V Chorvatsku zvítězila nečekaně hladce opozice

Z á h ř e b, P r a h a - Nad očekávání hladce porazila v pondělních chorvatských parlamentních volbách spojená opozice dosud vládnoucí nacionalisty z Chorvatského demokratického společenství.
Malá země ležící na kritické hranici mezi střední Evropou a neklidným Balkánem tak učinila první důležitý krok, aby se odpoutala od poválečné éry autoritativního režimu nedávno zemřelého prezidenta Franja Tudjmana. Ten si mnohdy počínal téměř jako monarcha.

Chorvatsko, země, která se pyšní krásným dalmatským a istrijským pobřežím, má nyní velkou šanci vymanit se z mezinárodní izolace a přiblížit se západní Evropě.

"Pro Chorvatsko se nyní určitě změní hodně, a to v pozitivním smyslu," prohlásil včera středoevropský diplomat, který si nepřál být jmenován. "Po jasném vítězství opozice všichni očekávají velkou diplomatickou ofenzivu, která přiblíží Záhřeb Evropě - začlenění do Partnerství pro mír, jednání s EU o asociační dohodě."

Předběžné výsledky ukázaly, že pro opoziční blok levého středu tvořený dvěma koalicemi šesti stran, hlasovalo přes 56 procent voličů. Chorvatské demokratické společenství získalo méně než 25 procent odevzdaných hlasů a všichni se shodují, že utrpělo debakl.

Silnější z opozičních koalic, tvořená sociálními demokraty a sociálními liberály, by v klíčové dolní komoře parlamentu mohla obsadit asi 71 křesel. Druhá opoziční koalice zbývajících čtyř stran zřejmě získá 24 mandátů.

Dosud vládnoucí Chorvatské demokratické společenství může očekávat jen asi 40 poslaneckých míst.

Právě šéf sociálních demokratů Ivica Račan bude s největší pravděpodobností sestavovat příští chorvatskou vládu a jeho kolega, sociální liberál Dražen Budiša, se stane horkým kandidátem opozice na post prezidenta.

Nejvyšší představitelé vládnoucího režimu vesměs velmi brzy připustili těžkou porážku. Místopředseda Chorvatského demokratického společenství a dosavadní ministr zahraničí Mate Granič již krátce po půlnoci přiznal, že jeho strana byla jasně poražena.

"Blahopřeji vítězům. Budeme velmi seriózní a tvrdou opozicí," řekl tento umírněný politik, který má přes porážku své strany stále velkou šanci být za tři týdny zvolen chorvatským prezidentem.

Ve volebním štábu opoziční koalice zatím vládlo nadšení i odhodlání zahájit změny. Oba hlavní šéfové opozice - Račan i Budiša - zvedli sepnuté ruce, zatímco jejich stoupenci nadšeně tleskali.

"Naším okamžitým cílem je vytáhnout Chorvatsko z ekonomické krize, odstranit anomálie v našem demokratickém systému a vyvést zemi z mezinárodní izolace," prohlásil včera v rozhovoru pro deník Jutarnji list prezidentský kandidát opozice Budiša.

Opozice slíbila prosadit demokratické reformy a změny, které by zastavily korupci, špatné hospodaření a převedly obrovské prezidentské pravomoci na parlament.

Porážku vládnoucího režimu přivítaly zahraniční trhy a diplomaté zdůraznili očekávání, že Západ po mnoha letech velmi chladných vztahů se Záhřebem vyjádří s příští chorvatskou vládou uspokojení. Pozorovatelé hovoří i o tom, že vítězství opozice je dobrou zprávou také pro sousední Bosnu, kde tvrdé nacionalistické křídlo Chorvatského demokratického společenství vyvolávalo národnostní problémy.

I z vítězného tábora se však zároveň ozvaly hlasy varující před přílišným očekáváním.

"Budeme potřebovat mnoho obětí na všech stranách, abychom provedli změny co nejdříve," prohlásil Račan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video