V ČT zase uzrává stávka

  • 10
Stávkový výbor Nezávislé odborové organizace České televize v Praze vyhlásil stávkovou pohotovost. Odboráři tak reagovali na údajné zastrašování zaměstnanců prozatímním vedením televize. Pokud nebudou přijaty jejich požadavky, uvažují o vyhlášení stávky. Stávková pohotovost je podle něj pouhým varováním, které se nijak neprojeví na vysílání.

Posledním příkladem zastrašování je podle odborů zneužití pracovního řádu ČT k tomu, aby nadřízený jednomu z redaktorů vyhrožoval propuštěním ze zaměstnání.

Prozatímní ředitel ČT Jiří Balvín krok odborářů důrazně odsoudil. Za zvlášť nevhodné pokládá to, že se k němu odbory rozhodly v současné napjaté situaci po teroristickém útoku na Spojené státy. "Je to velmi nefér, smutné a účelové. To je vydírání," řekl Balvín na adresu odborářů.

"Televize prokázala svoji akceschopnost, zpravodajství skvěle pracuje, televize opravdu slouží veřejnosti, a toto považuji za zcela účelové zneužití," prohlásil Balvín.

Odboráři požadují omluvu redaktorovi Martinu Schmarczovi, který nesouhlasil s dvoumilionovou pokutou, kterou televizi udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za nevyvážený program v době prosincové stávky v ČT.

Kvůli tomu, že svůj názor oznámil řediteli a radě, ho šéfredaktor publicistiky Petr Bohuš podle odborářů upozornil, že porušil pracovní kázeň a může s ním být rozvázán pracovní poměr.

Druhým požadavkem odborů je veřejná omluva za poškození dobrého jména ČT. Výbor uvádí, že se ho dopustil pověřený ředitel zpravodajství Zbyněk Honys, který ve sdělovacích prostředcích redaktory obvinil z vydírání a braní úplatků.

Ředitel Balvín požadavky odborů na omluvu rozhodně odmítl. Uvedl, že řešení záležitosti redaktora Schmarcze spadá do kompetence jeho podřízených. Také Honys podle něj už vysvětlení svých výroků podal a prohlášení, v němž vše podrobně vysvětlil, dal redakci i Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video