V Dánsku poprvé převážili stoupenci Evropské měnové unie

- V Dánsku poprvé jasně převážili stoupenci budoucí Evropské měnové unie (EMU) nad jejími odpůrci. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, ve kterém se pro vstup Dánska do Evropské měnové unie vyslovilo 47 procent dotázaných a proti bylo 39 procent.
V nejnovějším průzkumu veřejného mínění v Dánsku poprvé jasně převážili stoupenci budoucí Evropské měnové unie (EMU) nad jejími odpůrci. V průzkumu provedeném pro finanční list Borsen se ve prospěch vstupu Dánska do EMU vyslovilo 47 procent dotázaných, proti bylo 39 procent.
Dánsko splňuje kritéria členství v EMU, podporují ho i hlavní politické formace v zemi, ústřední banka a většina průmyslníků a velkých podniků. Právě pro dosavadní trvalou převahu oponentů společné měny z řad obyvatelstva ale nebude Dánsko ve skupině prvních 11 členských států EU, které se stanou členy EMU od 1.ledna 1999, kdy začne fungovat.
O vstupu Dánska do EMU chce politická reprezentace země nechat rozhodnout v referendu, to se ale podle nedávného prohlášení premiéra Poula Nyrupa Rasmussena má konat nejdříve v roce 2001. Referendum o EMU má podle Rasmussena pro Dánsko zásadní význam a "nesmí se prohrát", proto se může konat teprve až bude mít jasnou šanci na většinový kladný výsledek.
V první skupině členů EMU budou tedy severské státy zastoupeny jen Finskem. Ve Švédsku je situace velmi podobná jako v Dánsku, Norsko a Island pak vůbec nejsou členy EU.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Měny, referendum

Video