Michal Hašek na tiskové konferenci, kde se omluvil za lež o schůzce v Lánech s prezidentem Zemanem. (31. října 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Musí odejít hlavně ti, kdo lhali, míří místopředsedkyně ČSSD na Haška

  • 260
Tlak na jihomoravského hejtmana Michala Haška, aby odešel ze stranických funkcí, sílí. Lhal totiž o utajované schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po níž následoval pokus odstranit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Odejít ze stranických funkcí by Hašek měl jak podle místopředsedkyně strany Aleny Gajdůškové, tak podle šéfa Senátu Milana Štěcha.

"Vážím si odstoupení hejtmana Jiřího Zimoly z vedení ČSSD, které je jediným možným odpovídajícím řešením situace. Takto by ale měli především postupovat ti, kteří skutečně lhali. V případě Michala Haška, jak se ukazuje nejen ve věci inkriminované schůzky, sociální demokraty nikdo takový reprezentovat nemůže," sdělila iDNES.cz Gajdůšková.

Jihočeský hejtman Zimola rezignoval z pozic ve vedení ČSSD už ve čtvrtek jako první z pětice, která se účastnila porady se Zemanem před předsednictvem strany, na němž 20 sociálních demokratů vyzvalo Sobotku k rezignaci (o odchodu Zimoly z předsednictva i ústředního výboru ČSSD více zde).

Alena Gajdůšková, místopředsedkyně ČSSD

"Udivuje mě, že se Michalem Haškem a spol. chtějí nechat dále reprezentovat někteří hejtmani. Očekávala bych, že budou rozhořčeni, když jim někdo ohrožuje jejich práci a dobré jméno. Oni také víc než kdo jiný ví, jak každý další den současného provizoria a odkladu řešení zemi poškozuje," uvedla místopředsedkyně ČSSD Gajdůšková.

Šéf Senátu Milan Štěch míní, že si Zimola uvědomil, že dostal sebe i sociální demokraty do nepříjemné situace. "Doufám, že se podobně zachovají i zbylí čtyři pánové a že také odstoupí z vrcholných stranických funkcí," řekl Štěch.

"Mrzí mě to, lhát se nemá, ani v politice, ani v životě, považuji to za svoji osobní chybu. Bude to součástí mého zvažování, s jakým stanoviskem předstoupím před účastníky ústředního výkonného výboru 10. listopadu," sypal si už ve čtvrtek symbolicky popel na hlavu Hašek. Den před tím musel přiznat, že několik dní lhal, když tvrdil, že žádná povolební schůzka u Zemana nebyla.

Ohledně své budoucí spolupráce se Sobotkou Hašek řekl, že chce rozhodně  zůstat platným členem sociální demokracie. "Možná to nebude spolupráce na vedení strany, uvidíme," doplnil. 

V Lánech byli ještě staronový šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, místopředseda strany a senátor Zdeněk Škromach a plzeňský hejtman Milan Chovanec. Právě on jako první potvrdil, že schůzka v Lánech skutečně byla, že se jí také účastnil a že ho na ni zval esemeskou hejtman Hašek. Při jednání poslanců pak rezignoval na post ve vyjednávacím týmu o vládě, z nějž předsednictvo odstranilo Sobotku a "Haškův tým" se tak rozpadl.

Ústupová varianta pro tři hejtmany, kteří byli tajně v Lánech

Sobotka tím prakticky ustál pokus o vnitrostranický puč, což ale ještě musí potvrdit 10. listopadu jednání ústředního výkonného výboru ČSSD. A rozhodl se, že po Haškovi tvrdě půjde. "Po 10. listopadu musí odejít buď Hašek, nebo Sobotka z vedení ČSSD. Strana nemůže mít dvě hlavy, musí mít jednoho předsedu. Michal Hašek dlouhodobě odmítal respektovat, že nebyl zvolen na sjezdu předsedou," řekl v rozhovoru pro MF DNES Sobotka.

Čtyři z pěti účastníků tajné schůzky v Lánech jsou přitom poslanci, a tak musí šéf strany pečlivě vážit svůj postup. ČSSD má totiž 50 poslanců, jen o tři více než hnutí ANO Andreje Babiše. Poslanecký mandát "pučistům" strana vzít nemůže a kdyby po nich příliš šlapala, mohla by strana ztratit jejich loajalitu, což by jistě mělo vliv i na jednání o nové vládě s ANO a KDU-ČSL.

Nyní se dá jen těžko odhadnout, kolik lidí by Hašek a spol. dokázali v klubu získat na svou stranu. Tejce v tajné volbě do čela klubu zvolilo 30 poslanců ČSSD, jeho soupeře, k Sobotkovi loajálního Jana Hamáčka 16 lidí. Hašek, Zimola i Chovanec mají zároveň docela dobrou ústupovou variantu. Všichni tři jsou hejtmani a podle pravidel ČSSD by si měli vybrat, zda budou chtít dělat práci poslance, nebo zůstat v pozici hejtmanů.

Pro odchod Michala Haška z vedení ČSSD se vyjádřil i Bohuslav Sobotka: 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue