V severočínském městě Čching-šuej-che vyrostly vládní budovy i paneláky, lidé ale nepřišli.

V severočínském městě Čching-šuej-che vyrostly vládní budovy i paneláky, lidé ale nepřišli. | foto: BBC

V Číně vyrostlo město duchů, místo peněz a obyvatel je plné prachu

  • 158
Město Čching-šuej-che v čínské provincii Vnitřní Mongolsko má svůj finanční úřad, školu i hotel. Do zbrusu nových budov ale nikdo nechodí a ulice zejí prázdnotou. Před třemi lety totiž místním komunistickým mocipánům došly peníze a budovy zůstaly smutným mementem zběsilé čínské výstavby.

V hale luxusního hotelu, který měl být výstavní skříní nového města, si postavili hnízdo ptáci a nedokončenou stavbou se místo hostů pohybuje jen studený stepní vítr. Na liduprázdných ulicích si pohrává se zrnky písku, hromady stavebního materiálu se v drsném podnebí rychle mění na zátiší plná šrotu. Zuboženou kulisou jen občas projede traktor.

Slibovaná cesta z chudoby zavedla region o 10 let zpátky

V celém městě pro tisíce obyvatel žijí dva lidé a další zřejmě z dvacet kilometrů vzdáleného starého Čching-šuej-che nikdy nepřijdou. Poslední dělníci opustili torzo města v čínské provincii Vnitřní Mongolsko v roce 2007 a zůstaly po nich jen rozestavěné budovy.

V severočínském městě Čching-šuej-che vyrostly vládní budovy i paneláky, lidé ale nepřišli.

Na začátku to přitom vypadalo, že místní obyvatele čekají světlé zítřky. Osvícení komunističtí bossové slibovali, že vyvedou region z chudoby a zlepší životní úroveň lidí. Všelékem měly být investice. Možná právě proto byl první dokončenou budovou ve městě finanční úřad.

ZHŮVĚŘILOST MÍSTNÍCH BOSSŮ

Profesor Joseph Cheng z Hongkongské městské univerzity tvrdí, že si regionální pohlaváři často dělají, co chtějí a neberou ohledy na obyvatele ani vzdálenou centrální vládu. "Obyčejně jsou na postech komunisté a existuje jen velmi málo dohledu," vysvětlil BBC profesor Cheng.

První nápad na stavbu města se podle BBC objevil už před deseti lety a nadšeně ho prý přijali i obyčejní lidé. "Projekt schválil i lokální parlament," potvrdil místní úředník Pch Lej. Pak už mělo následovat jen pověstné ekonomické nakopnutí.

Výstavba začala v roce 2005. Místo boomu se ale sen úředníku o novém městě začal rozplývat už o dva roky později, když se rezervy v městské kase začaly povážlivě tenčit. Jen architektonický návrh nového města spolkl podle čínských médií v přepočtu přes 880 milionů dolarů.

Celkové náklady není možné dohledat, protože regionální vláda o svém drahém neúspěchu zatvrzele mlčí. Každopádně několikrát překročily rozpočet celé rozlehlé oblasti a to se nelíbí místním obyvatelům.

Hotel ve městě Čching-šuej-che první hosty už asi nikdy nepřivítá.

Podle seniora Li Sien-žunga místní vládci kvůli financování projektu rozprodali půdu i některé podniky a teď nezbývají peníze na sociální programy nebo opravy starého ošuntělého města, ve kterém zřejmě všichni současní obyvatelé i dožijí.

Místní vládci se pustili do finančního dobrodružství sami

"Tento projekt poslal město o deset let zpět. Rozházeli jsme dokonce peníze od centrální a regionální vlády. Lidé jsou naštvaní," řekl BBC sedmdesátník Li. "Všechny budovy jsou k ničemu," říká pan Ťing. Spolu s manželkou jsou jediní, kdo ve městě duchů žijí.

Záběry z města od času 1.15

I když komunisté drží projekt u ledu a na stránkách starého Čching-šuej-che nefiguruje ani mezi strategickými projekty, úřady stále tvrdí, že je výstavba nového města pouze dočasně zastavena. Na místě samém tomu nic nenasvědčuje a a firmy si už od staveb dávno odvezly většinu strojů i materiál.

Podle místních médií to vypadá, že vláda na projekt peníze nikdy neměla a očekávala pomoc od Pekingu, jenže centrální kabinet výstavbu nikdy neposvětil a lokální vládci vykročili do finančního dobrodružství sami.

FOTOGRAFIE A VIDEO Z MĚSTA DUCHŮ

Na sever Číny se vydal zpravodaj BBC

Čching-šuej-che ale není jediným nedonošeným dítětem čínského stavebního boomu. Jen o pár desítek kilometrů dál leží poblíž města Ordos zbrusu nové výstavní sídlo Kchang-pa-š'. Řeší podobný problém - luxusní byty zejí prázdnotou a promenádami se prohání jen vítr.

Domy v severočínském městě Kchang-pa-š' zejí prázdnotou.

"Rádi bychom se sem přestěhovali, ale ceny nájmů jsou příliš vysoké, možná později," řekl zpravodajce televize Al-Džazíra jeden z obyvatel Ordosu. "Většina lidí jsou tady dělníci," poznamenal další návštěvník města duchů.

Problém je tady trochu jiný. Majetky ve městě skoupili spekulanti s realitami. Místní se sem také nechtějí stěhovat, protože to mají daleko do práce i za nákupy. Od stěhování je v neposlední řadě zrazují vysoké nájmy. Ve skutečnosti je to však jen trochu jiná daň furiantským vládcům (viz box) a nekoncepčnímu stavebnímu amoku.

Město Qingshuihe v provincii Vnitřní Mongolsko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video