Sousedi o Dignitasu vědí.

Sousedi o Dignitasu vědí. | foto: Michal Šula

V curyšském domě zemřelo 700 lidí

  • 52
Představte si, že by ve vašem domě umřelo za posledních deset let 700 lidí, kteří tam navíc nikdy nebydleli. Přesně tohle potkalo Glorii Sonny ze švýcarského Curychu a její sousedy z ulice Gertrudstrasse. Dva byty v jejich činžovním domě má pronajaté společnost Dignitas.

Ta zde poskytuje asistované sebevraždy. Pro její klienty je právě tohle poslední místo, které v životě viděli. Zemřel zde podle sousedů i mladý vozíčkář – jeden z nejméně dvou Čechů, kteří odjeli do Švýcarska pro smrt.

"Většinou tady ten člověk, který přišel umřít, strávil jen pár hodin. V půl jedenácté přišel a ve tři už bylo hotovo. Pak odtud vynášeli mrtvoly buď rovnou v dřevěné rakvi, nebo v tmavozeleném pytli," vypráví Gloria Sonny.

"Ale teď už je tu devět týdnů klid," říká. Co se stalo? "Obchod se smrtí" firmy Dignitas naháněl lidem z Gertrudstrasse 84 hrůzu. Před dvěma měsíci se vzbouřili. Nelíbilo se jim, že jejich dům má tak morbidní funkci a že jim permanentně vchod blokují policejní vozy.

O zákazu se neuvažuje
Sepsali proto petici. Majitel dal poté z pronajatého bytu Minellimu výpověď. Lhůta vyprší v září, ale Minelli už dům přestal používat. Našel si nové místo. Příběh z Gertrudstrasse dokresluje, že ani Švýcaři nemají na asistované sebevraždy jednoznačný pohled.

Praxe firem, jako je Dignitas, zneklidňuje i politiky. "Pokud vím, stát uvažuje o nějaké větší kontrole," řekl MF DNES Hans Muralt z firmy Exit (jeden z konkurentů Dignitas).

O zákazu asistovaných sebevražd se však neuvažuje. "Něco takového není na pořadu dne," konstatovala šéfka zpravodajství švýcarského listu Blick Andrea Bleicherová. "Většina společností, které se tím zabývají, dodržuje zákony," vysvětluje novinářka.

Rozdíl mezi sebevraždou a eutanazií
"Jedinou výjimkou a specifickým fenoménem je Dignitas, kolem kterého se vyrojila spousta podezření," konstatovala Bleicherová. Pro Švýcary je kontroverzní i to, že k nim za smrtí přijíždějí cizinci. I v zemích, jejichž občané do Švýcarska jezdí, to vyvolává diskuse. Je to tak i v Česku.

Někdo je úplně proti asistenci při umírání, jiní ji podporují. "Kdyby u nás platil zákon o eutanazii, existovaly by mantinely a trpící lidé by nemuseli nedůstojně cestovat do ciziny," říká poslanec ODS Boris Šťastný, jenž se pokouší zákon o eutanazii prosadit.

Chcete vědět více?

Rozsáhlou reportáž z míst, kde se provádějí asistované sebevraždy, najdete v dnešní MF DNES.

Rozdíl mezi eutanazií a asistovanou sebevraždou povolenou ve Švýcarsku je v tom, že eutanazii musí provádět lékař po konzultacích s pacientem. Naopak švýcarská praxe je vlastně službou pro sebevrahy: firma umíchá koktejl a dotyčný ho vypije.

Tím je naplněn paragraf švýcarského zákona říkající, že "pomoc k sebevraždě" není trestná, pokud ji nikdo neprovádí z "egoistických pohnutek", tedy pokud není smyslem pouze zisk firmy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video