V chlumčanské keramičce vypukla epidemie zaječího moru

Epidemie zaječího moru vypukla mezi zaměstnanci Chlumčanských keramických závodů, které jsou největším tuzemských producentem keramických obkladů. Hygienici soudí, že lidé vypili nakaženou vodu ze zdroje, který se nachází v areálu společnosti.
Tularemie, které se říká zaječí mor, je přenosná pouze ze zvířete na člověka. Bakterie, která se do těla dostane zažívacím traktem, způsobí onemocnění navlas shodné s těžkou anginou provázenou nápadným zvětšením krčních uzlin.

"Zřejmě se tam dostal nakažený hlodavec nebo jeho výkaly. Zatím však nevíme kudy. Nicméně rozbory vody, které jsme nyní udělali, nepotvrdily přítomnost bakterie, jež způsobuje tularemii. Onemocnění bylo totiž rozpoznáno s určitou prodlevou až v plzeňské fakultní nemocnici.  Víme, že první zaměstnanci se nakazili již začátkem loňského prosince. Voda se mohla od té doby pročistit. Celkem evidujeme šestadvacet případů," sdělila ředitelka Okresní hygienické stanice Plzeň-jih Božena Šusterová.

"Pro praktického lékaře není jednoduché tularemii rozpoznat. Podezření nastává, když běžná antibiotika předepisovaná na anginu nezabírají. Nemoc lze určit podle protilátek, které se v organismu utváří. To však trvá i dva týdny, takže první testy mohou být negativní," sdělila lékařka infekční kliniky plzeňské fakultní nemocnice Věra Štruncová.

Epidemie tularemie, kterou se v Chlumčanech podařilo zjistit téměř po měsíci, postihla  i děti zaměstnanců, kteří domů přinesli sodovou vodu vyráběnou v přístroji na pracovišti. Vedení Chlumčanských keramických závodů údajně nařídilo, aby lidé pili v areálu společnosti pouze převařenou vodu. Generální ředitel Ladislav Sladký  se k epidemii mezi jeho podřízenými odmítl vyjádřit. "Nechci o tom hovořit, mám jinou práci," prohlásil a zavěsil telefon.

"Pitná voda v městském vodovodu kontaminovaná nebyla. Žádný případ nákazy jsme nezaregistrovali. Vodu berem z jiných vrtů než keramička," sdělila starosta Chlumčan Antonín Kozák.

Právníci doporučují postiženým pracovníkům, z nichž někteří skončili na nemocničním lůžku, aby po zaměstnavateli požadovali bolestné a dorovnání rozdílu mezi výší nemocenských dávek a mzdy.

"Pokud by měli trvalé následky a nemohli vykonávat svou profesi, mohou navíc požadovat náhradu za snížení společenského uplatnění," upozornil plzeňský advokát Ludvík Rösch. Nevyloučil, že případ mohl překročit i meze trestního zákona.
"Zdroj pitné vody v areálu podniku musí přece někdo pravidelně kontrolovat a odebírat vzorky. Pokud by se zjistilo, že epidemii zavinil konkrétní pracovník svou nedbalostí či opomenutím, lze toto jednání kvalifikovat jako obecné ohrožení," dodal Rösch.

Tularemie není smrtelnou chorobou, ani nezanechává trvalé následky. Přesto se někteří pacienti zbaví potíží až po návštěvě chirurga. "I po léčbě antibiotiky se stane, že nezmizí zvětšené krční uzliny a nezbývá, než je odstranit chirurgicky. Památkou na tento zákrok jsou, bohužel, jizvy na krku," připomněla Štruncová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video