Anketa ve Městě Libavá

Anketa ve Městě Libavá | foto: Luděk Peřina, ČTK

V Česku vzniknou čtyři nové obce, prvního starostu si zvolí i Libavá

  • 9
Zvolíme si vlastního starostu, nebo se připojíme k sousední obci? Toto rozhodnutí musely nyní učinit zhruba dvě tisícovky obyvatel sídel ve vojenských újezdech. Ty totiž následují trend české armády, fyzicky se zmenšují a například z Libavé se tak po více než 65 letech znovu stane obec.

Starosta nahradí přednostu

Po odchodu armády si lidé budou moci sami rozhodovat o svém osudu - například volit vlastní zastupitelstvo a skrze něj i starostu. Místo těchto institucí dosud za chod "sídelních útvarů" (ve vojenských újezdech totiž nejsou obce) zodpovídal přednosta spolu s tzv. občanským aktivem.

Veškerý majetek  v těchto místech dosud vlastnila armáda, včetně domů, které měli obyvatelé v pronájmu. Teď si domy budou moci koupit.

Ačkoliv se týká jen malé části populace, je tento okamžik svým způsobem přelomový. Lidé, kteří žili na území vojenských újezdů, si nyní budou moci například koupit domy, v nichž bydlí.

"Anketa se konala v pátek a v sobotu ve vojenských újezdech Libavá, Boletice a Hradiště," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Dvě nové obce na Libavé

Pro vznik dvou samostatných obcí se vyslovili obyvatelé vojenského újezdu Libavá, kde žije dohromady více než tisíc obyvatel. Podle všeho tak vznikne obec Město Libavá s místní částí Heroltovice. Zdejší lidé podpořili osamostatnění v drtivé většině (zhruba 97 %).

Sami si také chtějí vládnout obyvatelé Luboměře pod Strážnou, kde se pro vznik obce vyslovilo přes 84 % účastníků ankety. Naopak o připojení k některé sousední obci bude ministerstvo obrany jednat v případě Kozlova a Slavkova, kde nepřišlo potřebných 35 % dospělých obyvatel.

Obavy i naděje

Starousedlíci z Libavé mají podle agentury ČTK ze změn rozporuplné pocity.

Město Libavá.

"Jsem pro samostatnou obec, samozřejmě. Už chci, aby to konečně přišlo do civilu, aby armáda přestala ničit, co všechno za ta léta zničila. Budeme si moci konečně koupit baráky a obec bude konečně rozhodovat sama o sobě," říká 63letý Jan Hňátek.

Marta Kučerová, která v Libavé žije 50 let, neskrývá obavy. "Myslím, že to bude horší než teď s armádou. Byli jsme zvýhodnění, měli jsme vše, co jsme chtěli. Myslím, že ty začátky nebudou moc dobré, ale nedá se nic dělat," říká.

Vojenský újezd Libavá se podle plánů ministerstva obrany zmenší asi o čtvrtinu (podrobnosti o zmenšení újezdu zde). Česká armáda totiž po výrazných početních redukcích nepotřebuje k výcviku zdaleka tolik prostoru jako před lety.

Jedna obec se třemi částmi v Hradišti

Obyvatelé vojenského újezdu Hradiště se vyslovili pro vznik samostatné obce Lučiny s místními částmi Dolní Lomnice, Svatobor a Činov. Účast i počet hlasů pro vznik samostatné obce u zdejších obyvatel s přehledem přesáhly 80 %.

Albeřice se hodlají připojit k obci Věrušičky, Bukovina k Podbořanskému Rohovci a Bražec ke Stružné.

Boletice se připojí ke Kájovu

Z vojenského újezdu Boletice se podle výsledků ankety vyčlení Polná na Šumavě s místní částí Květušín. Boletice, které daly vojenskému újezdu jméno, se podle názoru téměř 78 % hlasujících mají připojit k obci Kájov.

Výsledky ankety poslouží podle dohody ministerstev vnitra a obrany jako výchozí podklad při přípravě změny hranic vojenských újezdů. Nové znění zákonů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, nové obce by měly formálně vzniknout o dva roky později.

"Děkuji všem, kterým není lhostejná jejich budoucnost, a zúčastnili se ankety. Vracíme lidem odpovědnost za správu svých obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý," řekl ministr obrany Alexandr Vondra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video