V Číně bylo objeveno rozsáhlé pohřebiště

Čínští archeologové objevili ve městě Čcheng-tu v provincii S'-čchuan dva a půl tisíce let staré pohřebiště. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó. Nejpůsobivějším nálezem z hrobů, které patrně náležely přímo královské rodině, je soubor devíti rakví. Ty byly vyřezány z kmene kafrovníku do tvaru lodí. Největší z nich je dlouhá téměř devatenáct metrů.

Další předměty, které si příslušníci královského rodu chtěli vzít s sebou do dalšího světa, zahrnují keramiku, nábytek, toaletní potřeby, hudební nástroje, bronzové nádoby a lakované výrobky zdobené motivy ptáků a draků. To, že byly objeveny na území Číny, by mohlo pomoci objasnit původ podobných korejských a japonských artefaktů.

Podle mohutných děr v dřevěné podlaze lze usuzovat, že na místě pohřebiště původně stála velká budova. Ta byla proti čínské tradici orientovaná na severovýchod.

Pohřebiště, které objevili stavební dělníci při hloubení základů rozsáhlého zábavního centra, označují odborníci za nejvýznamnější čínský archeologický nález posledních několika let.

Vědci  by rádi nechali památky na místě nálezu, aby si je mohla prohlédnout veřejnost. Úřady však patrně nařídí jejich přenesení do městského muzea.

Archeologové byli úspěšní i v Peru
K významnému archeologickému objevu došlo i v opačné části světa - jižní Americe. Mezinárodní tým archeologů objevil v peruánském městě Cuco komplex podzemních staveb. Podle badatelů by se tímto objevem mohla potvrdit starobylá legenda, podle níž pod bývalou inckou metropolí existuje dvoukilometrový podzemní tunel. Ten spojoval chrám Slunce a pevnost Sacsayhuaman. Podle stejné legendy ukryli v této tajné galerii Inkové své poklady, aby je uchránili před vypleněním španělskými dobyvateli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video