V dětském ústavu zavírají děti do klecí

  • 130
Klece a postele se sítěmi, které používají české ústavy, "prorazily" do zahraničí. Reportáž britských Sunday Times ukázala poměry v ústavu sociální péče v Rábech u Pardubic. Pětiletý Vašek pláče, když za ním denně zaklapnou dveře klece.

Dostane se z ní jen v době jídla a koupání. Nemá plyšového medvěda, který by ho potěšil. Naopak se musí dívat na osmdesátiletého umírajícího starce naproti.

Podobně se vede dalším čtyřem jeho kamarádům. Tak popisuje poměry v Ústavu sociální péče v Rábech u Pardubic nedělní reportáž britských novin Sunday Times. Pořídila ji redaktorka přestrojená za praktikantku.

Vedení rábského ústavu připouští, že v nezbytných případech postele s klecemi či sítěmi používá. "Je to postup běžný v celé zemi. Nevím, jak to řešit jinak," hájí postup nedávno jmenovaný ředitel ústavu Jan Slezák.

Ten uvedl, že většinu času mají chovanci běžný program. V klecích jsou jen tehdy, když se jim nemůže personál věnovat. "Nezavíráme je proto, abychom se jich zbavili, ale aby si neublížili," vysvětlil Slezák.

V podezření, že příliš omezují své svěřence, se neocitly Ráby prvně. Před třemi roky MF DNES zveřejnila informace o tamějším tuhém řádu zahrnujícím zákaz telefonování a omezování návštěv.

Nadřízení se nyní chystají vyslat do ústavu kontrolu. "Děti by na podobných postelích nikdo držet neměl," říká Danuše Fomiczewová, vedoucí odboru sociálních věcí Pardubického kraje. Jinak se ústavu zastává: "Zvládnout pacienta se záchvatem může být bez těchto pomůcek těžké."

Trestní oznámení na ústav v Rábech týkající se špatného zacházení s pacienty prověřovala v minulosti i pardubická policie. Případ však podle pondělního vyjádření mluvčí Dany Dolanové odložila. Žádný trestný čin neprokázala.

Za "klece" v psychiatrických léčebnách Česko kritizovala před měsícem ve své zprávě také celosvětová organizace Amnesty International. "Pokud někde zůstávají mentálně postižené děti celý den v síťovém lůžku, bez hry a bez citové stimulace, pak je to zcela zásadně špatně," říká vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

Na druhou stranu upozorňuje, že reportáže z ústavů často přehánějí a zkreslují už jen tím, že výraz "síťové lůžko" jednoduše přeloží jako "cage" (klec). "Existují situace, kdy je použití určitých omezujících prostředků nutné, a známe i horší varianty než postel se sítí (například léky, které pacienta utlumí - pozn. red.).

Měla by se změnit celá kultura těchto zařízení, nejde jen o lůžka se sítěmi. Někde už se to podařilo," apeluje Jařab. Ústavy podle zmocněnce trpí nedostatkem kvalitních pracovníků, a protože nepočetné sestry celé pokoje pacientů nezvládají, "vypomáhají si" síťovými postelemi.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zavedenou praxi změnit novelou zákona. "Používání síťových postelí by zákon povolil jen výjimečně, když bude ohrožen život pacienta nebo jeho okolí," potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Martin trpí těžkou mentální retardací. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Míša s ošetřovatelkou. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Pavel na lůžku. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Ředitel Jan Slezák. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video