Michal Hašek se vítá s Bohuslavem Sobotkou na sjezdu ČSSD v ostravském Gongu....

Michal Hašek se vítá s Bohuslavem Sobotkou na sjezdu ČSSD v ostravském Gongu. Vlevo sedí Zdeněk Škromach. | foto: Petr Topič, MAFRA

V ČSSD vypukl boj kvůli stínové vládě. Haškovi v ní chybí zemanovci

  • 189
Měsíc a pár dní po sjezdu ČSSD se ve straně znovu začalo válčit o křesla. První místopředseda strany Michal Hašek se tvrdě obul do šéfa Bohuslava Sobotky kvůli nové stínové vládě. Chybí mu v ní někteří přední zemanovci, naopak mu v ní přebývají podle něj sympatizanti Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě.

"Respektuji právo i odpovědnost pana předsedy Sobotky sestavit stínovou vládu, ale náš sjezd v Ostravě dal dva jasné vzkazy. Chtěl maximální sjednocení ČSSD a také zakopání válečné sekery s prezidentem Milošem Zemanem. Tomu překvapivě neodpovídají absence nejúspěšnějšího kandidáta ve sjezdové volbě místopředsedů Zdeňka Škromacha a naopak zastoupení některých neúspěšných obdivovatelů prezidentského kandidáta pravice Schwarzenberga," uvedl pro iDNES.cz Hašek. (složení nové stínové vlády ČSSD najdete zde)

V nové stínové vládě není nejen Škromach, ale ani další přední Zemanova spojenkyně Marie Benešová, která neuhájila post místopředsedkyně sociální demokracie a Sobotka zrušil její místo stínové mluvčí pro boj s korupcí.

Hašek nepřímo ukázal na Dienstbiera a na Špidlu

Zato si pozici stínového ministra spravedlnosti udržel Jiří Dienstbier a Sobotka "povýšil" i bývalého premiéra a eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ze kterého udělal stínového ministra životního prostředí.

Dienstbier byl Zemanovým soupeřem v prezidentské volbě a poté, co vypadl, ho ve druhém kole na rozdíl od ČSSD nepodpořil. S despektem hledí na Zemana i Špidla, který se zasloužil o to, aby se spolutvůrce opoziční smlouvy s ODS Zeman nestal prezidentem už v roce 2003. Tehdy ho totiž část ČSSD, včetně Špidly, nepodpořila.

Vyjádření Michala Haška znamená, že ani rok před volbami, v nichž má podle průzkumů strana šanci vyhrát a sestavit vládu, ČSSD neutlumí vnitřní boj, který ji oslabuje. Před představením nové stínové vlády se mluvilo také o tom, že má Hašek zálusk na lepší křeslo než zemědělství. Vnitro ale Sobotka nechal Jeronýmu Tejcovi a ponechal i Jana Mládka na financích. Právě o ty se Hašek zajímal poté, co Mládek na stranickém sjezdu kritizoval živnostníky.

Hašek ale na rozdíl od Sobotky patří ke vřelým Zemanovým spojencům. Může tak hrát i o to, že by po volbách, pokud v nich sociální demokracie vyhraje, pověřil prezident sestavením vlády právě jeho a ne Sobotku. V takovém případě by Dienstbier ani Špidla do vlády navrženi nebyli, naopak by křesla mohla být pro Škromacha a Benešovou.

Zeman by ale zároveň musel vyvinout tlak na ČSSD, aby netrvala na svém předsedovi jako kandidátovi na premiéra, pokud by mu Sobotka nabízel pro něj nepřijatelné kandidáty do vlády Špidlu a Dienstbiera.

Dienstbier: Proč Michalu Haškovi nevadí spíš Hulinský?

"Překvapuje mě, že Michal Hašek nekritizuje spíše účast Petra Hulinského, který neváhal zneužít postižené děti k vytahování peněz z pražských městských firem. Ale kdo by se v dnešní politice pozastavoval nad neslušností, když se hoši umí tak hezky dohodnout?" napsal Dienstbier na svůj facebookový profil.

Hulinský v nové Sobotkově stínové vládě odpovídá nově za sport. Dříve byl stínovým ministrem pro místní rozvoj. A hlavně také vedl pražskou ČSSD a s Dienstbierem jsou dlouhodobě na kordy.

Za špatný signál vůči veřejnosti Dienstbier považuje to, že se Milan Urban stal stínovým ministrem průmyslu. Odpovídá tedy ve stínové vládě za resort, který skutečně vedl.

Dienstbier ve vyjádření pro iDNES.cz připomněl Urbanovu cestu do italského letoviska Monte Argentario spolu s lobbistou společnosti ČEZ Vladimírem Johanesem. Monte Argentario "proslavil" hlavně bývalý premiér Mirek Topolánek, který tam trávil dovolenou nejen s ženou a s Markem Dalíkem. Komu patří vila, do které jezdili na dovolenou, to se dodnes novinářům nepodařilo zjistit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video