Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V arabských zemích tabu, v Číně realita. Mešitám tam vládnou i ženy

  8:09
Zatímco v zemích Blízkého východu ovládají mešity tradičně muži, v Číně fungují zvláštní mešity pouze pro ženy. O výklad Koránu se v nich starají imámky. Komunistická země, která věřící dlouhodobě pronásleduje, je tak dnes pro muslimky paradoxně jednou z nejliberálnějších.
Ženské mešity v Číně často slouží jako místo ke vzdělávání žen. Imámky v nich...

Ženské mešity v Číně často slouží jako místo ke vzdělávání žen. Imámky v nich věřící učí Koránu. | foto: Profimedia.cz

Mešita Wang-ťia je zřejmě nejdéle fungující ženskou mešitou ve východočínském městě Kchaj-feng. Postavili ji už v roce 1820. Modlitební místnost, která pojme maximálně padesát lidí, vypadá jako prostorný obývací pokoj plný koberců a židlí. Tichou mešitu často rozeznívá jen zpěv imámky Kuo Ťing-fangové.

Imámka svou profesi „zdědila“ po otci, který vedl nedalekou mužskou mešitu. Ženské mešity jsou podle ní čínskou tradicí, zejména v provincii Che-nan, kde jich v současnosti fungují desítky. Modlitebny podle Ťing-fangové dříve sloužily hlavně jako školy, mešitami se staly až v 18. století. Výuka v nich však zůstává důležitá i nadále, uvádí stanice BBC.

„Když byly naše matky ještě dívky, bylo to jediné místo, kde mohly chudé muslimské ženy získat vzdělání. (...) V některých místech muslimského světa to není povolené, ale tady si myslíme, že je to dobrá věc. Ženy tu mají od roku 1949 lepší postavení a tohle je jeho součástí,“ zmiňuje rok vzniku Čínské lidové republiky jedna z věřících.

Islám má v Číně dlouhou historii, první zmínky o něm pocházejí už ze 7. století, stejně jako o křesťanství. Muslimská komunita byla v zemi vítaná až do konce 14. století, kdy se dynastie Ming snažila zbavit všech lidí, kteří nepatřili k největší etnické skupině Chanů.

Muslimové ztratili právo brát se mezi sebou a do manželství mohli vstupovat pouze s Chany. Jejich potomci jsou dnes známí jako Chuejové, etnická skupina muslimů mluvících mandarínsky, která je však od většinového obyvatelstva nerozeznatelná.

Ženské mešity jako součást rovnostářské tradice

Situace se začala zlepšovat až o stovky let později. Čínští muslimští filozofové začali v 17. století učit o tom, jak být loajální k islámu i Číně zároveň. Zároveň si uvědomili, že při uchovávání a předávání víry mohou být ženy velice důležité.

V současnosti kchaj-fengská Islámská asociace pracuje na tom, jak do nových edukačních projektů zapojit muže i ženy. V ženské mešitě jsou vítáni i muži, kteří do ní mohou vstoupit kdykoli kromě času modliteb.

Muslimky z provincie Che-nan za své postavení vděčí také důrazu čínské vlády na rovnostářskou společnost, která nerozlišovala mezi právy mužů a žen. Když v 90. letech čínské úřady vydaly nařízení, podle kterého se veškeré modlitebny musely registrovat, mnozí věřící to považovali za nevítaný zásah státu. Ženské mešity však podle serveru Foreign Policy nařízení uvítaly. Nejen že legalizovalo jejich činnost, ale také zajistilo jejich rovnoprávnost s muži.

To potvrzuje i další imámka Maryam Donpingová. Ženy a muži jsou si podle ní v Číně rovni, což souvisí s komunistickou ideologií.

„Ano, tady v Číně praktikujeme islám, který má typicky čínské rysy. Národní ideologie má před islámským učením přednost. Žijeme v komunistické zemi, ale máme volnost praktikovat naše náboženství. (...) Z našeho pohledu je důležité žít se systémem v míru,“ řekla Donpingová před lety deníku The Guardian.

Imámky už kážou i v dalších zemích

Ženské mešity přesto čelí nepříjemnostem. Čím více se Čína sbližuje s konzervativními arabskými zeměmi, tím více roste tlak na to, aby existenci podobných institucí omezila. Některé mešity, na jejichž stavbě se finančně podílela například Saúdská Arábie, ženské svatostánky považují za kacířské.

Přesto se nezdá, že by se Čína nechala v otázce náboženství ovlivnit. Ženské mešity v zemi tak podle některých odborníků dosud přežily zejména díky ochraně komunistické strany. „Když se rozhlédnete po celém světě, Čína je jedním ze světlých bodů,“ myslí si antropolog Dru Gladney.

Vzhledem k tomu, že Čína byla během většiny 20. století zcela izolovaná, se jí podle stanice BBC vyhnula vlna radikálního islámu po Íránské revoluci v roce 1979. Se ženskými mešitami už přitom není osamocená. Podobné modlitebny vznikly v posledních letech v Berlíně, Amsterdamu, Los Angeles, libanonském Byblosu nebo uzbecké Buchaře.

V polovině února se první ženská mešita otevřela také v dánské Kodani. Její zakladatelka Sherin Khankanová tak chce podpořit hlas žen.

„V našich náboženských institucích máme normalizované patriarchální struktury. Nejen v islámu, ale také v judaismu, křesťanství i dalších náboženstvích. A my bychom to rádi zpochybnili,“ uvedla pro deník The Guardian s tím, že islámská tradice ženské imámky povoluje.

Represe na západě

Podobně vstřícné podmínky jako v provincii Che-nan však v Číně zdaleka neplatí pro všechny muslimy. Zcela opačně čínská vláda přistupuje k turkické etnické skupině Ujgurů, kteří žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země. Zatímco ženy z řad Chuejů vedou vlastní mešity, ujgurské ženy si o podobných privilegiích mohou nechat jen zdát.

Turkická menšina se každý rok vyrovnává s plošným zákazem ramadánu, jednoho z pěti pilířů islámu (více čtěte zde). Jejich kolegové i spolužáci musejí během postního měsíce kontrolovat, že Ujgurové skutečně jedí. V některých oblastech se muži musejí před každým vstupem do mešity registrovat, pro ženy jsou však podmínky ještě horší.

Podle ujgurských zvyklostí se ženy v mužských mešitách nemodlí, scházejí se proto neformálně ve svých domovech, kde si předávají náboženské učení. V roce 2009 však čínská vláda podmínky pro duchovní aktivity v regionu ještě zpřísnila. Veškerá shromáždění jsou tak pro muslimské ženy nebezpečná.

„Nyní je pravidlo takové, že když vstoupím do něčího domu, budeme spolu číst Korán, modlit se a vláda to zjistí, půjdu do vězení,“ popsala jedna z žen, která kvůli represím odešla z Číny do USA.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Mluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:48

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny probíhá tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluví...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Šéf sněmovny Johnson přišel na univerzitu podpořit Židy, dav na něj bučel

25. dubna 2024  10:41

Studenti newyorské Kolumbijské univerzity ve středu pokřikovali a bučeli na předsedu Sněmovny...

Opilé policisty, kteří napadli dívku před nočním barem, inspekce obvinila

25. dubna 2024  10:35

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu a policistku, kteří napadali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...