čerstvě přijala. Prošli tříměsíčním základním výcvikem a dozvěděli se, že budou muset odejít.

"Nálada není úplně dobrá. Ti, kterých se propouštění týká, měli smlouvy na dobu určitou, armáda jim je vypoví. Řada z nich má rodiny, platí vysoké hypotéky," přiblížil voják, který si nepřál zveřejnit jméno.

Propouští i veterinární základna Grabštejn

Propouštění se týká i veterinární základny Grabštejn. Psovodi základny a jejich psi dokazují své schopnosti na četných zahraničních misích. "Naší akceschopnosti se to nedotkne," komentoval pouze velitel základny Marek Purmenský.

Nechtěl prozradit, kolik lidí základnu opustí. Naznačil pouze, že základna zhruba dodrží počty předepsané ministerstvem. "Vojáci i občanští zaměstnanci, kterých se propouštění týká, to vědí," doplnil Purmenský.

Krajské vojenské velitelství postihlo propouštění už loni. Tehdy muselo odejít osm lidí. Jednalo se jak o vojáky, tak občanské zaměstnance.

"Jsme teď na minimálních počtech, kdy ještě můžeme fungovat. Proto se nás teď už propuštění netýká," zhodnotil Pavel Dalecký, zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství v Liberci.

Krajské vojenské velitelství zabezpečuje pro armádu nábor vojáků, zpracovává evidenci nebo sestavuje aktivní zálohy dobrovolníků. "Zatím o velkém propouštění nemáme zprávu, víme jen o čtyřech lidech. Je možné, že si vojáci budou práci hledat sami. Díky specifickým znalostem se na trhu práce vymykají," konstatoval analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.

"Snižování počtů se rozhodně nedotkne schopnosti armády chránit území státu a účastnit se zahraničních vojenských misí," podotkl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video