(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dopřejte svým dětem vlastního dědečka, láká mezigenerační seznamka

  • 13
V Česku se rozjíždí internetová mezigenerační seznamka. Osamělí senioři a seniorky díky ní mohou najít náhradní rodinu s vnoučaty, zaměstnaní rodiče pro své potomky naopak získají dědečka či babičku. Ve výsledku má vzniknout sociální síť, která seniorům pomůže více využívat možností internetu.

Službu portálu www.seniorum.cz, jejíž zavedení bude provázet kampaň „Babička je lepší než auto“, ve čtvrtek při příležitosti mezinárodního dne seniorů představil šéf spolku Život 90 Jan Lorman.

„Mnohem těžším problémem než nedostatek peněz, který trápí mnohé staré lidi, je samota a opuštěnost. Fungovala sice seznamka pro vrstevníky. Vznikla ale výjimečná poptávka po mezigeneračním seznamování. Neúplné rodiny jsou na obou koncích - ve věku kolem třiceti let i ve stáří,“ uvedl Lorman.

Podle něj je ovládání webu zjednodušené, aby vyhovovalo i starším lidem. Kampaň k seznamce chce Život 90 zahájit desátého října na pražském výstavišti, kde se poběží seniorská míle. Na trasu se mohou vypravit prarodiče společně s vnoučaty. Zavedení seznamky doprovází spot se sloganem „Dopřejte svým dětem luxus vlastního dědečka“. Dědečka, jemuž se žádný tablet nevyrovná, si zahrál Stanislav Zindulka.

Podle psychologa Václava Mertina se v Česku v posledních letech mluví o inkluzi neboli začlenění, a to zvlášť ve školství. „Měli bychom to rozšířit na celou společnost, tedy i na seniory. Tablet je úžasná věc, ale živý kontakt nenahradí,“ řekl Mertin.

Seniorská sociální síť by měla bořit bariéry

Podle autora projektu Hynka Bečváře musejí starší lidé na internetu překonávat různé bariéry, což je často odrazuje. Zjednodušený přístup a ovládání by mohlo jejich nedůvěru zlomit, míní Bečvář.

Na seniorském portále začíná fungovat také „dlaždice“ webová agora. Po jejím rozkliknutí se člověk může dostat do chatovacích místností, může uspořádat i petiční akci. Vzniknout by měla seniorská sociální síť.

Vzhůru na sociální sítě, vyzývá seniory studie. Zlepší jim prý kondici

„Chceme, aby generace nad pětašedesát měla lepší startovací pozici pro uplatnění svých názorů,“ řekl Lorman. Přestože podle něj senioři a seniorky tvoří početnou skupinu, jejich hlas je „silně podprezentovaný“. Důvodem může být i to, že starší lidé tolik nevyužívají komunikaci na internetu a „síťování“, míní šéf Života 90.

Stále víc seniorů a seniorek v Česku používá mobilní telefony, počítače a internet. Zatímco v roce 2004 po internetu podle statistiků brouzdal zhruba každý padesátý člověk nad 65 let, loni to byl zhruba každý čtvrtý. Počítače používalo loni 26 procent Čechů a Češek v seniorském věku. Alespoň jednou týdně k nim usedalo 16 procent pětašedesátiletých a starších osob. Žádnou zkušenost s počítači nemělo 62 procent seniorů a seniorek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video