V ČSSD vypukl boj o Špidlovo křeslo

  • 223
Předsedovi sociálních demokratů Vladimíru Špidlovi jde o křeslo. Část strany se ho na jaře pokusí svrhnout z funkce. Napětí, které nyní vládne v ČSSD, velmi dobře vystihuje věta jednoho z vlivných poslanců sociální demokracie: "Doba relativního míru v ČSSD skončila."

Válku sociálních demokratů, jejímž důsledkem je boj o Špidlu, rozpoutala prezidentská volba, respektive jejich neschopnost dohodnout se na tom, koho vůbec prosazovat na Pražský hrad.

Špidla paradoxně nemá největšího protivníka uvnitř strany. Je schovaný na Vysočině na své chalupě. Ale stačí, aby pronesl jednu nenápadnou větu, a sociální demokracie je ve varu.

Důchodce Miloš Zeman minulý týden vzkázal: "Šel bych do přímé volby, ale ne za tohoto vedení ČSSD." Všichni v sociální demokracii bez výjimky to pochopili jako vzkaz: "Jestli mě chcete za prezidenta, zbavte se Špidly a jemu podobných."

Špidla, který má ve zvyku podobné věci před veřejností zlehčovat a tvrdit, že se vůbec nic neděje, tentokrát sám naznačil, že jde o vážnou věc. "Zeman není velký muž," prohlásil doslova. A přiznal, že v celém příběhu jde právě o něj.

"Miloš Zeman se bude chtít pomstít za to, že ho poslanecký klub v minulé volbě nepodržel a on odešel z Pražského hradu s obrovskou ostudou. To Špidlovi jen tak nezapomene. Zeman má navíc poměrně silnou zbraň - všechny ty, kteří byli za Zemana na vrcholu a nové Špidlovo vedení je připravilo o funkce," řekl MF DNES jeden z členů širšího vedení strany.

 "Zemanovi pohrobci", jak se přezdívá skalním přívržencům minulého předsedy ČSSD, mají v poslaneckém klubu a ve vedení strany menšinu. Proto se jim nedaří ovlivnit ta důležitá rozhodnutí, jako s kým být ve vládě nebo koho prosadit na prezidenta.

Na jarním sjezdu, kde se bude volit vedení a předseda strany, to už může být jiné. "Je tam mnoho lidí z regionů, které půjde snadno zmanipulovat a ovlivnit. Tam se může stát, že Zemanovo křídlo posílí," uvedl například poslanec ČSSD Michal Kraus.

Důvodů, proč Zemanovo křídlo bojuje proti Špidlovi a jeho okolí, je několik. Jde o ztracený vliv politiků Zemanovy éry, jako například exministra pro místní rozvoj Petra Lachnita nebo bývalé poslankyně Jany Volfové a Zemanova exporadce Miroslava Šloufa.

Ti se dnes snaží přesvědčit co možná nejvíce sociálních demokratů o tom, že Špidla, ale třeba také předseda sněmovny Lubomír Zaorálek nebo šéfka pražské ČSSD Petra Buzková mají být zcela jistě vyměněni.

Zemanovci argumentují například tím, že bylo chybou přizvat do vlády lidovce a hlavně unionisty. Podle několika sociálních demokratů zemanovci Špidlovi při různých příležitostech čas od času vytýkají, že dává ve vládě velký prostor pravicovým unionistům.

Nejvíc si Špidla proti sobě poštval zemanovce až svými nešikovnými, ale urputnými pokusy zabránit Zemanovi stát se prezidentem. Špidla tím totiž zaútočil na osobu, která vyhrála stranické referendum, kde veřejnost a členové strany vybírali prezidentského kandidáta.

V souboji Špidly se Zemanem je tedy možná favoritem důchodce a neúspěšný kandidát na prezidenta. Pokud bude Zeman dál stupňovat své útoky, čeká Špidlu horké jaro.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video