Stařec z východoukrajinského města Debalceve s pomocí nastupuje do autobusu...

Stařec z východoukrajinského města Debalceve s pomocí nastupuje do autobusu určeného k evakuaci obyvatel (3. února 2015). | foto: AP

V Debalcevu utichly zbraně, Merkelová s Hollandem míří jednat do Moskvy

  • 1121
Ve strategickém silničním a železničním uzlu Debalceve, ležícím mezi hlavními baštami východoukrajinských separatistů, dočasně utichly zbraně. Povstalci i ukrajinská armáda, která s nimi o město svádí od ledna tuhé boje, ráno zastavili palbu, aby mohli být evakuováni civilisté. O řešení konfliktu zamířili do Moskvy jednat německá kancléřka a francouzský prezident.

Příměří v Debalcevu je nicméně pouze neformální a dočasné. Ukrajinská armáda nepotvrdila, že by uzavřela jakoukoli dohodu o klidu zbraní. Podle separatistů má platit od 9. hodiny ráno moskevského času (7:00 SEČ), podle něhož se vzbouřenecká republika řídí, do pátečního večera. Agentura Interfax s odvoláním na zdroje v ukrajinské armádě nicméně v odpoledních hodinách uvedla, že platit bude až do soboty.

Až na několik menších incidentů klid zbraní obě strany respektují. Šéf policie v Debalcevu Vjačeslav Abroskin na sociální síti Facebook uvedl, že ještě v 5:39 sice město ostřelovali separatisté, s úderem 9. hodiny ale svědci Reuters popsali, že ve městě už panuje klid. Podle ruských médií se později ovšem strhla přestřelka na předměstí, do níž se dostaly i dva ruské televizní štáby. Jeden člověk byl podle nich zraněn střepinou granátu. Z jiných míst v okolí se měla ozývat minometná palba. Nezávisle tyto informace ověřit nelze.

Do Debalceva dopoledne zamířily ze dvou stran konvoje autobusů, které mají odvézt obyvatele, kteří dosud zůstali. Korespondent Reuters hlásil krátce po začátku příměří západně od Debalceva asi třicítku prázdných autobusů, mířících do města pod eskortou povstalců a zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Další konvoj autobusů, pod kontrolou ukrajinských vojáků, podle zdrojů Reuters směřoval do města z východu, směrem z armádou ovládaného Artěmivsku.

Stovky lidí denně prchají jenom s igelitkou s pár věcmi

Z Debalceva, které obývalo před začátkem konfliktu na východní Ukrajině asi 26 tisíc lidí, velká část obyvatel již své domovy opustila. Mezi ukrajinskou armádou a separatisty se přímo ve městě odehrávají od ledna těžké boje. Koncem měsíce vzbouřenci oznámili, že město ovládli kompletně a armádu v něm obklíčili. Podle Kyjeva však získali kontrolu jen částečně (více o tom zde).

Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jen za posledních několik dní z města uteklo na dva tisíce lidí. Řada z nich našla útočiště v uprchlických táborech ve Slavjansku a jeho okolí. 

„Z oblastí těžkých bojů teď přicházejí stovky lidí denně. Často mají pouze igelitku s pár osobními věcmi,“ říká koordinátorka humanitárních programů Kateřina Kodysová, která zasahuje na východní Ukrajině s organizací Člověk v tísni.

Lidé prchají z východoukrajinského Debalceva:

Ta pomáhá uprchlíkům přicházejícím z Debalceva i dalších měst na frontě a rozváží také pomoc potřebným, včetně území ovládaných separatisty. Do ostřelovaných vesnic vozí jídlo, deky nebo fólie do zničených oken. Lidé jsou často v zónách těžkých bojů uvězněni a právě jídla a léků se jim nedostává.

Na 330 lidí organizace rovněž pomáhala evakuovat z ostřelované Avdijivky nedaleko doněckého letiště. „Hradili jsme benzín a náklady spojené s autobusovou dopravou. Lidé se hlásili sami a přednost měli senioři nebo rodiny s dětmi,“ vysvětluje Kodysová.

Evakuovaní mají podle Kyjeva na výběr dvě možnosti

Mluvčí ukrajinského ministerstva vnitra Zorjan Škirjak k evakuaci Debalceva uvedl, že obyvatelé mají možnost odejít buď do 40 kilometrů vzdálené Horlivky, kterou ovládají separatisté, nebo do 50 kilometrů vzdáleného města Artěmivsk, který je pod kontrolou vládních vojsk.

Koridor pro evakuaci civilistů byl podle zpravodajských agentur vytvořen i v sousedním Vuhlehirsku, v Ridkodubu a další v obci Černuchyne, asi 15 kilometrů východně od Debalceva. Nad Vuhlehirskem podle serveru KievPost ukrajinská armáda v minulých dnech ztratila kontrolu.

Vyjma těchto oblastí však dál pokračují boje. Ostřelován z těžkých zbraní byl v noci na pátek Doněck. Podle nepotvrzených zpráv nad obcí Oleksandropillja, asi 50 kilometrů severně od Debalceva, ukrajinská armáda sestřelila bezpilotní letoun vzbouřenců. U vsi Brjanka v Luhanské oblasti údajně také vojáci vyhodili do povětří sedm muničních skladů povstalců.

Merkelová a Hollande představili návrh smíru v Moskvě

O dění na Ukrajině v pátek jednali v Moskvě německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande. Státníci zamířili do ruské metropole za prezidentem Vladimirem Putinem přímo z Kyjeva, kde ve čtvrtek pozdě do noci pět hodin jednali také s jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

Merkelová s Hollandem prezidentům představují nový návrh smíru na Ukrajině, o němž informovali ve čtvrtek. Cesta do Kyjeva a do Moskvy by podle nich měla přinést novou dohodu o vyřešení konfliktu, která bude přijatelná pro všechny strany. K obsahu návrhu však žádné podrobnosti státníci nezveřejnili. 

Německý deník Süddeutsche Zeitung ve čtvrtek přinesl zprávu, že návrh Merkelové a Hollandea údajně počítá s okamžitým příměřím i s autonomií separatistů na větším území. List také spekuloval o tom, že by měl být částečně zohledněn územní zisk separatistů kolem 1 500 kilometrů čtverečních, kterého povstalci dosáhli do posledních dohod v Minsku počátkem září. Francouzský list Le Figaro zase informoval o tom, že plán Paříže a Berlína může spočívat v návrhu neutrality Ukrajiny a federálního uspořádání.

Tyto informace však oficiálně nepotvrdila ani jedna ze stran účastnících se jednání. Kancléřka v pátek pouze uvedla, že nikdy nebude rozhodovat o otázce teritoriální celistvosti jiné země místo její hlavy, informovala agentura Reuters. Merkelová také zdůraznila, že jakékoli řešení konfliktu musí vycházet z podmínek ujednaných v Minsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video