Proces vyřizování si azylu v Česku by měl být za dva roky příjemnější.

Proces vyřizování si azylu v Česku by měl být za dva roky příjemnější. | foto: Michal Klíma

V cizinecké policii se schyluje k revoluci

  • 35
Cizincům, kteří žijí v Česku, nebo by zde chtěli trvale žít, svítá na lepší časy. Ministerstvo vnitra totiž plánuje, že z přepážek příslušných policejních oddělení k 1. lednu 2009 zmizí policejní úředníci. Měli by je nahradit civilisté. Experti na integraci cizinců krok vítají.

Ministerstvo vnitra na myšlenku přišlo poté, co se mu osvědčila výměna policistů za civily u cestovních pasů pro Čechy.

Kromě "otevření se občanům" si od změny slibuje úspory ve velmi napjatém rozpočtu rezortu. A v neposlední řadě za tím vidí více policistů v ulicích.

"Tyto úvahy jsou součástí širší snahy debyrokratizovat činnost policie a posílit její koncentraci na přímou ochranu veřejného pořádku a bezpečnosti," vysvětluje Viktor Čech z Odboru bezpečnostní politiky. Právě jeho odbor změny připravuje.

"Součástí debyrokratizace je rovněž tendence nechat administrativní činnosti vykonávat civilní zaměstnance policie místo draze vycvičených a draze placených policistů ve služebním poměru," dodává. "Aneb ´policista je drahý úředník´."

Byrokracii má nahradit vstřícnost
Pokud by návrh prošel, šlo by o malou revoluci. Dosud totiž bylo pro většinu lidí jednání na cizinecké policii noční můrou.

"Téměř každý, kdo přišel s policisty na přepážkách do styku, na tu zkušenost nerad vzpomíná," říká Vladislav Günter, projektový ředitel Centra pro integraci cizinců. To poskytuje imigrantům, azylantům a cizincům s dlouhodobým či trvalým pobytem rady a pomoc.

Cizince žijící v Česku podle něj trápí především neochota úředníků vyjít jim vstříc. "Vymýšlejí si různé úskoky," popisuje zkušenosti z terénu. "Například odmítají vydat důležitá potvrzení, protože o nějakém předpisu tvrdí, že platí. Přitom musí vědět, že to už měsíc není pravda."

Častými výtkami jsou podle Güntera také arogance či nezájem úředníků pomoci cizincům. "I když občas narazíme na výjimku," připouští.

Dalším podstatným, a velmi diskutovaným, nedostatkem policistů je často nulová jazyková vybavenost. Přitom mají zájemcům poskytovat základní informace o vstupu a pobytu v Česku.

Připadnou změnu by Centrum pro integraci cizinců uvítalo. "Každé zpřívětivění je dobré," tvrdí jeho šéf.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video