Ekologický světonázor v Česku oslabuje.

Ekologický světonázor v Česku oslabuje. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Mezi Čechy upadá ekologický světonázor, tíhnou k sociální demokracii

  • 462
Ekologický světonázor v Česku výrazně oslabuje. Nejčastěji se lidé hlásí k sociálnědemokratickým myšlenkám, ačkoliv i jejich zastánců ubývá. Vyplývá to z průzkumu CVVM, který zjišťoval, k jakým ideologickým proudům Češi inklinují.

Lidé v dotazníku Centra pro výzkum veřejného mínění uváděli své dva nejbližší světonázory. Nejvíce ubylo zastánců ekologického proudu. V první volbě jej uvedlo šest procent respondentů, ve druhé pak 11 procent. Oproti roku 2008 v součtu obou voleb ztratil 16 procentních bodu. K hlavním příčinám zřejmě patří neúspěch Strany zelených.

O 11 % za tři roky oslabil sociálnědemokratický názorový proud. V Česku je však i nadále nejoblíbenější. Jako první volbu jej uvedlo 22 % lidí a jako druhou dalších 8 % respondentů. Na dalších místech skončily názory liberální (14 a 8 procent) a konzervativní (12 a 7 procent).

Desetina z téměř tisícovky dotázaných se hlásí k názoru křesťanskodemokratickému, komunistickému a socialistickému.

Lidé chtějí svobody i pomoc státu, když jsou v nouzi

Nejčastější byly kombinace liberálního a konzervativního světonázoru, často také lidé uváděli společně proud liberální a ekologický, sociálnědemokratický světonázor byl nejčastěji ve společnosti socialistického a komunistického.

Průzkum také zjistil, že česká veřejnost preferuje takovou podobu ekonomiky, kde stát vykonává především funkci regulátora, aniž by však musel být dominantním vlastníkem. Státní vlastnictví ale Češi úplně nezavrhují.

Občané také chtějí, aby se o ně stát postaral v případě nouze či problému. Odmítají však představu rovnostářských platů. Češi také požadují co největší svobody, odmítají, aby je stát preventivně kontroloval a omezoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue