Vrabec domácí. (ilustrační foto)

Vrabec domácí. (ilustrační foto) | foto: SXC.hu

V Česku ubývá ptáků, za posledních třicet let jich zmizelo deset milionů

  • 203
V české krajině rapidně ubývá ptáků. Mizí zejména nejpočetnější druhy jako vrabec či pěnkava a hlavně opeřenci závislí na zemědělské krajině, jako třeba skřivan. Podle odborníků z České společnosti ornitologické se devadesátimilionová ptačí populace zmenšila za posledních třicet let o deset milionů jedinců.

Ornitologové zveřejnili výsledky analýzy, která sleduje počet ptactva v České republice od roku 1982. "Nemůžeme říct, že by se ptákům v Česku dařilo. Je to spíše opačně, ptačí populace klesají," přiznal ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

JAK JSOU
NA TOM?

Druhy, které ubývají:
pěnkava obecná
vrabec domácí
strnad obecný
skřivan polní
linduška lesní
budníček větší
zvonek zelený
zvonohlík zahradní
vlaštovka obecná
pěvuška modrá

Druhy, kterým se daří:
kos černý
špaček obecný
budníček menší
pěnice černohlavá
sýkora modřinka
červenka obecná
jiřička obecná
brhlík lesní
drozd zpěvný
strakapoud velký

Ptáci jsou podle biologů dobrým ukazatelem stavu životního prostředí. Stojí na vrcholu potravní pyramidy a současně velmi rychle reagují na změny v přírodě či krajině. "Pokud se podmínky pro některý druh zlepší, rychle se to projeví. Skutečnost je ale přesně opačná, ptáků u nás stále ubývá," dodal Vermouzek.

Zmizel například chocholouš obecný, dříve běžný druh zemědělské krajiny. "Dnes je již tak vzácný, že takovýmto velkoplošným sledováním prakticky nelze podchytit a bylo by jej potřeba sledovat speciálním programem," míní Vermouzek.

Podle ornitologů je zarážející, že ubývají především ty nejpočetnější druhy, jako je vrabec, pěnkava nebo strnad. Například vrabci domácímu se nedařilo především v 80. letech. Za posledních třicet let zmizelo z české krajiny přes deset milionů ptáků ze zhruba devadesátimilionové sledované populace početných druhů. Naopak přibývají spíše málo početné druhy.

Proč opeřenci z české krajiny mizí? Podle odborníků za to mohou zejména klimatické změny a nešetrné způsoby hospodaření na zemědělské půdě. "Je to například vliv intenzifikace zemědělství. Může to být třeba množství a účinnost herbicidů a insekticidů, které zničí na polích všechny plevele i bezobratlé živočichy, čímž ptákům zničí potravní zdroje," vysvětluje ornitolog.

Vlaštovka krmící v letu svoje mládě.

Dodal, že opeřenců ubývá také kvůli oteplování, kvůli kterému musí své areály posunovat na sever. "Ne všechny druhy jižní ale u nás nacházejí odpovídající prostředí, což vede k tomu, že ubývání chladnomilných druhů není ani zdaleka kompenzováno přílivem druhů teplomilných," doplnil s tím, že ubývá například chladnomilný hýl obecný, kterého nahrazuje teplomilná žluva hajní.

SČÍTÁNÍ PTÁKŮ

Jednotný program sčítání ptáků běží v České republice od roku 1982. Stovka členů České společnosti ornitologické v rámci něj bez nároku na odměnu sleduje početnost jednotlivých ptačích druhů přesně danou metodikou. Výsledkem je třicetiletá datová řada, jedna z nejdelších v Evropě. A které druhy ubývají nerychleji?

vrabec domácí 1982: 5 636 000 - 2010: 2 881 000
pěnkava obecná 1982: 6 230 000 - 2010: 4 494 000
strnad obecný 1982: 2 863 000 - 2010: 2 354 000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video