V ČSSD útočí na Šloufa

Premiérův poradce Miroslav Šlouf, který je spojen s několika aférami (operace Olovo, fiktivní zaměstnání v soukromé firmě či zásahy do výběrových řízení), se včera stal výrazným terčem kritiky na zasedání špiček sociální demokracie. Na schůzi předsednictva kritizovali Šloufa v souvislosti s volebním debaklem ČSSD i k němu dosud loajální lidé, například vicepremiéři Vladimír Špidla a Pavel Mertlík. Jako naprosto nevhodnou osobu pro aparát předsedy vlády i pro kandidaturu do Senátu (na Chrudimsku skončil až čtvrtý) zmínili Šloufa i Lubomír Zaorálek či Richard Dolejš.

Tyto neoficiální informace potvrdila místopředsedkyně Jitka Kupčová: "Několikrát bylo zmíněno, že nebylo příliš šťastné, že Šlouf kandidoval na senátora."

Dolejš se ke své kritice Šloufa nechtěl příliš vyjadřovat, řekl jen: "Stručně řečeno - působení pana Šloufa bylo jedním z faktorů volebního neúspěchu ČSSD." Miloš Zeman se na následné tiskové konferenci vůbec nezmínil o tom, že šéfa jeho poradců mnozí uvnitř vedení ČSSD považují za jeden ze symbolů neúspěchu.

Ani na předsednictvu se však Zeman ke kritice Šloufa příliš nevyjadřoval. "Řekl jen, že on Šloufa na senátora nenavrhoval, že šlo o rozhodnutí krajské organizace," řekl jeden z účastníků jednání.

Premiér přitom Šloufa na Chrudimsku několikrát osobně podpořil. Zeman za příčinu volebního neúspěchu označil nejednotu uvnitř vládní strany.


Miloš Zeman možná odejde, ale ne teď  

Miloš Zeman tvrdí, že je po volebním debaklu sociální demokracie připraven opustit nejen funkci předsedy strany, ale i post premiéra. Ale nemíní tak udělat v tuto chvíli. Po včerejším jednání předsednictva ČSSD se ukázalo, že tahle diskuse bude nanejvýš aktuální na dubnovém sjezdu strany.

"Já velice uvažuji o odchodu z vlády, stále se těchto úvah nevzdávám, ale na druhé straně bych chtěl konstatovat, že usnesení předsednictva je poněkud jiné povahy a že já byl jediný, kdo se při tom zdržel hlasování," oznámil včera po uzavřeném zasedání špiček ČSSD Miloš Zeman.

Pouze zástupci Mladých sociálních demokratů vedených Jiřím Dienstbierem mladším navrhli usnesení, že by bylo žádoucí, aby Zeman okamžitě odešel z vedení strany i z vlády.

Na to Zeman podle důvěrných informací ze zasedání řekl, že jeho odchod z postu premiéra by logicky znamenal i pád vlády. A o ten v tuto chvíli nikdo nestojí.
"Předsednictvo podporuje setrvání Miloše Zemana ve funkci předsedy ČSSD i premiéra," řekl včera místopředseda strany Petr Lachnit.

Už den předtím, v rozhovoru pro deník Právo, Zeman uvedl, že pokud se na dubnovém sjezdu, kde je rozhodnut složit stranickou funkci, objeví i názor, že by měl opustit i vládu, učiní tak.

Zdůvodnil to mimo jiné únavou, kterou po letech v politice cítí: "Uslyším-li ze strany jasné, byť třeba menšinové signály, že bych se vedle funkce předsedy strany měl vzdát i funkce premiéra, přiznávám, že z osobního hlediska, tedy právě z hlediska té únavy, to velice rád udělám."

Zasedání předsednictva bylo prvním setkáním, kde se sociální demokraté zabývali volební porážkou jak v krajských volbách (skončili na čtvrtém místě), tak naprostým propadem ve volbách do Senátu (uspěli v jediném ze sedmadvaceti obvodů). Na tom, co konkrétně tento ne- úspěch zavinilo, se zatím neshodli.

Rozhodli se, že kvůli tomu různé stranické orgány vypracují nejpozději do konce ledna důkladné analýzy a že vedení strany nechá vypracovat nezávislý posudek, který má být hotov do června příštího roku.

Někteří členové předsednictva, například místopředsedové Vladimír Špidla a Karel Kobes, zopakovali své názory z minulého týdne, že ČSSD musí zásadně změnit svůj politický styl. K tomu se přidal i Zeman. Pro něj však tato změna spočívá hlavně v tomto: "Uvnitř ČSSD je jistý nešvar, který se nevyskytuje v jiných stranách, a to, že některé názory někteří jednotlivci nejdříve ventilují v tisku, aniž by si dali práci je projednat uvnitř vlastní strany.

Jedním z faktorů, proč můžeme na občany působit negativně, je jistá rozhádanost politické strany." Zeman potvrdil, že v této souvislosti na předsednictvu zmínil i výzvu bývalé místopředsedkyně Petry Buzkové. Ta předminulý týden prohlásila, že by Zeman měl okamžitě odejít z vedení ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video