Podporu sesazenému Mursímu vyjadřují i lidé za hranicemi. Na snímku jeden z...

Podporu sesazenému Mursímu vyjadřují i lidé za hranicemi. Na snímku jeden z jeho stoupenců trhá portrét velitele armády Sisiho před italským ministerstvem zahraničí v Římě (19. srpna 2013). | foto: AP

V Egyptě zatkli další dva prominentní islamisty, chtěli utéci ze země

  • 5
V Egyptě zatkli dva další představitele tamních islamistů, kteří se snažili vycestovat ze země. Stalo se tak ve středu brzy ráno. Jedním ze zadržených je mluvčí politické strany založené Muslimským bratrstvem, druhý radikální salafistický duchovní.

Mluvčího strany zformované bratrstvem (Strana svobody a spravedlnosti) Murada Alího zadrželi na káhirském letišti, když se snažil dostat se do letadla mířícího do Říma, informovala agentura MENA s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Prominentnímu členovi bratrstva podle zpravodajského serveru gulfnews.com neumožnil letištní personál vstup do letadla, když zjistil, že jeho jméno figuruje na seznamu osob, jež mají zakázáno ze země vycestovat. Poté jej přijely zatknout bezpečnostní složky.

Druhým zadrženým je salafistický duchovní Safvat Higází, jenž patří k významným spojencům bratrstva. V kontextu bouřlivých událostí posledních týdnů proslul ohnivými projevy před shromážděnými davy podporovatelů sesazeného prezidenta Mursího. Několik projevů měl i v táboru Mursího stoupenců u káhirské mešity Rábaa al-Adavíja, který minulý týden zlikvidovala armáda spolu s policií.

Higázího zatkli ve středu časně ráno poblíž města Siwa na západě Egypta nedaleko libyjských hranic, píše internetová mutace egyptského deníku al-Ahram. Úřady na něj vydaly zatykač kvůli údajnému podněcování k násilí.

Bývalého viceprezidenta Baradeje čeká soud

Jen o den dříve byl zatčen vůdce bratrstva jako takového Muhammad Badí (více o zatčení Badího a jeho nástupci se dočtete zde). Šéf bratrstva byl převezen do věznice Tora, kde jsou zadržováni další členové hnutí i bývalý prezident Husní Mubarak. Bratrstvo už jmenovalo jeho nástupcem dosavadního Badího zástupce Mahmúda Izzata. 

Na všechny tři zadržené, i další vlivné egyptské islamisty, vydala tamní prokuratura zatykač už 10. července. Zadržet se je podařilo ovšem až nyní. Již dříve se nicméně dotklo zatýkání i několika stovek dalších stoupenců sesazené hlavy státu.

Současné vládnoucí elity se však obrátily i proti lidem, kteří formovali po svržení Mursího základy nového režimu. Terčem jejich hněvu se stal i ještě do nedávna úřadující viceprezident Muhammad Baradej. Ten z pozice formálně druhého nejmocnějšího muže v zemi rezignoval 14. srpna na protest proti zásahu vůči podporovatelům exprezidenta Mursího. Zásah si tehdy vyžádal stovky obětí, nejen z řad vzbouřeného Muslimského bratrstva. Baradej, který je nositelem Nobelovy ceny za mír, řekl, že usiloval o politickou dohodu a že násilí neschvaluje.

S bývalým viceprezidentem má začít proces 19. září za údajnou "zradu důvěry", jíž se měl dopustit svou rezignací jako takovou. Žalobu na něj podal expert na trestní právo z tamní univerzity v Helwanu. Podle informací serveru gulfnews.com tak učinil, protože prý byl Baradej do funkce dosazen jako zástupce opozice a měl tedy povinnost svůj odchod konzultovat.

Podle informací egyptské listu al-Ahram odletěl Baradej ještě tentýž den, kdy rezignoval, do Vídně.

Egyptské bezpečnostní síly zadržely Muhammada Badího 20. srpna 2013:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video